wysoka pieniny
Korona Gór Polski,  Pieniny

Wysoka w Pieninach – najłatwiejsze szlaki ze Szczawnicy i Jaworek. Korona Gór Polski.

Wysoka to najwyższy szczyt w Pieninach, który dumnie wznosi się na wysokość 1050 m. n.p.m. Szczyt Wysoka jest chętnie odwiedzany przez licznych turystów wypoczywających w Szczawnicy oraz przez zdobywców Korony Gór Polski. Na Wysoką w Pieninach prowadzi kilka dość łatwych tras wycieczkowych, na które spokojnie można wybrać się wraz z dziećmi. Ze szczytu Wysokiej rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na Małe Pieniny, Beskid Sądecki, Magurę Spiską a przy dobrej widoczności widać z niej nawet Tatry. Wycieczka na Wysoką w Pieninach to obowiązkowa aktywność podczas pobytu w polskich Pieninach. W tym artykule znajdziecie szczegółowy opis tras wycieczki na Wysoką w Pieninach z Jaworek oraz ze Szczawnicy, wraz ze wskazówkami na temat dojazdu i parkingów przy szlakach na Wysoką. Zapraszamy!

Wysoka w Pieninach – dojazd i parkingi

Na Wysoką w Pieninach można wybrać się ze Szczawnicy oraz z Jaworek. Do obu tych miejscowości można dojechać własnym samochodem oraz lokalną komunikacją zbiorową. Zacznijmy od komunikacji zbiorowej: Do Szczawnicy regularnie kursują autokary, które odjeżdżają z Dworca Autobusowego w Krakowie. Między samą Szczawnicą a Jaworkami można poruszać się miejscowymi busami, które za niewielką opłatą przewiozą was prosto pod szlaki prowadzące na Wysoką. Szczegółowe rozkłady jazdy autokarów z Krakowa znajdziecie w Internecie. Rozkłady jazdy busów ze Szczawnicy do Jaworek znajdziecie na lokalnych przystankach autobusowych. Najwygodniejszą opcją dojazdu pod szlaki prowadzące na Wysoką jest oczywiście wyruszenie w drogę własnym samochodem. Jeżeli w Pieniny wolicie ruszyć własnym autem to poniżej zamieszczamy dla was listę parkingów, na których możecie zaparkować wasz samochód na czas wycieczki na Wysoką:

Wysoka w Pieninach – szlaki

Zielony szlak na Wysoką z Jaworek to najkrótsza trasa prowadząca na najwyższy szczyt Pienin. Wędrówka na szczyt Wysokiej rozpoczyna się w Jaworkach przy ul. Pod Homolami. Tutaj swój początek ma zielony szlak turystyczny, który przeprowadzi was przez przepiękny Wąwóz Homole na Dubantowską Polanę i dalej pod Jeremiskową Skałę. Na Jeremiskowej Skale należy odbić w prawo i ruszyć dalej zielonym szlakiem po szerokiej drodze dojazdowej do bazy namiotowej Jaworki „Pod Wysoką”. Za bazą namiotową czeka was następnie przejście przez majestatyczną Polanę pod Wysoką, za którą rozpocznie się strome podejście na szczyt Wysokiej. Stromy odcinek szlaku ma około 500 metrów długości i kończy się na skrzyżowaniu pod Wysoką. Na sam szczyt Wysokiej zaprowadzi was już niebieski szlak turystyczny. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyJaworki – ul. Pod Homolami
Odległość do celuok. 4 km.
Długość całej trasyok. 8 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT14

Niebieski szlak na Wysoką ze Szczawnicy to długa trasa spacerowa z mnóstwem przepięknych krajobrazów. Wędrówka na Wysoką ze Szczawnicy rozpoczyna się przy dolnej stacji wyciągu na Palenicę. Tutaj polecamy wam wjechać kolejką na szczyt Palenicy, skąd następnie należy ruszyć żółtym szlakiem na szczyt Szafranówka. Po wejściu na Szafranówkę należy odbić w lewo na niebieski szlak, który prowadzi w stronę szczytu Durbaszka i Schroniska pod Durbaszką. Szlak na Durbaszkę jest bardzo widokowy i często pozwala na oglądanie przepięknych krajobrazów Pienin i Beskidu Sądeckiego. Po minięciu Schroniska pod Durbaszką należy cały czas trzymać się niebieskiego szlaku, który zaprowadzi was prosto na szczyt Wysokiej. Bardziej szczegółowy opis tej trasy również znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowySzczawnica, ul. Główna
Odległość do celuok. 10,60 km.
Długość całej trasyok. 14,60 km.
Czas przejściaok. 6 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT23

Wysoka w Pieninach z Jaworek

Szczyt Wysoka to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Pieninach, które koniecznie musicie odwiedzić. Jeżeli szukacie najłatwiejszej i najkrótszej trasy na Wysoką to wędrówkę polecamy wam rozpocząć we wsi Jaworki pod Szczawnicą. Z Jaworek na Wysoką prowadzi zielony szlak turystyczny, który przeprowadzi was przez przepiękny rezerwat przyrody „Wąwóz Homole”. Wąwóz Homole to wspaniała atrakcja turystyczna gdzie czeka was pokonywanie specjalnie wytyczonej trasy edukacyjnej przez ogromny wąwóz skalny. Więcej na temat samego Wąwozu Homole przeczytacie tutaj: Wąwóz Homole w Pieninach. My w tym artykule skupimy się na dalszej części zielonego szlaku już za Wąwozem Homole. Po zwiedzaniu wąwozu szlak wyprowadzi was na Polanę Jeremiska i dalej na majestatyczną Polanę Pod Wysoką. Po drodze miniecie też bazę namiotową „Jaworki”, która należy do Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich. Ze ścieżki biegnącej przez Polanę pod Wysoką będziecie mogli oglądać fantastyczne widoki na szczyty Beskidu Sądeckiego jak i na polską część Pienin. Najtrudniejszy odcinek zielonego szlaku na Wysoką rozpoczyna się na końcu Polany pod Wysoką. Tutaj czeka was pokonanie stromego podejścia złożonego z luźnych odłamków skalnych pokrywających zrytą butami turystów gliniastą ziemię. Podejście to da się pokonać w około 20-30 minut ale nastawcie się tu na spory wysiłek. Na końcu wspinaczki szlak wyprowadzi was na Skrzyżowanie pod Wysoką, na którym należy odbić w lewo aby rozpocząć ostateczne podejście niebieskim szlakiem na szczyt Wysokiej.

Wąwóz Homole w Pieninach
Szlak na Wysoką z Jaworek prowadzi przez Wąwóz Homole
Po przejściu Wąwozu Homole będzie chwila na złapanie oddechu na łatwiejszym szlaku
W drodze na Wysoką z Jaworek szlak przechodzi przez piękną Polanę pod Wysoką
Za Polaną pod Wysoką czeka was strome podejście na szczyt Wysokiej
Ostatnie metry podejścia na Wysoką z Wąwozu Homole

Wysoka w Pieninach ze Szczawnicy

Drugą szalenie ciekawą opcją wycieczki na Wysoką jest wybranie się na szlak ze Szczawnicy prowadzący przez szczyty Palenica oraz Szafranówka. Wycieczka na Wysoką ze Szczawnicy to opcja na całodniowy wypad w góry dla całej rodziny. W tym wariancie wyprawa rozpoczyna się przy dolnej stacji kolei linowej na Palenicę. Tutaj będziecie mogli zdecydować się na wjazd na Palenicę krzesełkową koleją linową. Na Palenicę można również wejść pieszo szlakami ze Szczawnicy. Więcej na temat pieszej wycieczki na Palenicę ze Szczawnicy przeczytacie tutaj: Szczyt Palenica w Pieninach – wyciąg, szlaki. Po wejściu na Palenicę wystarczy że ruszycie w górę zbocza żółtym szlakiem, aż dotrzecie na znajdujący się tuż obok Palenicy szczyt Szafranówka. Przez Szafranówkę przechodzi niebieski szlak turystyczny i to właśnie tym szlakiem należy ruszyć w dalszą drogę na Wysoką. Wędrując na Wysoką niebieskim szlakiem z Szafranówki przyjdzie wam pokonać około 10-cio kilometrową widokową trasę. Szlak ten bowiem prowadzi granicą polsko-słowacką i co chwilę wyprowadza na rozległe pienińskie polany. Dodatkowym udogodnieniem na tej trasie jest też możliwość odwiedzenia kultowego Schroniska Pod Durbaszką w Pieninach. Najtrudniejsze odcinki do pokonania na niebieskim szlaku na Wysoką czekają na was tuż za Szafranówką oraz na ostatnim odcinku trasy pod Skrzyżowaniem pod Wysoką. Oba te podejścia są dość strome i skaliste ale są one ciut łagodniejsze niż podejście zielonym szlakiem od strony Wąwozu Homole.

Niebieski szlak na Wysoką z Szafranówki w Szczawnicy
Na niebieskim szlaku na Wysoką ze Szczawnicy utrudnienia są głównie na początku trasy
szlak do schroniska pod durbaszką
Trasa na Wysoką ze Szczawnicy jest dłuższa ale później prowadzi dużo łagodniejszym terenem
polana pod huściawą
Wchodząc na Wysoką ze Szczawnicy czekają na was piękne widoki
Ostatni odcinek niebieskiego szlaku na Wysoką jest dość stromy ale też widokowy

Wysoka w Pieninach – wejście na szczyt

Ostateczne podejście na szczyt Wysokiej rozpoczyna się na Skrzyżowaniu pod Wysoką na niebieskim szlaku turystycznym. Odcinek niebieskiego szlaku prowadzący na punkt szczytowy Wysokiej ma jedynie 300 metrów długości. Jest on jednak dość stromy i czeka was tu pokonywania licznych metalowych schodów oraz lekka wspinaczka po skałach. Nie jest to jednak nic z czym moglibyście sobie nie poradzić. Ostatni fragment niebieskiego szlaku na szczyt Wysokiej spokojnie dacie radę pokonać w około 15-20 minut. Po pokonaniu ostatnich skał ścieżka wyprowadzi was na niewielką skalną platformę widokową otoczoną z trzech stron metalowymi barierkami. W sezonie wakacyjnym spodziewajcie się tutaj dzikich tłumów turystów. Czasami nawet na końcowym etapie podejścia na Wysoką tworzy się tu niewielka kolejka osób oczekujących na wejście na szczyt. Warto jednak wejść na sam punkt szczytowy, gdyż z Wysokiej rozpościerają się wręcz majestatyczne widoki. Świetnie widać stąd zarówno polskie jak i słowackie Pieniny, Magurę Spiską czy szczyty Beskidu Sądeckiego. Przy dobrej pogodzie w oddali dostrzeżecie również dumnie piętrzące się ku niebu Tatry Wysokie. Jako że Wysoka to szczyt zaliczany do Korony Gór Polski nie mogło na niej zabraknąć też pieczątki. Pieczątkę Korony Gór Polski na Wysokiej znajdziecie w gustownej skrzyneczce, która przytwierdzona jest do jednej z metalowych barierek.

Główne podejście na szczyt Wysokiej
Sztuczne ułatwienia na końcowym odcinku podejścia na Wysoką
Ostatnie metry na Wysoką to krótka wspinaczka po skałach i pokonanie drabinki
Szczyt Wysoka w Pieninach (1050m. n.p.m.) i skrzyneczka z pieczątką
Na Wysokiej czekają na was piękne krajobrazy i widoki na słowackie Pieniny

Wysoka w Pieninach – inne atrakcje

Po zdobyciu Wysokiej polecamy wam zejść ze szczytu zielonym szlakiem przez Wąwóz Homole do Jaworek. Jest to jedna z najkrótszych i najszybszych dróg zejścia z tego szczytu. Dla osób, które zdecydują się na wycieczkę na Wysoką ze Szczawnicy zejście do Wąwozu Homole będzie okazją do zwiedzenia tego przepięknego rezerwatu przyrody. Dodatkowym udogodnienie jest tu fakt, że z terenu wsi Jaworki gdzie kończy się zielony szlak przez Wąwóz Homole regularnie odjeżdżają busy kursujące do Szczawnicy i Krościenka nad Dunajcem. Jest to zatem świetna opcja na łatwy powrót z wycieczki na Wysoką z powrotem do Szczawnicy. A jeżeli po całej wyprawie na Wysoką zostanie wam trochę sił lub wybraliście Pieniny na wasz coroczny urlop wypoczynkowy to warto wyruszyć na zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych. Na terenie Szczawnicy oraz Krościenka nad Dunajcem jest mnóstwo arcyciekawych atrakcji, które warto zobaczyć. Pełną listę atrakcji tak w Pieninach jak i w Szczawnicy oraz jej najbliższej okolicy znajdziecie w tym artykule: Szczawnica atrakcje. Co warto zobaczyć w Szczawnicy?


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze