Gdynia Dar Pomorza
Pomorskie,  Trójmiasto

Dar Pomorza i ORP Błyskawica – port morski w Gdyni. Zwiedzanie, bilety.

Okręty Dar Pomorza i ORP Błyskawica to dwie atrakcje turystyczne, które koniecznie trzeba zwiedzić podczas wycieczki po Gdyni. Dar Pomorza i niszczyciel ORP Błyskawica to dwa zabytkowe okręty, które zacumowane są w porcie morskim w Gdyni przy Nadbrzeżu Pomorskim. Oba okręty udostępnione są do zwiedzania dla turystów w formie pływającego muzeum. Wycieczka do Gdyni na zwiedzanie Daru Pomorza i ORP Błyskawicy to świetna okazja na przyjemny, edukacyjny i relaksujący spacer dla całej rodziny. Zwiedzanie Daru Pomorza i ORP Błyskawicy na pewno będzie świetnym urozmaiceniem waszego wypoczynku nad Morzem Bałtyckim. W tym artykule przygotowaliśmy dla was wskazówki na temat godzin otwarcia, biletów wstępu oraz zwiedzania okrętów Dar Pomorza i ORP Błyskawica w porcie morskim w Gdyni. Zapraszamy!

Port morski w Gdyni – dojazd i parkingi

Okręty Dar Pomorza i ORP Błyskawica udostępnione są do zwiedzania w porcie morskim w Gdyni przy Nadbrzeżu Pomorskim. Do portu morskiego w Gdyni można dojechać własnym samochodem lub korzystając z trójmiejskiej komunikacji zbiorowej. Jeżeli chodzi o komunikację miejską to do portu w Gdyni można dotrzeć z pomocą tak autobusów jak i szybkiej kolei miejskiej SKM. Najwygodniejszą opcją dojazdu do Gdyni jest skorzystanie z pociągów szybkiej kolei miejskiej, które kursuje między Gdynią, Sopotem i Gdańskiem. Aby dostać się na Nadbrzeże Pomorskie z pociągu wysiądźcie na stacji kolejowej Gdynia Główna skąd następnie możecie udać się w około 20 minutowy spacer do portu w Gdyni. Podobnie ma się sytuacja z autobusami, które kursują po całym Trójmieście i którymi dojedziecie praktycznie pod sam obszar portu morskiego. Szczegółowy rozkład jazdy tak autobusów jak i pociągów SKM znajdziecie w Internecie lub korzystając z aplikacji mobilnej. Dla tych z was, którzy na zwiedzanie Daru Pomorza i ORP Błyskawica chcą podjechać samochodem poniżej zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów przy atrakcjach:

Dar Pomorza – bilety, zwiedzanie

Pierwszym statkiem w porcie morskim w Gdyni, który koniecznie musicie odwiedzić jest Dar Pomorza. Dar Pomorza to trójmasztowy żaglowiec, który zbudowany został w 1909 roku i przez wiele lat służył Polskiej Marynarce Handlowej jako okręt szkoleniowy dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie Dar Pomorza służy już jako statek-muzeum i cumuje na Nadbrzeżu Pomorskim w Gdyni. Statek ten jest jednym z najważniejszych zabytków polskiej historii morskiej. Podczas zwiedzania pokładów Daru Pomorza poznacie życie i warunki pracy polskich marynarzy i oficerów, którzy niegdyś służyli na tym majestatycznym okręcie. Trasa zwiedzania przeprowadzi was przez wiele pomieszczeń jak salon komendanta, mesa, szpital statku czy maszynownię i stanowiska sterowe. Zobaczycie też wiele eksponatów dotyczących historii żaglowca i jego załóg. Zwiedzanie Daru Pomorza trwa około 40 minut i odbywa się w asyście przewodnika. Bilety wstępu na zwiedzanie statku można zakupić na miejscu w kasie biletowej. Ceny biletów na zwiedzanie Daru Pomorza wynoszą: bilet normalny – 28 zł, bilet ulgowy – 17 zł. Dar Pomorza można zwiedzać codziennie od 10:00 do 18:00.

Okręt żaglowy Dar Pomorza cumujący w porcie morskim w Gdyni
Wejście do Muzeum Dar Pomorza
Pomnik okrętu Dar Pomorza przy porcie w Gdyni

ORP Błyskawica – bilety, zwiedzanie

Kolejnym okrętem, który koniecznie musicie zwiedzić w Gdyni jest niszczyciel ORP Błyskawica. ORP Błyskawica to najstarszy zachowany niszczyciel, który aktywnie służył podczas II wojny światowej w wielu działaniach sił aliantów. Okręt ten jest też jednym z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie. Zbudowany został w Wielkiej Brytanii w latach 1935-1936 a pierwszy raz do Gdyni wpłynął w 1937 roku. Dzisiaj okręt ORP Błyskawica zacumowany jest w porcie morskim w Gdyni i służy jako muzeum i atrakcja turystyczna. Co ciekawe okręt ten wciąż nosi biało-czerwoną banderę wojenną i pozostaje w składzie Flotylli Okręgów Marynarki Wojennej RP oraz posiada etatową załogę. Podczas zwiedzania niszczyciela ORP Błyskawica będziecie mogli zapoznać się z wyposażeniem pokładu okrętu od rufy aż po sam dziób. Zobaczycie tu z bliska artylerię okrętową, miotacze i wyrzutnie bomb głębinowych służących do likwidacji okrętów podwodnych oraz torpedy. Czeka was również wycieczka pod pokład gdzie zajrzycie do pomieszczeń marynarzy, kotłowni oraz maszynowni. Zwiedzanie ORP Błyskawicy jest płatne. Bilety można zakupić na miejscu w kasie biletowej muzeum. Ceny biletów na zwiedzanie niszczycie ORP Błyskawica wynoszą: bilet normalny – 30 zł, bilet ulgowy – 19 zł. ORP Błyskawicę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00.

Niszczyciel ORP Błyskawica w porcie morskim w Gdyni
Wejście do Muzeum ORP Błyskawica
ORP Błyskawica to jedna z najpopularniejszych atrakcji Gdyni

Dar Młodzieży w porcie w Gdyni

ORP Błyskawica i Dar Pomorza to nie jedyne okręty, które znajdziecie w porcie morskim w Gdyni. Po zwiedzaniu obu statków koniecznie przejdźcie się na koniec nadbrzeża aby poszukać na nim kolejnej wspaniałej jednostki o nazwie Dar Młodzieży. Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata, która służy jako żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Okręt ten powstał w celu zastąpienia wysłużonego już Daru Pomorza i aby zapewnić uczniom szkoły morskiej jednostkę do nowoczesnego szkolenia oficerów polskiej floty morskiej. Uroczyste podniesienie bandery Daru Młodzieży odbyło się w 1982 roku w Gdyni właśnie przy Nadbrzeżu Pomorskim, które od tego momentu stanowi stałe miejsce postoju fregaty. Dar Młodzieży regularnie wyrusza w rejsu na wodach Europy oraz oceanach świata. Odwiedzając port morski w Gdyni będziecie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć ten cudowny okręt cumujący w porcie. Przy odrobinie szczęścia będziecie też mogli zobaczyć Dar Młodzieży wykonujący manewry w Zatoce Gdańskiej. Dar Młodzieży nie jest niestety udostępniony do zwiedzania dla turystów, jednak możliwość zobaczenia go z bliska lub obserwowania jak okręt ten sprawuje się na morskich falach jest już atrakcją samą w sobie.

Okręt żaglowy Dar Młodzieży
Na Darze Młodzieży odbywają się rejsy szkoleniowe Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Zwiedzanie ORP Błyskawica, Daru Pomorza i oglądanie Daru Młodzieży to nadal nie jedyne atrakcje jakie czekają na was w Gdyni. Na Nadbrzeżu Pomorskim w Gdyni znajdziecie sporo innych ciekawych atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić. W porcie morskim ulokowane są liczne restauracje i kawiarnie, w których możecie zjeść coś dobrego oraz odpocząć po intensywnym zwiedzaniu obu okrętów. Warto też podejść pod duży napis „GDYNIA” oraz pomnik Żagle gdzie zrobicie sobie super pamiątkowe zdjęcia z wyjazdu. W porcie morskim w Gdyni zlokalizowane jest również Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego, w którym zapoznacie się bliżej z właściwościami Morza Bałtyckiego i żyjącymi w nim morskimi stworzeniami. W samej Gdyni jest też dużo więcej innych atrakcji wartych polecenia. To już jednak jest temat na osobny artykuł na temat atrakcji Trójmiasta, który oczywiście znajdziecie na naszej stronie. Życzymy przyjemnego zwiedzania!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze