Smrek w Górach Izerskich. Wieża widokowa na Smreku. Wycieczka na Smrek ze Stogu Izerskiego.
Smrek w Górach Izerskich to szczyt po czeskiej strony granicy, który jest chętnie odwiedzany przez turystów z całej Polski. Smrek znajduje się się na zachodniej granicy Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Szczyt ten posiada dwa wierzchołki przedzielone niewielką przełęczą. Wycieczka na Smrek jest chętnie wybierana przez turystów odwiedzających Góry Izerskie, a to za sprawą znajdującej się tu 20-metrowej wieży widokowej. Na Smrek prowadzi łatwy szlak turystyczny rozpoczynający się po polskiej stronie na Stogu Izerskim. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki na Smrek ze Stogu Izerskiego. Znajdziecie tu kilka wskazówek na temat organizacji wycieczki na Smrek oraz dowiecie się jakie wyzwania czekają na was w drodze na Smrek w Górach Izerskich. Zapraszamy!
Smrek – dojazd i parkingi
Wycieczkę na Smrek polecamy wam rozpocząć w Świeradowie Zdroju. Do Świeradowa Zdroju możecie dojechać własnym samochodem, autokarem oraz pociągiem Kolei Dolnośląskich. Jeżeli w podróż do Świeradowa Zdroju wybieracie się samochodem to kierujcie się na Jelenią Górę lub na Gryfów Śląski, gdyż to właśnie z tych miast wychodzą drogi prowadzące bezpośrednio do samego Świeradowa Zdroju. Jeżeli nie możecie skorzystać ze swojego samochodu to do Świeradowa Zdroju dojeżdżają autokary firmy SpeedBus, które odjeżdżają z Wrocławia. Podróż autokarem trwa wtedy około 3 godziny i kończy się na przystanku przy ul. Wyszyńskiego w Świeradowie Zdroju. Do Świeradowa Zdroju można też dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich. Po wielu latach odnowiona została dawna linia kolejowa i obecnie pociągi przyjeżdżające do Świeradowa Zdroju zatrzymując się na Stacji Kultury. Dla osób, które chcą wybrać się do Świeradowa Zdroju samochodem poniżej zamieściliśmy linki z zaznaczonymi parkingami, na których możecie zostawić wasze samochody na czas wycieczki na Smrek w Górach Izerskich:
- Parking ul. Źródlana 7a – płatny – 30 zł / dzień
- Parking na poboczu drogi przy ul. Strażackiej – bezpłatny
- Parking pod wieżą widokową na Młynicy – bezpłatny
Szlaki na Smrek
Trasa na Smrek ze Stogu Izerskiego
Czas: 1 godz. 40 min. Dystans: 6,10 km. Suma podejść: 167 m.
