Sępia Góra: Góry Izerskie. Łatwy szlak widokowy w Świeradowie-Zdrój.
Sępia Góra to niewielki szczyt w Górach Izerskich, na który prowadzi bardzo łatwy szlak turystyczny ze Świeradowa – Zdroju. Sępia Góra wznosi się na wysokość 828 m. n.p.m. na Grzbiecie Kamienickim. Z jej szczytu można oglądać przepiękne panoramy Gór Izerskich jak i Świeradowa Zdroju. Wędrując na Sępią Górę będziecie jednocześnie poruszać się ścieżką drogi krzyżowej, która bardziej znana jest pod nazwą „Golgota Izerska”. Jeżeli odpoczywacie w Świeradowie Zdroju to koniecznie dodajcie Sępią Górę do swoich planów zwiedzania. Szczyt ten będzie świetnym celem na krótką, górską wycieczkę w rodzinnym gronie i okazją na pooglądanie wspaniałych widoków na Góry Izerskie. W tym wpisie znajdziecie informacje na temat dojazdu do Sępiej Góry i parkingów pod szczytem. Dowiecie się tu również co nieco na temat tras wycieczkowych na Sępią Górę oraz okolicznych atrakcji. Znajdziecie tu również szczegółowy opis wycieczki na Sępią Górę ze Świeradowa-Zdroju. Zapraszamy!
Dojazd i parkingi
Wycieczka na Sępią Górę to propozycja dla osób odpoczywających w Świeradowie-Zdroju. Do Świeradowa Zdrój możecie dojechać albo własnym samochodem, busem lub pociągiem Kolei Dolnośląskich. Jeżeli chodzi o dojazd autokarem: do Świeradowa – Zdroju kursują autokary i busy firmy SPEEDBUS, które wyjeżdżają z Dworca Autobusowego we Wrocławiu. Dziennie są to niestety tylko dwa kursy: o godzinie 11:45 i o godzinie 18:00. Koszt biletu autobusowego z Wrocławia do Świeradowa to około 35-40 zł. Z tego też powodu wybranie się w podróż do Świeradowa własnym autem wydaje się być dużo lepszą opcją. Czas dojazdu autem z różnych regionów Polski przedstawia się następująco:
- z Wrocławia: 2 godziny i 30 minut,
- z Warszawy: 5 godzin,
- z Krakowa: 4 godziny i 30 minut,
- z Gdańska: 6 godzin.
Dla osób zmotoryzowanych zostawiamy linki do polecanych przez nas parkingów w Świeradowie-Zdroju. Tutaj będziecie mogli bezpiecznie pozostawić wasz samochód na czas wycieczki na Sępią Górę:
- Parking Zakopiańska – bezpłatny
- Parking Wyszyńskiego – bezpłatny
- Parking przy Biedronce – prawdopodobnie płatny
Szlaki na Sępią Górę
Izerska Droga Krzyżowa
Czas: 3 godziny. Dystans: 7,90 km. Suma podejść: 372 m.
Izerska Droga Krzyżowa to najczęściej wybierany szlak prowadzący na Sępią Górę. Wycieczkę rozpoczynamy przy Stacji Kultury: dawnym dworcu kolejowym w Świeradowie-Zdroju, skąd należy ruszyć niebieskim szlakiem turystycznym wzdłuż ulicy Stalowej i Sosnowej. Wchodząc na niebieski szlak będziecie mieli dwie opcje do wyboru: Pierwsza opcja to podążanie na szczyt asfaltową drogą, która biegnie niejako dookoła góry – wybierając tą opcję na pewno się nie zmęczycie a cała wycieczka będzie przyjemnym spacerkiem. Druga opcja podejścia na Sępią Górę to trzymanie się przez cały czas niebieskiego szlaku turystycznego. Wtedy całe podejście na szczyt będzie bardziej „górskie”. Na trasie wycieczki będą większe przewyższenia, a na ścieżce czekają na was kamienie i korzenie drzew. Bardziej szczegółowy opis całej trasy na Sępią Górę znajdziecie w dalszej części wpisu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Miejskie Biuro Informacji Turystycznej – Świeradów Zdrój |
Odległość do celu | ok. 4,70 km. |
Długość całej trasy | ok. 7,90 km. |
Czas przejścia | ok. 3 godziny |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 11 |
Startujemy ze Świeradowa-Zdrój
Na Sępią Górę wyruszamy spod Stacji Kultury w Świeradowie-Zdroju. Stacja ta niegdyś służyła jako miejski dworzec kolejowy. Niestety ostatni pociąg przyjechał do miasta w 1996 rok, także obecnie Stacja Kultury pełni funkcję Miejskiego Biura Informacji Turystycznej i regionalnego muzeum. W tutejszym muzeum dowiecie się co nieco na temat kursujących niegdyś do Świeradowa Zdroju pociągów. Dla turystów przygotowana została tu specjalna makieta kolejowa, po której jeżdżą miniaturowe składy pociągów. Warto odwiedzić Stację Kultury zwłaszcza z małymi dziećmi, które na pewno będą zachwycone, mogąc poobserwować małe pociągi sunące po miniaturowych torach. W Stacji Kultury dowiecie się też sporo ciekawych rzeczy o regionie Gór Izerskich i o lokalnych atrakcjach. Będzie też możliwość obejrzenia z bliska lokomotywy parowej „Izerynek”, która jest główną atrakcją tego muzeum. Warto wspomnieć, iż tuż obok Stacji Kultury znajduje się czerwona kropka rozpoczynająca lub kończąca Główny Szlak Sudecki! Jest to zatem niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć miejsce, z którego wiele osób startuje lub kończy długą na 440 kilometrów pieszą wędrówkę przez całe Sudety. My po zwiedzaniu Stacji Kultury i muzeum dotykamy jeszcze czerwonej kropki GSS i wchodzimy na niebieski szlak turystyczny, który zaprowadzi nas prosto na Sępią Górę.
Zanim ruszycie niebieskim szlakiem na Sępią Górę polecamy wam jeszcze na chwilę zboczyć nieco z głównej drogi, aby odwiedzić ciekawy punkt widokowy. Punkt ten znajduje się w odległości około 5 minut marszu od Stacji Kultury. Aby do niego dotrzeć należy podążyć najpierw za niebieskim szlakiem, a następnie odbić na czarny szlak turystyczny. Po krótkiej chwili dotrzecie do niewielkiego zakrętu, za którym odnajdziecie niewielkie skałki noszące nazwę „Świętojanki”. W skałkach wykuty jest data i napis „Johannes = Pete”. Z drugiej strony skałek utworzony jest wspomniany wyżej punkt widokowy, który zabezpieczony jest tu wkutą w skałę starą metalową barierką. Z tego miejsca będziecie mieli okazję podziwiać wspaniałe widoki na Góry Izerskie oraz panoramę Świeradowa – Zdroju. Mapa pokazuje, że w tym miejscu znajdują się również Frankfurckie Skały, ale nie było dla nas do końca jasne, która jest to dokładnie formacja skalna. Po podziwianiu widoków na Świętojankach będzie jeszcze okazja na chwilę odpoczynku pod wiatą turystyczną. Następnie należy ruszyć z powrotem na niebieski szlak turystyczny i kontynuowanie naszej wspinaczki na Sępią Górę.
Golgota Izerska
Niebieski szlak prowadzący na Sępią Górę znany jest również pod nazwą „Golgota Izerska”. W Górach Izerskich powstał specjalny szlak pielgrzymkowy, który rozpoczyna się właśnie w Świeradowie-Zdroju. Twórcą Golgoty Izerskiej jest Maciej Wokan – artysta ze Szklarskiej Poręby. Dzięki tej inicjatywie powstały stacje drogi krzyżowej, które usytuowane są przy niebieskim szlaku prowadzącym na Sępią Górę. Golgota Izerska jest jedną z ciekawszych atrakcji Świeradowa – Zdroju, która przyciąga w te rejony całe tłumy turystów i pielgrzymów. Droga Krzyżowa na Sępiej Górze prowadzi po asfaltowej drodze, a na szczyt zaprowadzą was namalowane na drzewach specjalne oznaczenia. Oprócz standardowych oznaczeń szlaku szukajcie na drzewach namalowanych czarno-białą farbą symbolów wzniesienia i trzech krzyży. Jak na prawdziwą drogę krzyżową przystało, na trasie wycieczki odwiedzicie czternaście stacji, które przedstawiają ostatnie chwile życia Jezusa Chrystusa wraz z jego ukrzyżowanie. Stacje te powstały z połączenia kamienia i żelaza: do sporej wielkości skalnych bloków przymocowane zostały wykute z żelaza elementy przedstawiające wydarzenia drogi krzyżowej. Każda ze stacji została ufundowana przez mieszkańców Świeradowa – Zdroju oraz przez okoliczne firmy.
