Nosal
Tatry,  Tatry Zachodnie

Nosal, szczyt nad Zakopanem. Łatwa wycieczka w Tatrach Zachodnich pełna pięknych widoków. Opis szlaku, czas przejścia, mapy.

Wyjście w Tatry nie zawsze związane jest z przemierzaniem długich tras i zdobywaniem wysokich szczytów. W Tatrach są też niezbyt wysokie szczyty, które można zdobyć podczas krótkiej wycieczki i podczas której będziecie mieli okazje podziwiać piękne widoki. Takim właśnie szczytem jest Nosal w Tatrach Zachodnich. Nosal to szczyt reglowy górujący nad Kuźnicami w Zakopanem, na który prowadzi dość łatwa i przede wszystkim krótka trasa wycieczkowa. Jest on bardzo popularny wśród turystów i narciarzy odwiedzających polskie Tatry z uwagi właśnie na roztaczające się ze szlaku i szczytu piękne widoki, oraz na znajdujący się na jego północnej stronie stok narciarski. Nosal był również bardzo popularny wśród taterników, gdyż w jego zachodnich ścianach znajduje się około 30 dróg wspinaczkowych. Nosal to idealny cel wycieczki na rozpoczęcie waszej przygody z Tatrami. W tym wpisie zabierzemy was na wspólną wycieczkę na Nosal, znajdziecie tu również wskazówki dotyczące trasy wycieczkowej, oraz informacje na temat dojazdu, cen biletów i miejsc parkingowych. Zapraszamy!

Szlaki na Nosal

Przez Nosal prowadzi jeden szlak turystyczny wychodzący z Kuźnic. Jako że do samych Kuźnic obowiązuje zakaz wjazdu i niestety nie ma możliwości dojechania własnym autem. Jeżeli po Zakopanem poruszacie się własnym samochodem to możecie go zaparkować na jednym z parkingów nieopodal Ronda Jana Pawła II. Parkingi te są płatne, opłatę możecie uiścić w parkometrach. Warto pomyśleć o zamianie własnego auta na kursujące regularnie po terenie Zakopanego autobusy komunikacji miejskiej lub prywatne busy. Zawiozą was one na miejsce i oszczędzicie przy okazji sporo pieniędzy na opłatach za parkowanie. Poniżej zamieszczamy kilka informacji na temat trasy wycieczkowej na Nosal:

Trasa z Kuźnickiej Polany
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 2,7 km. Suma podejść: 301 m.

Najłatwiejsza trasa wycieczkowa na Nosal, która będzie idealna na rozpoczęcie waszej przygody z Tatrami. Trasa ta poprowadzi was z Kuźnickiej Polany przez Foluszowy Potok i Bystrą zielonym szlakiem prosto na szczyt. Początkowo szlak nie jest wymagający, jednak tuż za potokiem rozpoczyna się dość ostre podejście na szczyt. Cały wysiłek włożony w zdobywanie Nosala rekompensują wspaniałe widoki roztaczające się zarówno ze szlaku jak i ze szczytu Nosala. Świetnie widać Kuźnice oraz całe Zakopane. Po drodze czeka na was kilka atrakcji w postaci ciekawych formacji skalnych, wyglądem przypominają zwierzęta oraz wysuniętych nad przepaścią skał, które są świetnymi punktami widokowymi. Bardziej szczegółowy opis tego szlaku znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlaku
Punkt startowyKuźnicka Polana
Odległość do celuok. 1,1 km.
Długość całej trasyok. 2,7 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT6

Wyruszamy z Kuźnic

Naszą wycieczkę na Nosal odbyliśmy podczas naszej pierwszej wspólnej wizyty w Zakopanem. Wybraliśmy ten szczyt na rozgrzewkę przed przemierzaniem innych tatrzańskich szlaków i możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić że sprawdził się on świetnie w tej roli. Wycieczka była krótka i bardzo przyjemna, udało nam się rozruszać mięśnie a po zejściu zostało nam jeszcze mnóstwo sił i czasu na dalsze zwiedzanie Zakopanego. Aby oszczędzić pieniądze do Kuźnickiej Polany doszliśmy pieszo z ronda Jana Pawła II, do którego dojechaliśmy komunikacją miejską. Z polany ruszyliśmy w stronę Tamy Pod Nosalem gdzie rozpoczęliśmy nasze podejście na szczyt. Z Kuźnickiej Polany odchodzi zielony szlak, który poprowadzi was przez dwa potoki: Foluszowy Potok oraz Bystrą. Po przejściu kładek ułożonych nad potokiem docieramy do pierwszego ciekawego miejsca na naszej trasie: Tamy pod Nosalem. Tama ta jest bardzo popularnym miejscem gdzie turyści uwielbiają robić sobie zdjęcia obok pięknego wodospadu tworzącego się na tamie. Znad tamy ruszamy dalej w stronę kas biletowych Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tuż przed kasami przy potoku znajdziecie tablicę informacyjną z krótkim opisem Nosala oraz opisem występującej tu rzadkiej górskiej flory jak na przykład Szarotki Alpejskiej czy Pierwiosnka Łyszczaka. Wejście na Nosal jest płatne. Ceny biletów wstępu to 7 zł za bilet normalny, oraz 3,50 zł za bilet ulgowy. Jeżeli przyjechaliście w Tatry na dłużej to bardziej opłaca się zakupić bilet np. na 7 dni. Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj: cennik TPN – kliknij. Po zakupieniu biletów rozpoczynamy podejście na Nosal.

Tama pod Nosalem

Tuż za kasami biletowymi zielony szlak poprowadzi was ścieżką, która od razu zacznie wspinać się dość mocno do góry. Ale spokojnie, nie jest to jakieś mordercze przewyższenie, które wymaga wkładania ogromnych pokładów energii w jego pokonanie. Na pewno możecie spodziewać się tego, że trochę spocicie się na tym szlaku ale nie będzie to taki wysiłek że nie będziecie mogli później chodzić. Dla ułatwienia wspinaczki na szczyt na niektórych odcinkach szlaku znajdują się zbudowane z drewnianych bali stopnie oraz poręcze, które pomogą wam pokonać najtrudniejsze odcinki. Jest tu też sporo miejsc, gdzie można na chwilę przystanąć i złapać oddech. Nagrodą za wasz wysiłek będzie to, że im wyżej wejdziecie tym ciekawsze widoki będziecie mogli oglądać. W dolnych partiach Nosala nie będzie tych widoków zbyt wiele, gdyż niżej przy szlaku rośnie dość gęsty las, jednak im wyżej tym drzew będzie mniej. Zalecamy zachować ostrożność przy podchodzeniu do krawędzi skał, w niektórych miejscach nie są one ubezpieczone barierkami. Kilka zdjęć z początkowego podejścia na Nosal znajdziecie poniżej:

Podejście na Nosal jest dość strome

Widoki i ciekawostki na szlaku

Tak jak wspomnieliśmy w poprzedniej części wpisu, im wyżej wejdziecie tym piękniejsze widoki będziecie mogli podziwiać. Ze ścieżki prowadzącej na Nosal przez większość drogi będzie wam towarzyszył wspaniały na Kuźnice, oraz całe Zakopane. Ponadto całości dodawać będą uroku otaczające Nosal góry. Mniej więcej w połowie drogi na szczyt szlak wyjdzie z pomiędzy drzew i ścieżka wyprowadzi was pomiędzy skały Znajdziecie tu wiele miejsc, gdzie skały wychodzą ponad przepaść i na których turyści często robią sobie zdjęcia. Pamiętajcie, aby zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia na takie skały. Na Nosalu zdarzyło się wiele śmiertelnych wypadków, góra ta, z uwagi właśnie na występowanie takich miejsc jest częstym miejscem popełnianych samobójstw. Pamiętajcie więc o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wędrując dalej będziecie mijać kolejne ciekawe miejsca, takie jak formacje skalne przypominające swoim kształtem zwierzęta. Jedną z nich jest na przykład skała przypominająca psa, choć niektórzy widzą w niej małpę. Kolejną ciekawostką jest znajdująca się na Nosalu jaskinia zwana „Dziurą pod Nosalem”. Jest to pozioma jaskinia o długości ok. 12 metrów, która jest niestety niedostępna dla zwiedzających.

Widoki ze szlaku na Nosal
Skała Pies przy szlaku na Nosal

Szczyt Nosala

Na szczyt Nosala powinniście dotrzeć po około 45 minutach wędrówki z Kuźnic. Na szczyt wprowadzi was szeroka ścieżka, która biegnie tuż obok przepaści. Ale spokojnie, jest tu wystarczająco dużo miejsca, nie trzeba się więc przepychać w tłumie. Dodatkowo od przepaści oddzielało będzie was skalne wzniesienie, dzięki któremu na ścieżce możecie śmiało usiąść i odpocząć. Po wejściu na skalne wzniesienie będziecie mogli podziwiać całą okolicę i oczywiście będziecie mogli porobić zdjęcia i nacieszyć się widokami bo naprawdę jest na co popatrzeć! Ze szczytu Nosala świetnie widać całe Kuźnice i Zakopane, widać też stąd wiele szczytów takie jak Krokiew, Koszysta, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec a nawet Kasprowy Wierch. Dla tych widoków warto pomęczyć się przez te 45 minut i wejść na szczyt Nosala. Poniżej znajdziecie kilka fotek na których uchwyciliśmy kilka widoków, więcej zobaczycie sami po wejściu na szczyt.

Widoki ze szczytu Nosala są fantastyczne
Nosal

Zamiast wracać ze szczytu do Kuźnic po własnych śladach sugerujemy udać się dalej ścieżką schodzącą z Nosala w stronę Nosalowej Przełęczy. Jest to dużo łatwiejsza droga, która nie będzie tak stroma jak ta, którą weszliście na szczyt. Dodatkowo będziecie mieli okazję pooglądać widoki na drugą stronę góry gdyż z Nosalowej Przełęczy rozpościera się wspaniały widok na Dolinę Olczyską, Mały i Wielki Kopieniec czy na Wielki Wołoszyn. Po dotarciu na rozdroże należy kontynuować schodzenie zielonym szlakiem. Ścieżka ta zaprowadzi was z powrotem nad potok Bystra, który tworzy tutaj duży i piękny stawik, przy którym umieszczono kilka ławeczek idealnych na krótki odpoczynek. Stąd do Kuźnic jest już dosłownie „rzut beretem” więc ruszamy dalej zielonym szlakiem, który wyprowadzi was prosto pod stację kolei linowej PKL w Kuźnicach. Stąd spacerkiem lub korzystając z kursujących z Kuźnic do Zakopanego busów wrócicie na Rondo Jana Pawła II.

Powrót do Kuźnic zielonym szlakiem

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze