łysica szczyt
Góry Świętokrzyskie,  Korona Gór Polski,  Polecane szlaki

Łysica, szczyt Korony Gór Polski w Górach Świętokrzyskich. Krótka i ciekawa wycieczka na Łysicę. Opis szlaku, trasa wycieczki.

O Łysicy

Łysica to szczyt Gór Świętokrzyskich wznoszący się na wysokość 614 m. n.p.m. Góra ta, nazywana również Górą Świętej Katarzyny, znajduje się w paśmie Łysogór na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Łysica posiada dwa wierzchołki, pierwszy z nich, nazywany Skałą Agaty lub Zamczyskiem to skalna grań o długości około pół kilometra, wznosząca się na wysokość ok. 614 m. n.p.m. Drugi wierzchołek jest nieznacznie mniejszy – 613 m. n.p.m. Na jego szczycie znajduje się drewniany krzyż z 1930 roku oraz resztki wieży triangulacyjnej. Szczyt jest otoczony przez gołoborza od strony północnej i południowej a sam wierzchołek porośnięty jest lasem jodłowym oraz jodłowo – bukowym. Na południowym stoku położone jest niewielkie torfowisko. Według dawnych podań u podnóża góry znajdowała się ponoć słowiańska świątynia, obecnie znajduje się tam Klasztor Sióstr Bernardynek. Z Łysicą związanych jest kilka ciekawych legend, jedna z nich mówi o tym, że tak jak na Łysej Górze tak i na Łysicy odbywały się niegdyś sabaty czarownic. Druga legenda opowiada o siostrach mieszkających w Zamku na szczycie Łysicy:

Mieszkały w nim dwie siostry: spokojna Agata i rozrywkowa Jadwiga. Ta druga poznała rycerza, z którym postanowiła otruć siostrę, by przejąć pełnię władzy na zamku. Gdy zbrodnia miała się wypełnić, Agata wyszła na przechadzkę do lasu i wtedy rozpętała się potężna burza, i piorun roztrzaskał zamek na tysiące kamieni. Agata, nieświadoma zamiaru Jadwigi, opłakiwała jej śmierć, a jej łzy spłynęły zboczem aż do podnóża góry w kierunku osady Święta Katarzyna i tam utworzyły źródełko, które bije do dziś.

Do roku 2018 uważano, iż najwyższy punkt Łysicy to zachodni wierzchołek, na którym ustawiony jest krzyż, a jego wysokość to 612 metrów n.p.m. Pomiary z roku 2018 wykazały, iż wyższy jest jednak wierzchołek wschodni, Agata, który osiąga 613,96 m n.p.m. Przez górę przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.

Trasy wycieczkowe na Łysicę

Na Łysicę można dostać się na dwa sposoby. Obie trasy są łatwe do przejścia, wycieczki są dość krótkie, zostanie wam po nich dużo czasu na zwiedzanie innych atrakcji w górach świętokrzyskich. Przez szczyt Łysicy przechodzi jeden czerwony szlak, który jest częścią Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Poniżej prezentujemy dwie propozycje tras wycieczkowych na Łysicę:

Trasa ze Świętej Katarzyny

Najłatwiejsza trasa na szczyt Łysicy ze Świętej Katarzyny.

Krótka wycieczka na szczyt Łysicy, szlak poprowadzi was przez najważniejsze atrakcje znajdujące się na zboczach Łysicy a mianowicie przez: Źródełko Św. Franciszka, Groby Żołnierzy AK z 1943 roku, Pomnik Stefana Żeromskiego oraz Schron na Łysicy, który znajduje się tuż pod samym szczytem. Wycieczka ta nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania kondycyjnego dlatego też zachęcamy każdego do odbycia wycieczki tą trasą. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyŚwięta Katarzyna
Odległość do celuok. 1,8 km.
Długość całej trasyok. 3,5 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT8

Trasa z Kakonina przez Skałę Agaty

Nieco dłuższa trasa wycieczkowa na szczyt Łysicy z Kakonina przez Skałę Agaty.