Wejście na szczyt Sępiej Góry zajmuje mniej więcej dwie godziny czasu. Do pokonania ze Świeradowa Zdroju będziecie mieli jakieś pięć i pół kilometra. Przez większość czasu będziecie wędrować tu asfaltową drogą. Około dwa kilometry od szczytu asfaltowa droga zmienia się w leśną drogę gruntową i robi się tu również nieco bardziej stromo. Kiedy miniecie drogowskaz z informacją, że do szczytu zostało wam 2,0 KM, będzie to idealny moment aby wrzucić drugi bieg. Od tego momentu trzeba będzie włożyć nieco więcej wysiłku w podejście na szczyt. Nie ma się jednak czego obawiać, przewyższenie to na pewno uda się wam pokonać bez większych problemów. Najbardziej stromy odcinek podejścia na Sępią Górę czeka na was około 300 metrów przed samym szczytem. Na szczęście jest ono krótkie i już po krótkiej chwili znajdziecie się na końcu całej drogi krzyżowej, czyli na szczycie Sępiej Góry.
Sępia Góra – szczyt
Na szczycie Sępiej Góry czeka na was sporo ciekawych atrakcji. Pierwszą z nich jest oczywiście ostatnia stacja drogi krzyżowej. Przy stacji tej odnajdziecie mnóstwo drewnianych krzyży, które zostały przyniesione tu przez licznych pielgrzymów. Niektóre z tych krzyży są naprawdę pokaźnych rozmiarów, także pełen szacunek za wniesienie ich na sam szczyt. Zaraz za ostatnią stacją drogi krzyżowej ulokowana jest sporej wielkości drewniana wiatka turystyczna. Jeżeli przyjdzie wam wędrować na Sępią Górę w palących promieniach słońca lub podczas ulewnego deszczu to na szczycie czeka na was schronienie. Kilka metrów za wiatą turystyczną znajduje się największa atrakcja Sępiej Góry – Biały Kamień. Jest to sporej wielkości skała granitowo-gnejsowa, na której wyryta została płaskorzeźba przedstawiająca właśnie Biały Kamień, drzewo oraz napis „Sępia Góra”. Biały Kamień jest jednocześnie swojego rodzaju platformą widokową. Stojąc na nim będziecie mieli świetny widok na całą okolicę i przy dobrej pogodzie będziecie mieli okazję podziwiać Karkonosze, Pogórze Izerskie, Góry Izerskie czy Kotlinę Jeleniogórską. No i oczywiście nie możemy zapomnieć o roztaczającej się ze szczytu Sępiej Góry wspaniałej panoramie Świeradowa – Zdroju.
Na Sępiej Górze spędzamy około pół godziny na robieniu fotek i podziwianiu widoków. Następnie po krótkim odpoczynku ruszamy w drogę powrotną do Świeradowa Zdroju. Tutaj mamy dla was małą podpowiedź: Jeżeli nie chcecie wracać po własnych śladach to polecamy wam zejść z Sępiej Góry niebieskim szlakiem turystycznym nieco na „przełaj”. Wędrując na szczyt asfaltową drogą zauważycie, że drogę tą raz za razem przecina leśna ścieżka. Tą ścieżką możecie również zejść do Świeradowa i dzięki temu oszczędzicie co najmniej trzydzieści minut czasu. Oczywiście jeśli nie macie ochoty przedzierać się przez krzaki to po prostu zejdźcie z Sępiej Góry po własnych śladach asfaltową drogą. Droga powrotna zajmie wam wtedy około godzinę czasu. Po zdobyciu szczytu Sępiej Góry nie powinniście być zbyt zmęczeni. Zatem jeżeli będziecie mieli ochotę to warto udać się na dalsze zwiedzanie Świeradowa – Zdroju. Szczegółowy poradnik na temat miejsc, które warto odwiedzić w Świeradowie znajdziecie tutaj: (dostępne wkrótce).
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Świetna propozycja na początek czerwca! Dziękuję!
Cieszymy się że mogliśmy pomóc! Życzymy przyjemnej wycieczki 😄