Zielony szlak na Smrek ze Stogu Izerskiego to najłatwiejsza opcja wycieczki na ten szczyt. Wędrówkę rozpoczynamy przy górnej stacji kolejki gondolowej Ski&Sun na Stogu Izerskim, skąd ruszamy w stronę Schroniska PTTK na Stogu Izerskim. Po minięciu budynku schroniska czeka was krótkie podejście na szczyt Stóg Izerski. Za Stogiem Izerskim będziecie podążać łączonym szlakiem zielono-żółto-czerwonym na skrzyżowanie o nazwie „Łącznik”. Po dotarciu na Łącznik należy ruszyć w dalszą drogę na Smrek zielonym szlakiem turystycznym. Tutaj czeka was około kilometrowe podejście kamienistą ścieżką do granicy polsko-czeskiej. Po dotarciu do granicy zielony szlak będzie prowadził was po dużo łagodniejszym terenie. Po przejściu na stronę czeską do wieży widokowej na Smreku pozostanie wam około 10 minut marszu. Bardziej szczegółowy opis trasy na Smrek ze Stogu Izerskiego znajdziecie w dalszej części artykułu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Stóg Izerski – górna stacja kolei gondolowej |
Odległość do celu | ok. 3,10 km. |
Długość całej trasy | ok. 6,10 km. |
Czas przejścia | ok. 1 godz. 40 min. |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 9 |
Smrek – startujemy ze Stogu Izerskiego
Na Smrek w Górach Izerskich polecamy wam wystartować ze szczytu Stóg Izerski. Jest to bardzo wygodna opcja na rozpoczęcie całej wycieczki, gdyż na szczyt Stogu Izerskiego możecie wjechać z pomocą kolei gondolowej Ski&Sun ze Świeradowa Zdroju. Korzystając z kolei gondolowej oszczędzicie sporo sił, gdyż nie będziecie wtedy musieli pokonywać dość mozolnego podejścia czerwonym szlakiem z centrum Świeradowa na Stóg Izerski. Kolej gondolowa Ski&Sun Świeradów Zdrój funkcjonuje przez cały rok kalendarzowy. Nie będziemy się tu zbytnio rozpisywać nad samą koleją gondolową w Świeradowie, ponieważ na naszej stronie jest już pełny artykuł na jej temat. Więcej na temat kolei gondolowej możecie przeczytać tutaj: Kolej gondolowa na Stóg Izerski w Świeradowie Zdroju. Po wjechaniu lub wejściu na Stóg Izerski polecamy wam jeszcze odwiedzić budynek Schroniska PTTK na Stogu Izerskim. Będziecie mogli w nim odpocząć a przy dobrej pogodzie będzie okazja zobaczyć z tarasu przed schroniskiem wspaniałą panoramę Przedgórza Izerskiego. Kolejnym etapem wycieczki na Smrek jest wejście łagodnym zboczem na szczyt Stogu Izerskiego, które zajmie wam około 10 minut. Po zdobyciu Stogu Izerskiego rozpoczyna się już właściwy marsz w stronę granicy polsko-czeskiej, za którą czeka na was Smrek.
Smrek – zielony szlak w Górach Izerskich
Właściwy odcinek szlaku, który zaprowadzi was na Smrek rozpoczyna się na szczycie Stogu Izerskiego. Po wejściu na Stóg Izerski czeka was krótki spacer zielono-żółto-czerwonym szlakiem turystycznym w stronę skrzyżowania szlaków o nazwie „Łącznik”. Odległość ze Stogu Izerskiego na Łącznik wynosi około 800 metrów i pokonuje się ją w mniej więcej 15 minut. Szlak ze Stogu Izerskiego na Łącznik jest dość kamienisty i porośnięty korzeniami drzew. Na szczęście prowadzi on po prawie płaskim terenie dzięki czemu jest on bardzo łatwy do pokonania. Po dotarciu na Łącznik przed dalszą drogą na Smrek będziecie mogli chwilę odpocząć pod znajdującą się tu drewnianą wiatką. Na Łączniku często można spotkać turystów, którzy przyjeżdżają w Góry Izerskie na wycieczki rowerowe. Wiele osób odbija tutaj na szlak czerwony (tzw. Drogę Telefoniczną) i rusza w stronę Polany Izerskiej. Nas jednak interesuje kontynuowanie marszu szlakiem zielonym w stronę granicy polsko-czeskiej. Tak jak ze Stogu Izerskiego szlak na Łącznik prowadzi po prawie płaskim terenie, tak na podejściu na Smrek czeka was ponad kilometrowy marsz po lekko stromej ścieżce usłanej żwirem i dużymi kamieniami. My na Smrek podchodziliśmy wiosną w czasie roztopów i po szlaku dodatkowo spływał regularny potok. Podejście z Łącznika zielonym szlakiem do granicy polsko-czeskiej zajmuje około 25-30 minut.
Kiedy dojdziecie już do granicy polsko-czeskiej szlak na Smrek ponownie poprowadzi was po prawie płaskim terenie. Na teren Czech przechodzi się po drewnianej kładce, która zawieszona jest nad niewielkim torfowiskiem. W tym miejscu zielona strzałka będzie kierowała was w prawo, jednak należy ją zignorować i kontynuować marsz na wprost. Po przekroczeniu drewnianej kładki podążajcie dalej za ścieżką aż dojdziecie do drogowskazu z nazwą szczytu „Smrek”. W tym miejscu w lewą stronę odbija niebieski szlak turystyczny, którym dojdziecie już pod wieżę widokową na Smreku. Wieża widokowa na Smreku oddalona jest od drogowskazu o jakieś 100 metrów i powinniście do niej dotrzeć po 3 minutach marszu. Wskazówką że idziecie w dobrym kierunku w stronę wieży widokowej będzie mijany po drodze pomnik Theodora Kornera – niemieckiego poety, który ponad 200 lat temu odwiedzał Góry Izerskie. Będąc przy pomniku Kornera skręćcie w prawo i powinniście zobaczyć ścieżkę prowadzącą na wieżę widokową na Smreku.
Smrek – wieża widokowa
Po dotarciu na Smrek pora wejść na główną atrakcję tej wycieczki czyli na stalową wieżę widokową. Wieża widokowa na Smreku sprawia wrażenie, jakby była wzniesiona dobre kilkadziesiąt lat temu jeszcze w poprzedniej epoce. Okazuje się jednak że postała ona w 2003 roku. Wieża widokowa na Smreku ma 20 metrów wysokości i aż trzy tarasy widokowe, na które wchodzi się po kręconych, metalowych schodach. W dolnej części wieży widokowej znajduje się niewielki schron turystyczny, w którym można przeczekać złą pogodę. Czasami u stóp wieży na Smreku otwierany jest niewielki bufet, w którym można zakupić przekąski, ciasta, napoje oraz oczywiście czeskie piwo. Jeżeli chcielibyście tutaj coś zakupić warto zabrać ze sobą trochę koron czeskich w gotówce. Niestety nie mamy informacji czy w bufecie na Smreku można płacić kartą płatniczą. Ze szczytu wieży widokowej na Smreku będziecie mogli podziwiać wspaniałe widoki na liczne szczyty Gór Izerskich, Pogórze Izerskie oraz Grzbiet Jesztedzki. Przy dobrej pogodzie w oddali będzie też widać Karkonosze oraz szczyt Jeszczed. Wieża widokowa na Smreku czynna jest cały rok i wchodzi się na nią całkowicie za darmo.
Po zwiedzaniu wieży widokowej na Smreku będziecie mieli kilka ciekawych opcji na kontynuowanie wycieczki po Górach Izerskich. Jednym z wariantów na dalszą wycieczkę jest powrót na Łącznik, a następnie czerwonym szlakiem turystycznym czyli tzw. Drogą Telefoniczną możecie ruszyć na Polanę Izerską i dalej do Chatki Górzystów. Bardziej szczegółowy opis trasy do Chatki Górzystów znajdziecie tutaj: Chatka Górzystów: Góry Izerskie. Możecie również cofnąć się zielonym szlakiem do granicy polsko-czeskiej i za drewnianym pomostem przy granicy odbić w lewo na Czerniawską Kopę. Tam czeka na was kolejna wieża widokowa. Z Czerniawskiej Kopy do Świeradowa Zdroju wrócicie czarnym szlakiem turystycznym, który przechodzi tuż obok szczytu Młynica. Młynica to kolejne ciekawe miejsce na mapie Gór Izerskich, które polecamy wam odwiedzić. Więcej na temat Młynicy przeczytacie w tym artykule: Młynica: wieża widokowa w Górach Izerskich. Ostatnią opcją jest powrót po własnych śladach na Stóg Izerski i do górnej stacji kolejki gondolowej Ski&Sun, którą zjedziecie do Świeradowa Zdroju.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.