Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich. Wycieczka w Rudawy Janowickie.
Jednym z ciekawszych miejsc, które warto zwiedzić w Rudawach Janowickich jest Zamek Bolczów. Zamek ten zbudowano w północnej części Rudaw Janowickich na skalistym granitowym występie na wysokości 561 m. n.p.m. Do jego budowy wykorzystano dwie naturalnie występujące granitowe skały, które połączono kamiennymi murami. Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny zamku, które co roku przyciągają na miejsce tłumy turystów z całego regionu. Podczas zwiedzania Zamku Bolczów będziecie mieli okazję zobaczyć trzy części, z których składa się twierdza. Pierwszą częścią jest zamek średniowieczny, w skład którego wchodzą mury obwodowe, budynek mieszkalny i czworoboczna wieża. Do tego do zwiedzania udostępniona jest druga i trzecia część zamku pochodzące z XV oraz XVI wieku. Składają się na nie dwa dziedzińce, mur południowy, mury barbakanu, basteje oraz brama wjazdowa. W tym wpisie znajdziecie wskazówki dotyczące dojazdu do Zamku Bolczów, lokalizacji parkingów, propozycje trasy wycieczkowej oraz krótki opis wycieczki. Zapraszamy!
Dojazd do Zamku Bolczów
Wycieczka na Zamek Bolczów rozpoczyna się w Janowicach Wielkich. Jest to niewielka wieś na Dolnym Śląsku w powiecie karkonoskim. Do Janowic można dojechać własnym samochodem lub skorzystać z pociągów, które regularnie kursują tu na przykład z Wrocławia. My skorzystaliśmy tym razem z opcji podróży Koleją Dolnośląską. Ceny biletów na pociąg są na akceptowalnym poziomie i jest to doskonała alternatywa dla podróży własnym autem. Spod Dworca PKP w Janowicach do ul. Zamkowej dotrzecie żółtym szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się tuż obok budynku dworca. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Janowic Wielkich gdzie rozpoczynamy wycieczkę do Zamku Bolczów.
Parkingi na Zamek Bolczów
Jeżeli chodzi o parkingi samochodowe to najdogodniejszym miejscem wydaje się być pozostawienie auta w ciągu ul. Zamkowej. To właśnie z tej ulicy odchodzi zielony szlak turystyczny prowadzący na Zamek Bolczów. Urząd Gminy Janowic Wielkich nie jest jednak przychylny takiemu rozwiązaniu dlatego też wyznaczone zostały bezpłatne parkingi na terenie Janowic gdzie możecie zaparkować swoje samochody. Poniżej zamieszczamy listę parkingów wraz z odnośnikami do mapy Google z ich lokalizacją:
- Urząd Gminy, ul. Kolejowa – parking
- Dworzec PKP, ul. Kolejowa – parking
- Park „Zielona Dolina”, ul. 1 Maja – parking
Szlaki na Zamek Bolczów
Trasa z Janowic Wielkich
Czas: 2 godziny, Odległość: 5,7 km. Suma podejść: 227 m.
Szlak zielony z Janowic Wielkich prowadzący na Zamek Bolczów. Jest to najłatwiejszy szlak turystyczny, którym dojdziecie do ruin warowni. Szlak ten rozpoczyna się na ul. 1 Maja w Janowicach Wielkich obok sklepu Dino. Spod Dino należy podążyć za oznaczeniami szlaku ul. Zamkową, a następnie wejść na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Ścieżka, po której przyjdzie wam wędrować wznosi się bardzo łagodnie na całej długości trasy. Nie powinniście mieć więc żadnych większych problemów z jego pokonaniem. Szlak ten nie nadaje się niestety na spacer z wózkiem dziecięcym gdyż nieco wyżej na ścieżce znajduje się sporo kamieni. Zimą polecamy zabrać ze sobą raczki, gdyż szlak jest dość mocno oblodzony.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Janowice Wielkie |
Odległość do celu | ok. 2,3 km. |
Długość całej trasy | ok. 5,7 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godziny |
Stopień trudności | Łatwa |
Punkty GOT | 9 |
Wyruszamy z Janowic Wielkich
Naszą wycieczkę na Zamek Bolczów rozpoczynamy w Janowicach Wielkich, gdzie znajduje się wejście do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Rudawy Janowickie to jedno z piękniejszych miejsc, które można zwiedzić w Sudetach. Oprócz opisywanego w tym wpisie Zamku Bolczów w Rudawach Janowickich czeka na was całe mnóstwo innych ciekawych atrakcji turystycznych. Rudawski Park Krajobrazowy obejmuje swoim obszarem Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi, oraz część Gór Kaczawskich i Góry Lisie. Są to tematy na osobne wpisy dlatego powróćmy na zielony szlak turystyczny prowadzący na Zamek Bolczów. Początkowy odcinek zielonego szlaku prowadzi po asfaltowej drodze wzdłuż ul. Zamkowej, która kończy się przy janowickiej leśniczówce. Podążając za oznaczeniami szlaku przy należy zejść z asfaltowej drogi i zagłębić się w niezbyt gęsty las. Brama lasu jest jednocześnie bramą Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Od momentu przekroczenia bramy lasu szlak poprowadzi was leśną ścieżką aż do ruin Zamku Bolczów.
Zielony szlak na Zamek Bolczów
Pokonanie tego odcinka szlaku nie powinno przysporzyć wam większych problemów. Szlak łagodnie wznosi się ku górze, na drodze natkniecie się na niewielkie ilości niewielkich głazów i odłamków skalnych. Można pokusić się o stwierdzenie że marsz będzie całkiem komfortowy. Zimą warunki na szlaku są oczywiście nieco inne gdyż pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości nad poziomem morza (ok. 450-500 m. n.p.m.) na szlaku często zalega sporo śniegu. Często też pod warstwą świeżego śniegu znajduje się warstwa lodu, która dodatkowo utrudnia marsz. Warto zatem pomyśleć zawczasu i zabrać ze sobą do plecaka raczki. Sprzęt ten w dużym stopniu ułatwi wam pokonanie szlaku i tym sposobem wycieczka będzie o wiele bardziej komfortowa. Po około 20 minutach spokojnej wędrówki zielonym szlakiem powinniście dotrzeć do ruin warowni.
Ruiny Zamku Bolczów
Po około 20 minutach wędrówki z Janowic Wielkich docieramy do ruin Zamku Bolczów. Wejście na teren twierdzy jest bezpłatne a zwiedzanie możliwe jest o każdej porze dnia. Na teren Zamku Bolczów wchodzi się pokonując drewniany most oraz dawną bramę wjazdową. Zaraz za bramą znajduje się czworoboczna wieża obronna oraz prowadzące do niej kamienne stopnie. Po przekroczeniu bramy wjazdowej kierujemy się na główny dziedziniec warowni. Na dziedzińcu tym umieszczona jest tablica informacyjna, na której znajdziecie szczegółowe informacje na temat historii Zamku Bolczów. Z dziedzińca głównego możecie zwiedzić każdy zakamarek warowni. Polecamy zobaczyć pozostałości pomieszczeń mieszkalnych czy okalające zamek mury obronne, na które można wejść po kamiennych schodach. Wejście do pomieszczeń mieszkalnych będzie znajdowało się po waszej prawej stronie. Zimową porą należy zachować odpowiednią ostrożność podczas pokonywania zamkowych murów. Często pokryte są one warstwą zamarzniętego śniegu i lodu, przez co łatwo można się poślizgnąć.
Po zwiedzeniu głównego dziedzińca, pomieszczeń mieszkalnych i czworokątnej wieży koniecznie musicie wejść na drugi dziedziniec. Mury okalające drugi dziedziniec porastają bujne gęstwiny pnączy i różnorakie krzewy, przez co miejsce to wygląda zjawiskowo. Do tego z wewnętrznego dziedzińca możecie dostać się na szczyt wysokich skał, o które oparte są mury obronne Zamku Bolczów i z których roztaczają się fantastyczne widoki na całą warownie. Oprócz schodów prowadzących na skały po drugiej stronie dziedzińca znajdziecie kamienne stopnie pozwalające wejść na kolejną wieżę obronną. Z jej szczytu będziecie mogli zobaczyć wiele pięknych panoram oraz poczujecie się jak średniowieczni rycerze pełniący wartę na zamku. Nie chcemy zdradzać wam zbyt wiele szczegółów na temat Zamku Bolczów i odsłaniać wszystkich jego tajemnic, dlatego tutaj zakończymy nasze wspólne zwiedzanie warowni. Odwiedźcie ruiny zamku Bolczów przy najbliższej nadarzającej się okazji, naprawdę warto! Zachęcamy was również do przeczytania innych naszych wpisów na temat Rudaw Janowickich oraz Sudetów. Do zobaczenia na szlaku!
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.