Wąwóz Homole atrakcja Pienin
Pieniny

Wąwóz Homole w Pieninach – wycieczka z Jaworek. Dojazd, parking, zwiedzanie.

Wąwóz Homole w Pieninach to wyjątkowa atrakcja przyrodnicza i świetny cel na krótką wycieczkę w góry dla każdego. Wąwóz Homole to wspaniały rezerwat przyrody w Małych Pieninach, który każdego roku przyciąga do siebie ogromne tłumy turystów spragnionych pięknych widoków i relaksującej atmosfery. Wycieczka do Wąwozu Homole to niekwestionowany lider wśród pienińskich atrakcji i okazja na zobaczenie pięknego cudu natury z bliska. Wycieczka do Wąwozu Homole to super opcja na wyjście w Pieniny dla początkujących turystów, rodzin z dziećmi jak i osób starszych i wytrawnych górskich wędrowców. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki do Wąwozu Homole w Pieninach. Znajdziecie tu wskazówki na temat dojazdu pod Wąwóz Homole, opis szlaku przez Wąwóz Homole z wsi Jaworki oraz informacje na temat parkingów w okolicy Wąwozu Homole. Zapraszamy!

Wąwóz Homole – dojazd i parkingi

Wycieczka przez Wąwóz Homole w Pieninach rozpoczyna się we wsi Jaworki. Jaworki to niewielka wieś obok Szczawnicy, do której można dojechać własnym autem oraz lokalną komunikacją zbiorową (busy). My osobiście polecamy wam korzystać w Szczawnicy z lokalnych busów. Dojazd busem ze Szczawnicy do Jaworek zajmuje około 15 minut. Przystanki, z których odjeżdżają busy do Wąwozu Homole zlokalizowane są przy głównej drodze przecinającej Szczawnicę oraz w Krościenku Nad Dunajcem. Szczegółowy rozkład jazdy busów do Jaworek znajdziecie na lokalnych przystankach autobusowych. My podczas naszej wycieczki do Wąwozu Homole za przejazd w jedną stronę busem ze Szczawnicy zapłaciliśmy około 5 zł za bilet normalny. Jeżeli do Wąwozu Homole wolelibyście wybrać się jednak samochodem to w Jaworkach znajduje się kilka parkingów, na których będziecie mogli zaparkować wasz pojazd na czas całej wycieczki. Parkingi na Wąwóz Homole zaznaczyliśmy dla was na mapie pod poniższymi linkami:

Wąwóz Homole – szlaki

Wycieczka przez Wąwóz Homole w Pieninach rozpoczyna się we wsi Jaworki. W Jaworkach należy odnaleźć zielony szlak turystyczny, który przeprowadzi was przez cały Wąwóz Homole i pozwoli zobaczyć kryjące się w nim najpiękniejsze miejsca i atrakcje. Wędrując zielonym szlakiem w Wąwozie Homole będziecie mieli okazję zobaczyć piętrzące się nad wąwozem wysokie skały o nazwach Wapiennik, Grzebień czy Wysoka Skała. Następnie zielony szlak doprowadzi was w Wąwozie Homole do miejsca gdzie na trasie pojawiają się sztuczne ułatwienia w postaci metalowych schodów. Schody te zaprowadzą was na Dubantowską Polanę gdzie odpoczniecie w otoczeniu pięknej pienińskiej przyrody. W dalszej części wycieczki zwiedzicie bazę namiotową „Pod Wysoką” oraz przepiękną Polanę pod Wysoką. Bardziej szczegółowy opis wycieczki przez Wąwóz Homole znajdziecie w dalszej części tego artykułu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyWieś Jaworki
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 6,00 km.
Czas przejściaok. 2 godziny.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT9

Wąwóz Homole – startujemy z Jaworek

Wycieczkę przez Wąwóz Homole rozpoczynamy w Jaworkach gdzie wchodzimy na zielony szlak turystyczny. Szlak ten przeprowadzi was przez cały Wąwóz Homole i pozwoli zwiedzić wiele ciekawych miejsc, które kryją się w tej części Pienin. Po dojechaniu do Jaworek samochodem lub busem czeka was króciutkie podejście asfaltową drogą do wejścia do Wąwozu Homole, za które robi tu duża drewniana wiata z napisem „Witamy w Homolach”. Wiata ta wygląda jak kasa biletowa do Wąwozu Homole ale w rzeczywistości nią nie jest. I teraz najlepsza informacja: Wstęp do Wąwozu Homole jest całkowicie darmowy. Drewniana wiatka przy wejściu do wąwozu służy tu głównie jako punkt informacyjny. Czasami w pomieszczeniu przylegającym do wiatki można spotkać osobę z obsługi Pienińskiego Parku Narodowego. Zwykle jednak za całą informację turystyczną służą zamocowane pod wiatką duże tablice edukacyjne. Tablice te opowiadają historię powstania Wąwozu Homole oraz tutejszego rezerwatu przyrody. Dowiecie się z nich też co nieco na temat pienińskiej flory i fauny i o innych ciekawych miejscach w Pieninach. Po przekroczeniu bramy Wąwozu Homole przejdziecie przez drewnianą kładkę czas i trzymając się zielnego szlaku turystycznego rozpoczniecie zwiedzanie tej wyjątkowej atrakcji w Pieninach.

Wąwóz Homole w Pieninach można zwiedzać o każdej porze dnia i przez cały rok kalendarzowy. Cała trasa zwiedzania Wąwozu Homole ma długość około jednego kilometra i pokonuje się ją w około 45 minut. Na całe zwiedzanie Wąwozu Homole warto zarezerwować sobie zatem około dwie, trzy godziny czasu. Ścieżka, którą będziecie wędrować przez Wąwóz Homole jest dość łatwa do pokonania i nie powinniście napotkać na niej żadnych większych trudności. Pierwsze wspaniałe widoki i atrakcje czekają na was tuż po przekroczeniu pierwszej drewnianej kładki nad potokiem Kamionka, który będzie wam towarzyszył praktycznie przez całą wycieczkę. Już od samego początku wycieczki przez Wąwóz Homole po obu stronach będziecie mogli podziwiać wysokie skalne ściany z okresu jury i kredy. Po lewej stronie wąwozu wznosi się wielka skała zwana Wapiennikiem. Zaraz za nią ciągnie się niemal pionowa ściana o nazwie Grzebień. Za Grzebieniem ulokowana jest Niska Skała, która wznosi się na wysokość 70 metrów oraz Wysoka Skała mająca aż 120 metrów wysokości. Obie skały zabarwione są na kolor czerwone dzięki zawartych w nich związkach żelaza Czerwona barwa uwidacznia się głównie podczas pięknej słonecznej pogody. W połączeniu z zielonym dywanem roślinności i wodami potoku całość tworzy tu wyjątkowy spektakl barw, który najlepiej uwidacznia się w okresie letnim.

Wąwóz Homole – rezerwat przyrody w Pieninach

Cały teren Wąwozu Homole to jeden wielki rezerwat przyrody. Utworzony tu rezerwat to krajobrazowy rezerwat przyrody obejmujący swoim zasięgiem skalny Wąwóz Homole, Czajkowską Skałę i boczną część Koniowskiego Potoku. Głównym celem rezerwatu Homole jest ochrona unikatowego krajobrazu i występującej tu cennej przyrody. Należy mieć to na uwadze podczas zwiedzania Wąwozu Homole i nie należy schodzić z wyznaczonej trasy zwiedzania. Podczas zwiedzania rezerwatu przyrody Wąwozu Homole mniej więcej w połowie trasy całej wycieczki na szlaku zaczną pojawiać się też pierwsze sztuczne ułatwienia. Dawniej wędrując przez Wąwóz Homole, aby zwiedzić całą atrakcję trzeba było przeskakiwać po kamieniach nad wodami potoku Kamionka. Dzisiaj aby ułatwić turystom poruszanie się po wąwozie i aby chronić występujące tu rzadkie rośliny i cały krajobraz na trasie zwiedzania zbudowano kilkanaście metalowych mostków i kładek. Dzięki temu turyści nie muszą już wykazywać się sprawnością kozicy górskiej i skakać nad potokiem oraz przy okazji nie niszczą rzadkich gatunków roślin i innych elementów wąwozu. Największą frajdę będą miały tu wasze dzieci, którym na pewno spodoba się pokonywanie mostów nad potokiem. Jeżeli do Wąwozu Homole chcecie wybrać się z bardzo małymi dziećmi to na czas wycieczki polecamy wam zastąpić wózek dziecięcy specjalną chustą dla niemowląt lub nosidełkiem turystycznym.

Wąwóz Homole- wejście na Dubantowską Polanę

Po pokonaniu około 2/3 całej trasy zwiedzania Wąwozu Homole dotrzecie do metalowych schodów prowadzących na Dubantowską Polanę. Schody na Dubantowską Polanę to jedyny odcinek trasy zwiedzania w Wąwozie Homole, który wymaga nieco większego wysiłku. Podejście schodami na Dubantowską Polanę jest dość długie i nieco bardziej strome od wcześniej przebytego szlaku. Schody prowadzące na Dubantowską Polanę są też często mokre i pokryte warstwą świeżego błota. Pamiętajcie zatem o założeniu na wycieczkę do Wąwozu Homole takich butów, których nie szkoda będzie wam trochę pobrudzić. W sezonie wakacyjnym gdy Wąwóz Homole odwiedzają tłumy turystów podejście na Dubantowską Dolinę często się korkuje. Obowiązuje tu ruch dwukierunkowy co sprawia że turyści wracający z Wysokiej czy innych miejsc w Pieninach muszą mijać się na wąskich schodach z turystami wchodzącymi tu od strony wąwozu. Na samej Dubantowskiej Polanie oprócz kilku drewnianych stołów i ław do odpoczynku znajduje się z największych atrakcji Wąwozu Homole czyli Kamienne Kręgi. Są to płaskie skały układające się na kształt otwartej księgi, z którymi związana jest też bardzo ciekawa miejscowa legenda. Legendę tą poznacie z tablicy edukacyjnej umieszczonej przy Kamiennych Kręgach.

Po dotarciu do Dubantowskiej Polany kończy się główna trasa zwiedzania Wąwozu Homole. W tym miejscu możecie zatem zakończyć całą wycieczkę i wrócić po własnych śladach do Jaworek. My jednak polecamy wam nie poprzestawać tylko na przejściu wąwozu i zachęcamy was kontynuować marsz zielonym szlakiem gdyż za Wąwozem Homole kryje się dużo więcej ciekawych miejsc i atrakcji. Z Dubantowskiej Polany możecie ruszyć szlakiem w stronę polany Jeremiska. Z polany tej odchodzi ścieżka prowadząca nad kolej linową „Homole”, którą możecie następnie zjechać do Jaworek. Odbijając w prawo z polany Jeremiska szlak zaprowadzi was na przepiękną Polanę pod Wysoką, która zachwyci was przepięknymi panoramami i krajobrazami. Przy Polanie pod Wysoką możecie też zwiedzić bazę namiotową „Jaworki” pod Wysoką, które znajduje się pod opieką Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich. Wędrując dalej zielonym szlakiem możecie zdobyć też najwyższy szczyt Pienin – Wysoką, która wznosi się tu na wysokość 1050 m. n.p.m. To już jest jednak temat na osobny artykuł, który oczywiście znajdziecie na naszej stronie pod tym linkiem: Wysoka w Pieninach. Korona Gór Polski.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze