Klonówka i Diabelski Kamień. Piesza wycieczka w góry nieopodal Kielc. Zwiedzamy Góry Świętokrzyskie.
Klonówka to niewysoki grzbiet w Górach Świętokrzyskich, na który warto wybrać się w rodzinnym gronie. Szczyt Klonówki znajduje się w Paśmie Masłowskim, które rozciąga się od Doliny Sufragańca aż do Przełomu Lubrzanki. Klonówka, jako grzbiet górski, ciągnie się na długości około 3 kilometrów od wsi Masłów Drugi i w najwyższym punkcie osiąga wysokość 473 m. n.p.m. Przechodzi przez niego Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego i to właśnie tym szlakiem będziecie wchodzić na szczyt. Oprócz miejsca na ognisko oraz platformy widokowej, na Klonówce czeka na was spora dawka pięknych widoków. Nieopodal znajduje się też ciekawa skała, zwana Wielkim Kamieniem, która jest bardziej znana pod nazwą „Diabelski Kamień”. Ze skałą tą związana jest ciekawa legenda, którą będziecie mogli usłyszeć, będąc na miejscu. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was informacje na temat szlaków, którymi możecie wejść na Klonówkę. Znajdziecie tu też podpowiedzi dotyczące dojazdu i parkingów oraz krótki opis całej wycieczki. Zapraszamy!
Dojazd i parkingi pod Klonówką
Klonówka leży nieopodal Kielc, tuż obok wsi Masłów Pierwszy oraz Masłów Drugi. Odległość, jaką trzeba pokonać samochodem, aby dotrzeć do jednej z tych wsi z terenu Kielc, wynosi około 10 km. Pod Klonówkę najwygodniej jest dojechać oczywiście własnym samochodem, wyjeżdżając z Kielc drogą 73 w kierunku Wiśniówki lub S74 w stronę Cedzyny. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie możecie skorzystać w własnego auta, to nic straconego. Do Masłowa regularnie kursują autobusy podmiejskie ZTM Kielce. Dzięki nim bez problemu dotrzecie zarówno do Masłowa Pierwszego jak i Masłowa Drugiego. Linie autobusowe, którymi dotrzecie na miejsce to linia nr. 12 oraz linia nr. 38. Szczegółowy rozkład jazdy tychże autobusów znajdziecie, klikając na odnośniki powyżej. Jeżeli chodzi o parkingi, to mamy dla was takie oto propozycje miejsc, gdzie możecie swobodnie zostawić wasz samochód na czas wycieczki na Klonówkę:
Szlaki na Klonówkę
Trasa z Przełomu Lubrzanki
Czas: 2 godziny 15 min. Dystans: 7,4 km. Suma podejść: 260 m.
Trasa z Przełomu Lubrzanki to najdłuższy wariant wycieczki na Klonówkę w naszym zestawieniu. Jest to najczęściej wybierana trasa wycieczkowa z uwagi na możliwość wejścia na inne okoliczne szczyty jak np. Radostowa. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy ul. Łysogórskiej w Podmąchocicach, skąd udajemy się za oznaczeniami niebieskiego szlaku w stronę Przełomu Lubrzanki. Tutaj wchodzimy na czerwony szlak turystyczny, który zaprowadzi was na szczyt Klonówki przez Diabelski Kamień. Cała wycieczka zajmuje około 2-2,5 godziny. Po drodze czeka na was kilka ciekawych miejsc, o których opowiemy wam w dalszej części wpisu. Trasa ta świetnie sprawdzi się jako weekendy wypad za miasto we dwoje oraz jako cel wycieczki w góry w rodzinnym gronie.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Parking przy ul. Łysogórskiej – Podmąchocice |
Odległość do celu | ok. 3,7 km. |
Długość całej trasy | ok. 7,4 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godz. 15 min. |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 9 |
Trasa z Masłowa Pierwszego
Czas: 2 godziny. Dystans: 6,6 km. Suma podejść: 171 m.
Trasa z Masłowa Pierwszego to nieco krótszy wariant wycieczki na Klonówkę. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie Pierwszym. Stamtąd ruszamy ul. Księdza Józefa Marszałka za oznaczeniami czerwonego szlaku turystycznego w stronę ul. Północnej. Odcinek od kościoła na szczyt Klonówki ma długość ok. 2,4 km. a całe podejście jest bardzo łagodne. Po zwiedzeniu szczytu możecie albo wrócić po własnych śladach na parking, albo udać się w dalszą drogę na Diabelski Kamień a nawet na Radostową. Tą trasę polecamy osobom początkującym, które dopiero rozpoczynają swoją górską przygodę, choć turyści obyci z górami również nie będą mieli tu na co narzekać. Wskazówka: jeżeli przy kościele zabraknie miejsc parkingowych, próbujcie szczęścia na ul. Północnej w Masłowie Pierwszym.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Masłów Pierwszy – Kościół |
Odległość do celu | ok. 2,4 km. |
Długość całej trasy | ok. 6,6 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godziny |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 7 |
Wyruszamy z Przełomu Lubrzanki
Na Klonówkę wybraliśmy się pod koniec kwietnia w ramach corocznej wizyty w Górach Świętokrzyskich. Jako że w planach mieliśmy również przejście Głównego Szlaku Świętokrzyskiego nadarzyła się okazja, aby przejść jeden z jego odcinków od Radostowej właśnie na Klonówkę. Na szlak ruszyliśmy z Przełomu Lubrzanki. Samochód zostawiliśmy na parkingu przy ul. Łysogórskiej we wsi Podmąchocice, do której dojechaliśmy około godziny 10:00 rano. Okazało się, że o tej godzinie parking jest praktycznie pusty. Wyciągnęliśmy plecaki z bagażnika, założyliśmy nasze wysłużone buty do górskich wędrówek i ruszyliśmy poboczem drogi w stronę wejścia na czerwony szlak turystyczny na Klonówkę. Aby wejść na czerwony szlak z ul. Łysogórskiej trzeba przejść przez barierki odgradzające nasyp na poboczu drogi od szlaku turystycznego. Jest to dość dziwne rozwiązanie, zwłaszcza że wciągnięcie się na barierki wymaga trochę gimnastyki – nie jest to jednak jakaś wielka przeszkoda. Po przejściu przez barierki czeka na was strome podejście o długości około 200 metrów. Na szczęście na wysokości Hotelu Przedwiośnie szlak biegnie już po bardziej płaskim terenie i reszta wycieczki przebiegnie bez większego wysiłku. Podczas naszego podejścia na Klonówkę mieliśmy okazję obserwować, jak przyroda zaczyna budzić się do życia. Przy szlaku pojawiały się pierwsze wiosenne kwiaty, a na gałęziach drzew wyskakiwały już malutkie pączki liści.
Szlak na Klonówkę
Wspomnieliśmy już że przez Klonówkę przechodzi tylko jeden szlak turystyczny i jest to Główny Szlak Świętokrzyski. Niezależnie od tego, czy wycieczkę rozpoczniecie na Przełomie Lubrzanki czy w Masłowie Pierwszym, cały czas będziecie podążać na szczyt za oznaczeniami czerwonego szlaku turystycznego. Jeżeli zdecydujecie się na zdobywanie Klonówki od strony Przełomu Lubrzanki, to po pokonaniu pierwszego stromego podejścia reszta wycieczki upłynie wam w atmosferze przyjemnego spaceru. Trasa z Masłowa również charakteryzuje się niskim stopniem trudności i jeszcze bardziej łagodnym podejściem. Po drodze na Klonówkę napotkacie kilka ciekawych miejsc, jak na przykład niewielka przydrożna kapliczka czy miejsce katastrofy lotniczej. Przez większość trasy szlak prowadzący na Klonówkę otaczają niestety wysokie drzewa. Piękniejsze widoki będzie więc mogli podziwiać dopiero bliżej szczytu, lub w nielicznych miejscach na szlaku, gdzie rośnie nieco mniej drzew. Niemniej jednak warto wybrać się na zwiedzanie Klonówki, zwłaszcza gdy szukacie chwili oddechu od zatłoczonych, popularnych szlaków w świętokrzyskim. Na szlaku przechodzącym przez Klonówkę na pewno nie uświadczycie wielkich tłumów.
Diabelski Kamień
Jednym z ciekawszych miejsc nieopodal Klonówki jest Diabelski Kamień. Kamień ten, nazywany również Wielkim Kamieniem to wychodnia piaskowców, która jest objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. Skała ta znajduje się na grzbiecie Klonówki i można do niej dojść zarówno z Przełomu Lubrzanki jak i z Masłowa. Diabelski Kamień to świetne miejsce na odpoczynek. Jest on otoczony przez młody las, który niestety przesłania ciekawsze widoki. Jeżeli chcecie schronić się przed palącym letnim słońcem możecie skorzystać z drewnianej wiaty turystycznej, która znajduje się tuż obok Diabelskiego Kamienia. Ze skałą tą związana jest bardzo ciekawa legenda, która opowiada historię jej powstania. Ponoć pewnej nocy kamień ten miał zostać zrzucony przez Diabła na klasztor na Łysej Górze. Kiedy Diabeł przelatywał nad Mąchocicami, zapiał kogut zwiastując nadejście poranka, przez co Diabeł stracił swoją moc i upuścił ciężki kamień, który wbił się w Klonówkę. Do dzisiaj w skale można odnaleźć ślady diablich pazurów. Legendy tej będzie mogli posłuchać na miejscu, skanując swoim telefonem kod QR, który odnajdziecie przy wiacie turystycznej. Obok wiaty ustawiono też tablicę, na której znajdziecie mapę szlaków turystycznych gminy Masłów.
Klonówka – punkt widokowy
Szczyt Klonówki oddalony jest od Diabelskiego Kamienia o jakieś 15 minut drogi. Po drodze natraficie na pierwsze większe polany, na których praktycznie nie ma żadnych drzew. Będziecie więc mogli w końcu pooglądać jakieś ciekawsze widoki. Pierwszą rzeczą, jaka rzuci wam się w oczy po dotarciu na Klonówkę jest znajdująca się tam niewielka platforma widokowa. Tuż obok znajdziecie niewielkie miejsce na ognisko oraz kosz na śmieci. I to w sumie wszystko co czeka na was na tym szczycie. Warto wejść na chwilę na platformę widokową a jeżeli macie taką możliwość zabierzcie ze sobą lornetkę. Z punktu widokowego rozpościerają się piękne widoki na leżący w dole pas startowy lotniska Kielce-Masłów. Jest to cywilne lotnisko sportowe, z którego często startują lub lądują na nim samoloty Aeroklubu Kieleckiego. Z Klonówki rozpościera się również piękna panorama na Cedzynę i znajdujący się tam zalew miejski. Można również z łatwością dostrzec zabudowania w Kielcach. Od strony północnej możecie podziwiać widoki na Barczę i Brzezinki a także na Jończykową Górkę czy Buczynę. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, my spędziliśmy na punkcie widokowym około pół godziny, przypatrując się lądującym i startującym z lotniska samolotom. Następnie po obejrzeniu widoków ruszyliśmy w drogę powrotną po własnych śladach z powrotem na parking w Mąchocicach.
Czy warto było wybrać się na wycieczkę na Klonówkę? Oczywiście że tak, zwłaszcza że przejście całej trasy zajmuje około 2,5 godziny. Możecie więc swobodnie wybrać się na krótki górski trekking, a potem ruszyć dalej na zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych. Tutaj zakończymy naszą wspólną wędrówkę na Klonówkę. Mamy nadzieję że znaleźliście tu przydatne informacje, które pozwolą wam zaplanować waszą wycieczkę na ten szczyt. Zachęcamy was również do odwiedzenia innych naszych wpisów na temat Gór Świętokrzyskich. Dziękujemy za waszą uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.