bazylika mariacka w gdańsku
Atrakcja turystyczna,  Pomorskie,  Trójmiasto

Bazylika Mariacka w Gdańsku: punkt widokowy, zwiedzanie. Atrakcje Gdańska.

Bazylika Mariacka w Gdańsku to szalenie ciekawa atrakcja turystyczna Gdańska. Kościół Mariacki w Gdańsku to największa ceglana budowla sakralna w Europie. Bazylika ta często nazywana jest „Koroną Gdańska” i jest ona unikatowym przykładem ceglanej architektury sakralnej na skalę światową. Miejsce to jest symbolem ponad 700-letnich dziejów Gdańska i Europy. Z tego też powodu Bazylika Mariacka w Gdańsku jest tak chętnie odwiedzana przez turystów odpoczywających w Trójmieście. Z uwagi na znajdujące się tam liczne dzieła sztuki oraz unikatową budowę warto dodać Bazylikę Mariacką do swoich planów zwiedzania. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was garść informacji na temat lokalizacji Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, informacje dotyczące dojazdu do kościoła, wraz z godzinami otwarcia i cenami biletów wstępu. Nie zabraknie tu też przydatnych wskazówek co warto zobaczyć podczas zwiedzania Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Zapraszamy!

Bazylika Mariacka w Gdańsku – dojazd

Bazylika Mariacka w Gdańsku mieści się przy ul. Podkramarskiej 5 w dzielnicy Śródmieście. My do Gdańska wybraliśmy się z Wrocławia samolotem, a na miejscu korzystaliśmy już z komunikacji zbiorowej. W podróż do Gdańska warto wybrać się pociągiem. Jeżeli wybierzecie tą formę transportu to polecamy wam wysiąść z pociągu na Dworcu Głównym w Gdańsku, skąd do Bazyliki Mariackiej będziecie mieli dosłownie 15 minut pieszo. Jeżeli jesteście już na miejscu i spędzacie swój urlop gdzieś w Trójmieście to świetną opcją jest skorzystanie z Szybkiej Kolei Miejskiej SKM, która szybko dowiezie was do gdańskiego Śródmieścia. W okolicę bazyliki można również dojechać autobusami. Wystarczy że znajdziecie linię autobusową, która dojeżdża na przystanek Dworzec PKP Gdańsk Główny (linie 130, 132, 200, 205, 207 itp.). Więcej szczegół na temat autobusów spod waszego miejsca zamieszkania bez problemu znajdziecie w Internecie. Ostatnią opcją dojechania do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku jest dojazd samochodem. Dla osób zmotoryzowanych wyszukaliśmy na mapach Google najbliższe parkingi w okolicy, na których będziecie mogli zostawić wasze auto:

Bazylika Mariacka w Gdańsku – zwiedzanie

Bazylika Mariacka w Gdańsku to zjawiskowe dzieło architektury sakralnej i miejsce, gdzie czeka na was mnóstwo fantastycznych zabytków. Początek budowy Bazyliki Mariackiej datuje się na rok 1343, a kamień węgielny pod jej budowę położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Świątynia ta budowana była przez 159 lat, a ostatnią cegłę położono 28 lipca 1502 roku. Kościół Mariacki w Gdańsku jest trzecią świątynia na świecie w całości zbudowaną z cegły. Jest to świetny przykład gotyku ceglanego – odmiany stylu w architekturze gotyckiej, który upowszechnił się w krajach bałtyckich. Budynek Bazyliki Mariackiej w Gdańsku jest świetnie widoczny z całego Śródmieścia, gdyż góruje on nad otaczającymi go kamienicami. Ciekawa kolorystyka świątyni przyciąga wzrok turystów i zachęca do zwiedzania. Wnętrze Bazyliki Mariackiej w Gdańsku można zwiedzać przez cały rok od poniedziałku do niedzieli z wyłączeniem momentów, gdy trwają w niej Msze Święte i inne nabożeństwa. Zwiedzanie bazyliki jest bezpłatne.

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku

Unikatowe zabytki w Bazylice w Gdańsku

Wchodząc do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku czeka na was cała gama różnych zabytkowych obiektów, które koniecznie musicie zobaczyć. Zwiedzanie polecamy wam rozpocząć od obejrzenia dębowego, późnogotyckiego ołtarza z 1517 roku. Zaprezentowano na nim scenę z Koronacji Najświętszej Marii Panny oraz belkę tęczową z grupą Ukrzyżowania. Oprócz tego znajdziecie tu figury Marii i św. Jana, oraz Chrystusa, które mierzą około 4 m. wysokości. Kolejnym fascynującym zabytkiem w bazylice jest zrekonstruowany, słynny zegar astronomiczny z lat 1465 – 1470. Ten 12-metrowy zegar pokazuje godziny, znaki zodiaku oraz fazy księżyca. Oczywiście w Bazylice Mariackiej nie brakuje też różnorakich zabytkowych rzeźb i figur. I tak znajdziecie tu figurę Pięknej Madonny Gdańskiej, która powstała w latach 1400 – 1435, rzeźbę Salvator Mundi z XVI wieku, rzeźbę Chrystus Ukrzyżowany z kaplicy 11 Tysięcy Dziewic czy Pietę – rzeźbę gotycką przypisywaną stylowi międzynarodowemu. Takich smaczków i atrakcji rzeźbiarskich i malarskich jest tu mnóstwo, jeżeli więc lubicie klimaty sakralne to Bazylika Mariacka w Gdańsku jest zdecydowanie dla was.

Chrzcielnica z fragmentami baptysterium
Bogato zdobiony ołtarz w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Oczywiście jak na bazylikę przystało, w jej wnętrzu znajdziecie też liczne mniejsze ołtarze i kapliczki. Przechadzając się po bazylice natkniecie się na przykład na ołtarz św. Doroty, ołtarz św. Barbary, ołtarz św. Jakuba, ołtarz św. Jadwigi i inne. Ciekawostką jest też to, że posadzka bazyliki wykonana została z około 400 płyt nagrobnych, pod którymi pochowani zostali znamienici gdańszczanie. Część napisów na nagrobkach nadal da się odczytać. Najstarsza płyta nagrobna datowana jest na rok 1411 i należy ona do burmistrzów miasta Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta. Dodatkowo będziecie mogli tu podziwiać liczne epitafia, zabytkową i pięknie wykonaną chrzcielnicę, Tablicę X przykazań, przepiękne organy i wiele wiele więcej. W Bazylice Mariackiej w Gdańsku umieszczone zostały również prochy tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zginął w zamachu 13 stycznia 2019 na Targu Węglowym w Gdańsku podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz wszystkich wymienionych powyżej zabytków i miejsc do zwiedzania w Bazylice Mariackiej jest tu jeszcze jedno miejsce, które przyciąga do bazyliki turystów z całego Gdańska – szczegóły na ten temat znajdziecie w kolejnym akapicie.

Zabytkowe wnętrze Bazyliki Mariackiej

Bazylika Mariacka w Gdańsku – punkt widokowy

Jest jeszcze jeden argument, dlaczego warto odwiedzić Bazylikę Mariacką w Gdańsku i jest to punkt widokowy na szczycie wieży kościelnej. W Bazylice Mariackiej w Gdańsku będziecie mogli wejść na 82-metrową wieżę, na której znajduje się platforma widokowa. Na wieżę widokową poprowadzą was liczne schody, a podczas wspinaczki będziecie mieli okazję zobaczyć jak wygląda sklepienie bazyliki niejako „od środka”. Niestety nie ma tutaj żadnej windy, więc całe podejście trzeba pokonać pieszo. Nie ma tu również niestety żadnych ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Ze szczytu wieży widokowej w Bazylice Mariackiej można podziwiać wspaniałą panoramę Gdańska wraz z jego najważniejszymi zabytkami. Wieża Bazyliki Mariackiej jest czynna codziennie. Od poniedziałku do czwartku wejście na wieżę możliwe jest w godzinach 11:00 – 16:00 a od piątku do niedzieli w godzinach 10:00 -18:00. Wejście na wieżę widokową w Bazylice Mariackiej jest płatne. Bilet na wieżę kosztuje: normalny (dorośli) 16 zł, ulgowy (uczniowie, studenci) 8 zł (cennik na 2023 rok). W razie złych warunków pogodowych, zwłaszcza podczas burzy wieża jest zamknięta dla zwiedzających. Z naszej strony polecamy wam wybrać się do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, jeżeli nie dla unikatowych zabytków to w celu wejścia na wieżę widokową i podziwiania wspaniałych widoków na Gdańsk. Gwarantujemy, że będziecie zachwyceni wspaniałymi widokami!

Wchodząc na wieżę widokową zobaczycie Bazylikę z innej perspektywy

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze