Szczawnica atrakcje. Co warto zobaczyć w Szczawnicy? Przewodnik po Szczawnicy w Pieninach.
Szczawnica to małopolski kurort uzdrowiskowy w Pieninach, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z całej Polski. Szczawnica położona jest na granicy Pienin i Beskidów Zachodnich i stanowi świetny punkt wypadowy na górskie jak i rowerowe wycieczki dla całej rodziny. W Szczawnicy czeka na was mnóstwo arcyciekawych atrakcji turystycznych, które koniecznie musicie odwiedzić podczas waszego pobytu w Pieninach. W tym artykule pokażemy wam co naszym zdaniem warto zwiedzić podczas wypoczynku w Szczawnicy. Znajdziecie tu szczegółowe opisy 21 atrakcji w Szczawnicy i okolicy, które urozmaicą wam pobyt w tym przepięknym pienińskim kurorcie. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Szczawnicy oraz mapkę z zaznaczonymi wszystkimi wymienionymi w tym artykule atrakcjami. Zapraszamy!
Szczawnica w Pieninach – dojazd
Na początek garść wskazówek na temat dojazdu do Szczawnicy. Szczawnica to kurort uzdrowiskowy w woj. małopolskim w powiecie nowotarskim położony przy granicy ze Słowacją. Do Szczawnicy można dojechać samochodem lub autokarem. Niestety na chwilę obecną do Szczawnicy nie dojeżdżają żadne pociągi. Zacznijmy zatem od opcji dojazdu do Szczawnicy autobusem: Do Szczawnicy regularnie kursują autokary i busy wyjeżdżające z Krakowa z Małopolskiego Dworca Autobusowego. Autokary i busy kursują na tej trasie aż pięć razy dziennie. Szczegóły na temat godzin odjazdu autokarów z Krakowa do Szczawnicy bez problemu znajdziecie w Internecie. Wielu turystów do Szczawnicy wybiera się jednak własnym samochodem i jest to najwygodniejsza opcja dojazdu do tej miejscowości. Czas dojazdu samochodem do Szczawnicy z różnych regionów Polski prezentuje się następująco:
- z Wrocławia – 5 godzin i 30 minut,
- z Warszawy – 5 godzin i 30 minut,
- z Gdańska – 8 godzin i 30 minut,
- z Krakowa – 2 godziny i 30 minut,
- z Kielc – 3 godziny i 30 minut.
Poniżej dla osób zmotoryzowanych zostawiamy mapę z zaznaczoną lokalizacją Szczawnicy. Na końcu tego artykułu znajdziecie również mapę z zaznaczoną lokalizacją polecanych przez nas parkingów w Szczawnicy oraz Krościenku nad Dunajcem. Na parkingach tych można pozostawić samochód na czas zwiedzania wszystkich przedstawionych w tym artykule atrakcji.
Szczawnica – co warto zobaczyć?
W tym artykule przygotowaliśmy dla was aż 21 opisów atrakcji w Szczawnicy i okolicy, które warto zwiedzić. Atrakcje w Szczawnicy, które tu opisaliśmy można zwiedzić w ciągu kilku osobnych wycieczek. A oto nasza lista atrakcji, które warto zwiedzić w Szczawnicy oraz jej najbliższej okolicy:
1. Górny Park Zdrojowy w Szczawnicy
Górny Park Zdrojowy w Szczawnicy to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście. Górny Park Zdrojowy powstał w Szczawnicy w 1824 roku z inicjatywy Jana Kutschery i obecnie stanowi wizytówkę całego miasta. Od czasu jego powstania Górny Park Zdrojowy z upływem lat był znacząco rozbudowywany. Każdy nowy właściciel ziemski dodawał do istniejącego już Parku Zdrojowego kolejne nowe budynki. Dziś Górny Park Zdrojowy jest głównym punktem wypoczynku kuracjuszy oraz ogromną atrakcją turystyczną w Szczawnicy. W obrębie Górnego Parku Zdrojowego znajdziecie zabudowania kompleksu sanatoryjnego, dworek gościnny, neogotycką kaplicę zdrojową, Inhalatorium, muszlę koncertową, liczne hotele, sanatoria i domy gościnne. Na Górnym Parku Zdrojowym w Szczawnicy znajduje się również popiersie Józefa Szalaya. Józef Szalay sprowadził do Parku Zdrojowego kilkadziesiąt gatunków różnych egzotycznych roślin, które miały stworzyć tu niezwykły kompleks parkowy. Podczas zwiedzania Górnego Parku Zdrojowego w Szczawnicy będziecie mieli okazję pospacerować po przepięknych zielonych alejkach parkowych, zakupić pamiątki, napić się pysznej kawy w tutejszej kawiarni i przede wszystkim napić się zdrowotnej wody mineralnej.
Zwiedzanie Parku Zdrojowego w Szczawnicy jest bezpłatne.
Godziny otwarcia Parku Zdrojowego w Szczawnicy:
- Górny Park Zdrojowy można zwiedzać przez cały rok i przez całą dobę.
- Sklepy i restauracje czynne są mniej więcej od 10:00 do 18:00
2. Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy
Zwiedzając Górny Park Zdrojowy w Szczawnicy koniecznie odwiedźcie tutejszą Pijalnię Wód Mineralnych. Pijalnia Wód Mineralnych zlokalizowana jest we wschodniej części Placu Dietla w stylowym „Domu Nad Zdrojami”. Dom ten wybudowany został o 1863 roku przez Józefa Stefana Szalaya. Co ciekawe dawny budynek pijalni został zniszczony w pożarze, który miał miejsce w 2002 roku. Pijalnia Wód Mineralnych została odbudowana w 2008 roku i od tamtej pory znajduje się tu przepiękna stylowa pijalnia aż 6-ciu wód mineralnych. Woda lecznicza, której będziecie mogli się tu napić nazywana jest szczawą i pozyskiwana jest ona z odnawialnych górskich źródeł. Podczas wizyty w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy będzie okazja spróbować wód mineralnych: Helena, Jan, Józef, Józefina, Stefan i Magdalena. Wodę tę można kupić na pojedyncze kubeczki w cenie około 3-4 zł za kubek lub w 3 litrowych kartonach. Można ją również pić ze specjalnie do tego celu przygotowanych ceramicznych pijałek, które można zakupić jako pamiątkę z wycieczki do Szczawnicy.
Godziny otwarcia Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy:
- Pijalnia czynna jest 7 dni w tygodniu od 09:00 do 17:00
3. Centrum Szczawnicy – ulica Główna
Po zwiedzaniu Górnego Parku Zdrojowego polecamy wam odwiedzić Centrum Szczawnicy. Centrum Szczawnicy znajduje się w okolicy skrzyżowania ulicy Głównej oraz ulicy Zdrojowej. Spacerując ciągiem ulicy Głównej natkniecie się na liczne stragany z pamiątkami, restauracje, sklepy oraz kawiarnie i puby. Z ulicy Głównej odchodzi również wiele ścieżek do licznych atrakcji turystycznych na terenie Szczawnicy. W centrum Szczawnicy zlokalizowane są też większe i mniejsze biura turystyczne, w których możecie zapisać się na dodatkowe jednodniowe wycieczki wyjazdowe w Pieniny czy na Słowację. Przy skrzyżowaniu ulic Głównej i Zdrojowej funkcjonuje też kilka wypożyczalni rowerów górskich. My podczas naszego pobytu w Szczawnicy odwiedzaliśmy ulicę Główną praktycznie codziennie. Przez centrum miasta przechodziliśmy zawsze, gdy wybieraliśmy się w góry lub schodziliśmy ze szlaków szukając miejsca na popołudniowy obiad. Na ulicy Głównej w Szczawnicy zatrzymuje się również większość autobusów, które kursują pomiędzy najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w regionie. Zwiedzanie Centrum Szczawnicy jest oczywiście bezpłatne!
Godziny otwarcia:
- Centrum Szczawnicy można zwiedzać całą dobę.
4. Zielone figury zwierząt w Szczawnicy
Super ciekawą atrakcją, którą znajdziecie na terenie całego miasta Szczawnica są ogromne zielone figury zwierząt. Figury zwierząt, które możecie zobaczyć w Szczawnicy wykonane są z różnych gatunków roślin oraz wielobarwnych kwiatów. Wędrując po terenie Szczawnicy będziecie mogli odnaleźć na przykład ogromną wiewiórkę, rodzinę słoni, stado owiec, sporej wielkości jaszczurkę lub aligatora czy stojącego na tylnych łapach szczura. Nam w Szczawnicy udało się znaleźć sześć różnych zielonych figur zwierząt, jednak jesteśmy praktycznie pewni że na terenie miasta jest ich dużo dużo więcej. Zielone figury zwierząt w Szczawnicy świetnie sprawdzą się w roli punktów do odkrywania przez wasze dzieci w ramach wycieczki eksploracyjnej po Szczawnicy. Są one bezapelacyjnie wspaniałym dodatkiem dekoracyjnym i świetną atrakcją turystyczną miasta, przy której zrobicie sobie fantastyczne pamiątkowe zdjęcia z wakacji w Pieninach. Zwiedzanie Figur Zwierząt w Szczawnicy jest oczywiście bezpłatne.
Godziny otwarcia:
- Zielone figury zwierząt w Szczawnicy można zwiedzać całą dobę.
5. Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Szczawnicy jest Dolny Park Zdrojowy. Dolny Park Zdrojowy to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji w Szczawnicy, które jest chętnie odwiedzane tak przez kuracjuszy jak i turystów. Park ten znajduje się w centrum miasta przy ulicy Głównej. Jakiś czas temu Dolny Park w Szczawnicy przeszedł gruntowną rewitalizację, która przywróciła mu dawny, przedwojenny wygląd. Podczas spacerowania po Dolnym Parku Zdrojowym w Szczawnicy będziecie mogli zobaczyć wiele ciekawych obiektów jak: zdrój Wanda, willa Szwajcarka Dolna, Klub Kuracjusza, źródło Szymon czy willa Leonówka. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się tu Zakład Wodolecznictwa „Hydropatia” w willi Marta, w której po raz pierwszy wykonano zabiegi lecznicze w szczawnickim uzdrowisku. Oprócz wielu ciekawych budynków w Dolnym Parku w Szczawnicy znajdziecie przepiękny stawik, w którym pływają ogromne karpie Koi. Warto również podczas spaceru po parku zajrzeć do sztucznej groty poświęconej Mikołajowy Zbylikiewiczowi – działaczowi galicyjskiemu, który wytyczył czerwony szlak pieszy ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Zwiedzanie Dolnego Parku w Szczawnicy jest darmowe.
Godziny otwarcia Dolnego Parku w Szczawnicy:
- Dolny Park otwarty jest codziennie w godzinach 07:00 – 22:00
6. Lunapark w Szczawnicy
Kolejną atrakcją w Szczawnicy, która w szczególności zainteresuje rodziców z dziećmi jest Lunapark. Lunapark w Szczawnicy zlokalizowany jest w centrum miasta przy ul. Głównej tuż obok potoku Grajcarek. Do szczawnickiego lunaparku możecie śmiało wybrać się całą rodziną aby spędzić tam wiele wspólnych wesołych chwil. Oprócz licznych stoisk z pamiątkami i gorącymi przekąskami czeka tu na was kilka karuzel, nadmuchiwanych zjeżdżalni, tor z elektrycznymi samochodami do zderzania się czy plac do jazdy na sztucznych kucykach. Wizyta w Lunaparku przy Potoku Grajcarek będzie świetnym dopełnieniem wycieczki do centrum Szczawnicy. Po zapadnięciu zmroku na terenie lunaparku w ogromnym namiocie odbywają się również wieczory taneczne, które organizowane są tak dla kuracjuszy jak i dla dorosłych turystów odpoczywających w Szczawnicy. Jeżeli macie ochotę na chwilę wieczornej rozrywki tylko we dwoje to koniecznie odwiedźcie to wyjątkowe miejsce. Korzystanie z poszczególnych atrakcji w Lunaparku w Szczawnicy jest płatne.
Godziny otwarcia Lunaparku w Szczawnicy:
- Lunapark w Szczawnicy funkcjonuje w okresie letnim,
- Brak informacji na temat godzin otwarcia.
7. Kolej Linowa na Palenicę w Szczawnicy
Jedną z największych atrakcji turystycznych w Szczawnicy jest Kolej Linowa na Palenicę. Kolej linowa Palenica to wyciąg krzesełkowy, który zlokalizowany jest centrum Szczawnicy. Wyciągiem tym możecie wjechać na Palenicę: bardzo widokowy szczyt o wysokości 722 m. n.p.m. Wycieczkę na Palenicę warto zrealizować podczas pięknej pogody po zwiedzaniu centrum Szczawnicy. Z kolei linowej na Palenicę mogą korzystać zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Wjazd koleją linową na Palenicę to wspaniała okazja na zaplanowanie ekscytującego, rodzinnego wypadu w góry. Wjazd na szczyt Palenicy wyciągiem krzesełkowym będzie super przeżyciem, które na długie lata zapadnie w pamięć waszych dzieci. Na naszej stronie mamy już pełny artykuł na temat kolei linowej w Palenicy, także nie będziemy się tu zbytnio rozpisywać o tej atrakcji. Więcej szczegółów na temat godzin otwarcia wyciągu, oraz cen biletów na wjazd i zjazdu koleją linową na Palenicę znajdziecie w innym naszym artykule, który dostępny jest tutaj: Kolej Linowa Palenica w Pieninach. Korzystanie z kolei linowej w Palenicy jest płatne.
Godziny otwarcia kolei linowej Palenica:
- Szczegółowe godziny otwarcia znajdziecie w artykule o kolei linowej Palenica.
8. Szczyt Palenica w Szczawnicy
Szczyt Palenica to kolejny punkt na mapie atrakcji Szczawnicy, który jest chętnie odwiedzany przez turystów. Palenica to niewielki szczyt w Małych Pieninach o wysokości 722 m. n.p.m. Jak już wspomnieliśmy na Palenicę można wjechać z pomocą kolei linowej na Palenicę, ale nie jest to jedyna atrakcja tego szczytu. Na Palenicy znajduje się Schronisko Górskie „Groń”, obiekty gastronomiczne, zjeżdżalnia grawitacyjna oraz ścieżka dydaktyczna dla najmłodszych. Zimą czynne są tu wyciągi narciarskie i dla turystów udostępniane są cztery trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności. Dodatkowo ze szczytu Palenicy można wybrać się krótką pieszą wycieczkę do Schroniska PTTK Orlica przez szczyt Szafranówka. Jedną z atrakcji, która z kolei zachwyci najmłodszych turystów jest „Szlak Edukacyjny Małych Zdobywców Gór”. Podążając stworzoną tu ścieżką edukacyjną wasze pociechy będą miały okazję przyjrzeć się bliżej zwierzętom takim jak ryś, borsuk czy salamandra oraz innym figurom zwierząt występujących w Pieninach. Więcej na temat wycieczki na Palenicę możecie przeczytać w jednym z naszych artykułów, który dostępny jest tutaj: Palenica w Pieninach. Większość atrakcji na szczycie Palenicy jest bezpłatna (oprócz zjeżdżalni grawitacyjnej).
Godziny otwarcia atrakcji na Palenicy:
- Atrakcje na Palenicy funkcjonują w godzinach pracy kolei linowej Palenica
9. Promenada Nad Grajcarkiem
Promenada Nad Grajcarkiem to kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Szczawnicy. Promenada Nad Grajcarkiem to urokliwy deptak i świetna trasa spacerowa dla każdego, kto wypoczywa w Szczawnicy. Promenada ta zaliczana jest do jednych z najdłuższych deptaków w Polsce. Podczas spaceru promenadą będziecie mogli przejść aż 1800 metrów wzdłuż pięknego potoku Grajcarek. Promenada Nad Grajcarkiem powstała w 2011 roku i można się po niej poruszać wyłącznie pieszo lub rowerami. Po gruntownym remoncie promenada została utwardzona oraz wyposażono ją w liczne ławeczki, urokliwe mosty, tarasy widokowe, liczne dekoracje z kwiatów i roślin oraz stylowe oświetlenie. Promenada Nad Grajcarkiem zlokalizowana jest z dala od głośnych ulic miasta w malowniczej części Szczawnicy, dlatego też jest chętnie wybierana przez turystów na relaksujący spacer w otoczeniu przyrody i szumu wody. Trasa, którą można pokonać na Promenadzie Nad Grajcarkiem przebiega od dolnej stacji kolei linowej w Palenicy aż do Drogi Pienińskiej nad Dunajcem. Spacer Promenadą Nad Grajcarkiem to świetna okazja, aby skorzystać z leczniczych właściwości mikroklimatu Szczawnicy. Jest to również świetny punkt do rozpoczęcia wycieczek pieszych w Pieniny. Zwiedzanie Promenady nad Grajcarkiem jest w pełni darmowe.
Godziny otwarcia Promenady nad Grajcarkiem:
- Promenadę można zwiedzać całą dobę.
10. Droga Pienińska w Szczawnicy
Droga Pienińska to kolejna wspaniała atrakcja turystyczna w Szczawnicy. Droga Pienińska to najbardziej popularny trakt spacerowy w Szczawnicy, który świetnie sprawdzi się na wycieczkę pieszą jak i rowerową. Droga Pienińska rozpoczyna się w Szczawnicy i biegnie brzegiem Dunajca aż do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Cała trasa liczy sobie aż 9 kilometrów, z czego większość z niej biegnie po słowackiej stronie. Największą atrakcją są tu przepiękne widoki na Pieniny oraz bliskość samego Dunajca, po których tratwami pływają flisacy. Początkowy odcinek Drogi Pienińskiej w Szczawnicy zaprowadzi was szerokim deptakiem w stronę Przystani Wodnej Szczawnica. Przy deptaku znajdziecie liczne stragany z pamiątkami, restauracje, bary oraz kramy z przekąskami i serkami górskimi. Na początku Drogi Pienińskiej ulokowało się też sporo wypożyczalni rowerów oraz parkingi samochodowe. Od Drogi Pienińskiej odchodzą również ścieżki prowadzące do popularnego Schroniska PTTK „Orlica” oraz szlaki na szczyt Szafranówka. Przy Drodze Pienińskiej działa prom flisacki, który przewozi turystów na Sokolicę. Podczas spaceru Drogą Pienińską czeka na was mnóstwo pięknych widoków i sporo atrakcji, które spodobają się zarówno dorosłym jak i dzieciom. Drogę Pienińską zwiedza się bez żadnych opłat.