Jeżeli macie ochotę na dłuższą wycieczkę na szczyt Łysicy to polecamy rozpocząć wycieczkę w Kakoninie. Znajduje się tam dodatkowa atrakcja turystyczna – Chata Kaka gdzie jadał znany w regionie świętokrzyskim zbój Kak, możecie w niej spróbować przysmaków kuchni świętokrzyskiej takich jak np. zalewajka. W stronę Łysicy ruszycie niebiesko-czerwonym szlakiem, który poprowadzi was w stronę Przełęczy św. Mikołaja, gdzie znajduje się kapliczka św. Mikołaja. Następnie należy skręcić na czerwony szlak, który poprowadzi was w stronę Skały Agaty i dalej na szczyt Łysicy. Cała trasa jest łatwa do pokonania, nie napotkacie na niej żadnych większych trudności. Jeżeli macie ochotę na dłuższą wycieczkę po górach świętokrzyskich to polecamy wam właśnie tą trasę.

Kolor szlakuszlak niebieskiszlak czerwony
Punkt startowyKakonin
Odległość do celuok. 4,6 km.
Długość całej trasyok. 8,4 km.
Czas przejściaok. 2,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT8

Wycieczka na Łysicę

W tej części artykułu przybliżymy jedną z tras prowadzącą na szczyt Łysicy. Wycieczkę rozpoczniemy we wsi Święta Katarzyna i ruszymy na szczyt czerwonym szlakiem, mijając po drodze największe atrakcje znajdujące się na zboczach Łysicy.

Dojazd, parking

Do Świętej Katarzyny najłatwiej dojechać z Kielc. Jedną z opcji jest wyjechanie z Kielc drogą 74 a następnie drogą 745 ruszyć w stronę Ciekot i dalej przez Wilków do Świętej Katarzyny. Drugą opcją jest zjazd z drogi 74 nieco dalej na wysokości Krajna na drogę 752, po zjechaniu ze skrzyżowania będziecie mieli już prostą drogę do Świętej Katarzyny. Na miejscu znajduje się jeden dość duży parking, który jest darmowy. Nie zwracajcie uwagi na znajdujący się tam zakaz wjazdu, śmiało wjeżdżajcie na teren parkingu. Zwykle jest tam wystarczająco dużo wolnych miejsc aby swobodnie zaparkować. Przy parkingu znajduje się również stoisko z pamiątkami. Poniżej zamieściliśmy mapki z zaznaczoną trasą dojazdu oraz mapkę z zaznaczonym parkingiem:

Początek wycieczki na Łysicę

Wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się zaraz za parkingiem obok Klasztoru Sióstr Benedyktynek. Z parkingu stojąc przodem do klasztoru musicie udać się w prawo ścieżką biegnącą wzdłuż płotów okolicznych domów, po krótkim marszu dojdziecie do wejścia do Puszczy Jodłowej. Wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest płatne. Szczegółowe ceny biletów znajdziecie tutaj – link do cennika. Jeżeli zbieracie pieczątki potwierdzające zdobycie szczytów Korony Gór Polski nie zapomnijcie zapytać o pieczątce w kasie, na szczycie niestety nie ma budki z pieczątką. Po wejściu na teren parku zachęcamy was do zwiedzenia znajdującego się nieopodal miejsca pamięci Polaków, którzy zostali pomordowani w św. Katarzynie przez Niemców w 1943 roku. Szlak od wejścia zacznie powoli wspinać się ku górze, a pierwszym ciekawszym miejscem na waszej trasie będzie Pomnik Stefana Żeromskiego oraz Źródełko Świętego Franciszka o czym opowiemy za chwilę.

Źródło św. Franciszka i ścieżka edukacyjna

Po krótkim marszu zaraz za wejściem do Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajdziecie jedną z największych atrakcji na szlaku na Łysicę – Źródełko św. Franciszka oraz Kapliczkę św. Franciszka. Kapliczka św. Franciszka i znajdujące się obok niej źródełko jest najczęściej odwiedzanym miejscem w górach świętokrzyskich. Pierwsza kapliczka w tym miejscu została wybudowana w 1641 roku przez braci z klasztoru w św. Katarzynie. Kapliczka, która znajduje się tam obecnie powstała gdzieś około XIX wieku. Wokół samego źródełka krąży kilka legend, jedna o której już wspominaliśmy dotyczy jego powstania, jakoby źródło powstało z łez wylanych przez dziewczynę opłakującą śmierć siostry. Według miejscowych wierzeń woda w źródełku ma również moc leczenia oczu. Źródełko jest obudowane kwarcytową studnią i otoczone jodłami. Woda w źródełku nigdy nie wysycha i nigdy nie zamarza, od czasu do czasu spod powierzchni wody wydobywają się również pęcherzyki gazu. Woda ze źródełka jest zdatna do picia. Wiele osób przyjeżdża na Łysicę właśnie po tą wodę, możecie śmiało pić ją bez żadnych ograniczeń. Kiedy nasycicie już pragnienie w źródełku to czas ruszać w dalszą drogę. Szlak poprowadzi was dalej pod górę między drzewa, w okresie wiosenno-letnim będzie mieli przyjemność wędrować przez piękny zielony bukowo-jodłowy las. Na jesień liście lasu przybierają złotą barwę. Szlak jest doskonale oznaczony, gdzieniegdzie ścieżka otoczona jest drewnianymi poręczami.

Droga na szczyt Łysicy

Szlak prowadzący na szczyt Łysicy jest wyjątkowo dobrze przygotowany i wędruje się nim naprawdę komfortowo. Cała wycieczka nie jest długa, miejsami napotkacie wspomniane już wcześniej drewniane barierki okalające ścieżkę po obu stronach, w wyższych partiach natkniecie się nawet na drewniane stopnie pokrywające kamienistą ścieżkę. Cała wędrówka będzie zatem łatwa i przyjemna. Po drodze czeka na was jeszcze jedna, bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, z której słyną całe góry świętokrzyskie a mianowicie gołoborza. Gołoborza to termin ludowy nadany obszarom bezleśnym – gołym od boru – które znajdują się na stokach gór świętokrzyskich. W Świętokrzyskim Parku Narodowym występują one zarówno na północnym jak i południowym stoku pasma Łysogórskiego. Na Łysej Górze powstało największe w górach świętokrzyskich i jedno z największych w średniogórzu Środkowej Europy pole nagiej pokrywy blokowej. Jedno z takich gołoborzy możecie podziwiać właśnie na trasie ze Świętej Katarzyny na szczyt Łysicy. Nie jest ono odgrodzone żadnymi barierkami od głównego szlaku więc spokojnie możecie na nie wejść i zobaczyć jak wygląda ono “od wewnątrz”.

Szczyt Łysicy

Na szczyt Łysicy powinniście dotrzeć maksymalnie po godzinie spokojnego marszu. Sam szczyt otoczony jest drzewami, na miejscu znajdziecie tabliczkę wskazującą punkt szczytu, oraz dwa drogowskazy wskazujące kierunek marszu na Łysą Górę oraz do Kakonina i z powrotem do Świętej Katarzyny. Na Łysicy znajdziecie również drewniany krzyż oraz tablicę informującą o ścieżce edukacyjnej. Przy linii drzew zamontowano kilka ławeczek, na których śmiało możecie odpocząć po trudach wędrówki na szczyt. Miejsc na ognisko czy biwak pod zadaszeniem niestety brak. Jeżeli chcielibyście pooglądać ciekawe widoki to jedyny prześwit między drzewami znajdziecie na północnej stronie szczytu. W planach jest budowa wieży widokowej ale jak na razie jest on tylko w planach.

Wycieczka na szczyt Łysicy to świetny pomysł na pierwszą wyprawę w góry świętokrzyskie. Dwie trasy wycieczkowe pozwolą na wybranie odpowiednio dostosowanej do waszych potrzeb drogi na szczyt. Zbocza Łysicy obfitują w ciekawe atrakcje turystyczne, dodatkowo jeżeli zdecydujecie się rozpocząć waszą wyprawę w Kakoninie będziecie mieli okazję zasmakować w regionalnej kuchni świętokrzyskiej w Chacie Zbója Kaka. Nie zapomnijcie wbić pieczątki do książęczki GOT i Korony Gór Polski aby mieć potwierdzenie zdobycia szczytu Łysicy! Z naszej strony serdecznie polecamy wycieczkę w góry świętokrzyskie i wejście na Łysicę!


Chcecie być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy was do polubienia naszej witryny na Facebooku. Jesteśmy również dostępni na Instagramie oraz Twitterze.

Jeżeli spodobał się wam nasz artykuł, zachęcamy was do komentowania i dzielenia się naszym artykułem z waszymi znajomymi.

Zapraszamy was również do naszej grupy na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i zdjęciami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.