Godziny otwarcia:
- Droga Pienińska jest otwarta całą dobę.
11. Cypel na Dunajcu w Szczawnicy
Podczas spaceru Drogą Pienińską w Szczawnicy polecamy wam też odwiedzić Cypel na Dunajcu. Cypel na Dunajcu to niewielka wyspa zlokalizowana poniżej Pienińskiego Przełomu Dunajca. Wyspa ta ma podłużny kształt i długość około 580 metrów. Wchodzi się na nią po starym drewnianym mostku, który znajduje się tuż za przystanią flisacką w Szczawnicy. Cypel opływają dwie odnogi Dunajca: szersza z głównym nurtem od strony zachodniej i węższa od strony wschodniej. Co ciekawe przy niskim stanie wody na Dunajcu wyspa ta zmienia się w półwysep (czyli w cypel). Dawniej na Cyplu na Dunajcu ulokowany był pensjonat Marii i Tadeusza Wolskich o nazwie „Biały Domek”, w którym funkcjonowała stacja noclegowa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Niestety budynek ten został zniszczony w 1934 roku w czasie ogromnej powodzi. Na Cyplu na Dunajcu znajdziecie figurę z roślin przedstawiającą łabędzia oraz drewnianą rzeźbę Anny i Artura Wernerów, którzy stoją obok drewnianego kajaku. Anna i Artur Wernerowie to działacze społeczni i sportowi oraz patroni miasta Szczawnicy, którzy kierowali Klubem Sportowym Pieniny Szczawnica. Na ich cześć w Szczawnicy organizowane są międzynarodowe zawody w kajakarstwie górskim, które nazywane są Memoriałem Anny i Artura Wernerów. Zwiedzanie Cypla na Dunajcu jest bezpłatne.
Godziny otwarcia:
- Cypel na Dunajcu można zwiedzać całą dobę.
12. Wystawa Pienińskiego Parku Narodowego
Podczas spaceru Drogą Pienińską ze Szczawnicy polecamy wam odwiedzić Wystawę Pienińskiego Parku Narodowego. Wystawa Pienińskiego Parku Narodowego znajduje się w pawilonie przy Drodze Pienińskiej, który jest jednym z pięciu pawilonów edukacyjnych przy wejściach do Pienińskiego Parku Narodowego. Inne tego typu pawilony można też znaleźć w Czorsztynie, Krościenku nad Dunajcem czy w Sromowcach. W pawilonie przy Drodze Pienińskiej znajduje się wystawa pod tytułem: „Jak powstał współczesny krajobraz Pienin, dlaczego i jak go chronimy”, która zapozna was z przyrodą Pienin oraz w jaki sposób jest ona chroniona. Dowiecie się tu też co nieco na temat geologii Pienin, lokalnej architektury, etnografii i ekologii. W budynku wystawy znajdziecie gabloty prezentujące florę i faunę, budowę geologiczną regionu oraz makiety przedstawiające przekrój przez las czy przebieg Dunajca w Pienińskim Parku Narodowym. Podczas zwiedzania wystawy można obejrzeć film edukacyjny pt.” Cztery pory roku w Pieninach”. W pawilonie przy Drodze Pienińskiej znajduje się też informacja turystyczna oraz sklep z pamiątkami. Pawilon Wystawy Pienińskiego Parku Narodowego przystosowany jest na potrzeby osób niepełnosprawnych. Wstęp do pawilonów edukacyjnym PPN jest bezpłatny.
Godziny otwarcia Wystawy Pienińskiego Parku Narodowego:
- W poniedziałki wystawa nieczynna,
- 01.12 – 30.04 czynne w godz. 10:00 – 15:00
- 01.05 – 30.06 czynne w godz. 10:00 – 17:00
- 01.07 – 31.08 czynne w godz. 10:00 – 19:00
- 01.09 – 31.10 czynne w godz. 10:00 – 16:00
- wystawa jest nieczynna dnia 01.01, 01.11 – 30.11, 25.12 – 26.12
- wystawa jest nieczynna w Święta Wielkanocne
13. Schronisko PTTK Orlica w Szczawnicy
Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić odpoczywając w Szczawnicy jest Schronisko PTTK Orlica. Schronisko PTTK Orlica zlokalizowane jest przy Drodze Pienińskiej tuż obok Dunajca. Ten wyjątkowy obiekt noclegowy jest czynny cały rok i oferuje turystom naprawdę wiele atrakcji. Schronisko PTTK Orlica kilka lat temu przeszło gruntowny remont i obecnie oferuje turystom wysoki standard noclegów. Schronisko to ma w swojej ofercie 44 miejsca noclegowe w pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych. Większość pokoi wyposażona jest w telewizory oraz posiadają one pełen węzeł higieniczno-sanitarny i czyste łazienki. Schronisko PTTK Orlica słynie z serwowanych tu wyśmienitych dań tradycyjnej kuchni pienińskiej i beskidzkiej. Wybierając się do Schroniska PTTK Orlica na obiad będziecie mieli okazję skosztować wielu ciekawych potraw, wśród których znajdują się takie dania jak: zupa baraninówka, gulasz z dzika po myśliwsku, wyprażany ser z ziemniakami i surówką czy pstrąg górski z pieca. Do tego oczywiście można napić się tu piwa lub grzanego wina, czekolady na gorąco czy rozgrzewającej janosikowej herbaty. W menu znajdują się także smakowite potrawy przygotowane z myślą o dzieciach.
Godziny otwarcia Schroniska PTTK Orlica:
- Schronisko jest otwarte całą dobę ale obsługa odbywa się w godzinach 08:00 – 21:00
- Kuchnia funkcjonuje w godzinach 08:00 – 20:00
- Śniadania podawane są w godzinach 08:00 – 11:00
14. Spływ Dunajcem do Szczawnicy
Spływ Dunajcem do Szczawnicy to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w Pieninach. Odpoczywając w Pieninach w okresie od 1 kwietnia do 31 października możecie skorzystać z sezonu flisackiego i wybrać się na spływ łodzią po Dunajcu. Spływ Dunajcem rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych, skąd wyruszycie w wodną podróż do Szczawnicy. Spływ Dunajcem to świetna okazja na przeżycie wspaniałej przygody i bliskie spotkanie z piękną pienińską przyrodą. Przez tysiące lat Dunajec wyżłobił w wapiennych pienińskich skałach wąwóz zwany Przełomem Dunajca. I to właśnie tym Przełomem Dunajca spływają obecnie flisacy. Tradycja spływu Dunajcem na drewnianej tratwie sięga czasów XIX wieku i od wielu wielu lat jest ogromną atrakcją turystyczną regionu. Łodzie flisackie zabierają ze sobą co najmniej 11 osób i płyną do dwóch przystani docelowych: Szczawnicy oraz Krościenka nad Dunajcem. Spływ Dunajcem trwa około 2-3 godziny, w zależności do którego portu docelowego płyniecie. Spływ Dunajcem jest płatny i wymaga zakupienia biletu.
Ceny biletów na spływ Dunajcem (2023):
- Bilet do Szczawnicy normalny – 93 zł lub 99 zł (sezon niski lub sezon wysoki)
- Bilet do Szczawnicy ulgowy – 65 zł lub 69 zł (sezon niski lub sezon wysoki
- Bilet do Krościenka normalny – 113 zł i 119 zł (sezon niski lub sezon wysoki)
- Bilet do Krościenka ulgowy – 75 zł lub 79 zł (sezon niski lub sezon wysoki)
Bilety można zakupić w kasie spływu w Sromowcach lub online na stronie internetowej partnera.
Godziny otwarcia kas biletowych na spływ Dunajcem:
- Kwiecień: od 9: 00 do 16.00
- Maj – czerwiec: od 8:30 do 17:00
- Lipiec – Sierpień: od 8:00 do 17:00
- Wrzesień: od 8:30 do 16:00
- Październik: od 9.00 do 15.00 a po zmianie czasu na zimowy od 9:00 do 14:00
15. Bryjarka i Bacówka pod Bereśnikiem
Odpoczywając w Szczawnicy polecamy wam wybrać się na spacer na Bryjarkę oraz do Bacówki pod Bereśnikiem. Bryjarka to niewybitny szczyt górski górujący na Szczawnicą. Szczyt ten jest bardzo popularny wśród okolicznych mieszkańców jaki i kuracjuszy przyjeżdzających do uzdrowiska Szczawnica. Bryjarka jest również celem wycieczek pielgrzymów, którzy odwiedzają to miejsce prosząc o wyzdrowienie. Oprócz spaceru na Bryjarkę warto wybrać się również do Bacówki pod Bereśnikiem. Jest to niewielkie schronisko górskie, które pełne jest uroku i górskiego klimatu. Czeka tam na was również wyśmienita kuchnia. Co ciekawe Bryjarka oraz Bacówka pod Bereśnikiem nie znajdują się już w Pieninach a na terenie Beskidu Sądeckiego. Ciekawostką na trasie wycieczki na Bryjarkę jest Droga Krzyżowa na szczawnicką Golgotę. Stacje drogi krzyżowej prowadzą do zamontowanego na szczycie metalowego krzyża i to właśnie do tego krzyża od ponad 150 lat pielgrzymują kuracjusze, którzy z odbywaniem pielgrzymki wiążą nadzieje na wyzdrowienie. Więcej na temat wycieczki pieszej na Bryjarkę oraz do Bacówki pod Bereśnikiem możecie przeczytać tutaj: Bacówka pod Bereśnikiem. Wycieczka na Bryjarkę.
Godziny otwarcia Bacówki pod Bereśnikiem:
- Kuchnia w Bacówce funkcjonuje w godz. 09:00 – 19:30
16. Wodospad Zaskalnik
Po zwiedzaniu Bryjarki polecamy wam wybrać się na zwiedzanie przepięknego Wodospadu Zaskalnik. Wodospad ten położony jest na południowo-zachodniej części Pasma Radziejowej pomiędzy szczytami Bereśnik (843 m. n.p.m.) oraz Wysoka (759 m. n.p.m.). Spływająca z Wodospadu Zaskalnik woda jest krystalicznie czysta. Wodospad ten w okresie letnim skąpany jest w zieleni a zimą częściowo zamarza tworząc cudowne lodospady. Nad Wodospadem Zaskalnik panuje cisza i spokój, a szum spadającej wody pozwala na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. Wodospad Zaskalnik znajduje się w Sewerynówce, dzielnicy miasta Szczawnicy. Do Sewerynówki można dojechać samochodem, lub dotrzeć wybierając się na pieszą wycieczkę z centrum Szczawnicy. Jeżeli do wodospadu Zaskalnik chcielibyście dotrzeć pieszo to polecamy wybrać się na niebieski szlak prowadzący ze Szczawnicy na Przehybę. Więcej na temat wycieczki do Wodospadu Zaskalnik znajdziecie tutaj: Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy. Zwiedzanie Wodospadu Zaskalnik jest bezpłatne.
Godziny otwarcia:
- Wodospad Zaskalnik można zwiedzać całą dobę.
17. Krościenko Nad Dunajcem
Odpoczywając w Szczawnicy warto wybrać się na zwiedzanie pobliskiego Krościenka Nad Dunajcem. Krościenko Nad Dunajcem to malownicza miejscowość położona nad Dunajcem niedaleko Szczawnicy. Zwiedzanie Krościenka Nad Dunajcem będzie świetnym uzupełnieniem całego waszego pobytu w Pieninach. Polecamy wam wybrać się ze Szczawnicy do Krościenka na pieszą lub rowerową wycieczkę. Pieszo ze Szczawnicy do Krościenka dotrzecie w około godzinę spacerując brzegiem Dunajca. Rowerem dotrzecie tu w około 20 minut. W Krościenku Nad Dunajcem czeka na was sporo atrakcji turystycznych oraz kilka restauracji i pubów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Krościenku Nad Dunajcem są Bliźniacze Mosty im. Józefa Piłsudskiego, które wieczorem są podświetlane i stanowią punkt widokowy w miasteczku. Przez mosty te będziecie przejeżdżać w drodze do Szczawnicy, warto zatem zobaczyć je również z bliska. Z Krościenka Nad Dunajcem wychodzą też liczne szlaki turystyczne w Pieniny. Można ruszyć stąd na przykład na Trzy Korony czy Sokolicę. Warto również zwiedzić tutejszy reprezentacyjny rynek, na którym zjecie dobry obiad, zakupicie pamiątki, lody, przekąski czy napijecie się piwa.
Przykładowe zabytki i atrakcje turystyczne w Krościenku Nad Dunajcem:
- Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego filia w Krościenku Nad Dunajcem,
- Źródełka wody mineralnej „Stefan”, „Michalina” i „Maria”,
- Kościół Wszystkich Świętych,
- Pomnik Władysława Jagiełły,
- Stary dwór rodziny Dziewolskich,
- Liczne kaplice i mniejsze kapliczki,
- Pienińska Droga Edukacyjna,
18. Studnia „Kazimierz” w Krościenku nad Dunajcem
Zwiedzając Krościenko Nad Dunajcem polecamy wam zajść na tutejszy rynek i odwiedzić studnię „Kazimierz”. Studnia „Kazimierz” to masywna żeliwna studnia zlokalizowana obok kościoła, która stanęła na rynku miejskim w 1998 roku z okazji obchodów 650-lecia Krościenka Nad Dunajcem. Nad studnią wzniesiony został dach wsparty czterema drewnianymi słupami i pokryty gontem. Studnia „Kazimierz” w Krościenku Nad Dunajcem stylizowana jest na zabytek i przyciąga do siebie turystów, którzy odpoczywają w Krościenku lub zmierzają na szlak prowadzący na Trzy Korony. Nazwa studni nawiązuje do króla Kazimierza Wielkiego, który nie raz gościł w Pieninach. Co ciekawe woda ze studni „Kazimierz” w Krościenku Nad Dunajcem jak najbardziej nadaje się do picia i jest to zdrowotna woda mineralna! Woda wypływa tu z wapiennych szczelin ze zdroju Ziemroźka a suma rozpuszczonych w niej mineralnych składników stałych wynosi 417,08 mg/l. Jest to zatem woda niskozmineralizowana o niskiej zawartości sodu. Zwiedzanie studni „Kazimierz” jest bezpłatne, wodę ze studni również można pić bezpłatnie.
Godziny otwarcia studni „Kazimierz” w Krościenku Nad Dunajcem:
- Studnię Kazimierz można zwiedzać całą dobę.
19. Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku
Spacerując po rynku w Krościenku Nad Dunajcem polecamy wam zwiedzić tutejszy zabytkowy Kościół Wszystkich Świętych. Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku Nad Dunajcem to unikatowa budowla sakralna, która istnieje w Krościenku od czasów średniowiecznych. Kościół ten wzniesiony został w pierwszej połowie XIV wieku i łączy w sobie kilka stylów architektonicznych: od średniowiecznego przez gotycki do barokowego. Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku otoczony jest kamiennym ogrodzeniem, które stanowi pozostałość po XVI-wiecznym przykościelnym cmentarzu. Król Jan Olbracht podarował świątyni kamienną chrzcielnicę, a legenda głosi, że fale Dunajca przyniosły tu obraz Matki Bożej, który został umieszczony w ołtarzu. Obecnie w ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej z XVIII wieku. Kościół w Krościenku Nad Dunajcem dotrwał do naszych czasów w dość opłakanym stanie ale na szczęście w XIX oraz XX wieku przeszedł gruntowną renowację. Wewnątrz kościoła będziecie mieli okazję podziwiać zabytkowe malowidła sakralne oraz barokowe stacje Drogi Krzyżowej malowane na desce z XVII i XVIII wieku. Dodatkowo kościół ten otaczają stare drzewa, które uznane są za pomnik przyrody. Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku zwiedza się bez opłat.
Godziny otwarcia Kościoła Wszystkich Świętych w Krościenku:
- Kościół otwarty jest przed nabożeństwami,
- W dni powszednie: 7:30, 17:00, 18:00
- W dni powszednie w wakacje: 7:30, 18:00
- W niedziele i święta: 7:30, 12:15, 17:00, 18:00
20. Trasa rowerowa Velo Dunajec
Jeżeli lubicie jeździć na rowerze to polecamy wam wybrać się z Krościenka Nad Dunajcem na wycieczkę rowerową. Przez Krościenko Nad Dunajcem przebiega trasa rowerowa Velo Dunajec – najpiękniejsza trasa rowerowa Małopolski, która przecina aż 7 pasm górskich, objeżdża 3 jeziora i 7 zamków. Trasa rowerowa Velo Dunajec łączy Szlak Wokół Tatr i prowadzi od Starego Sącza do Ostrowa. Z Krościenka Nad Dunajcem polecamy wam ruszyć trasą Velo Dunajec przez Pieniński Park Narodowy na Słowację i dalej do Sromowców Niżnych. Ze Sromowców możecie następnie pojechać do Niedzicy i wjechać na szlak Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Szlak Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego to jedna z najpopularniejszych wycieczkowych tras rowerowych w Pieninach. Przez większość czasu Velo Dunajec poprowadzi was oznakowanymi ścieżkami rowerowymi oraz ulicami. Jednak gdzieniegdzie na trasie przejazdu czekają na was również odcinki szutrowe. Co najważniejsze, aby wybrać się na wycieczkę rowerową na Velo Dunajec wcale nie musicie zabierać ze sobą własnych rowerów. Na terenie Szczawnicy jak i Krościenka Nad Dunajcem funkcjonuje mnóstwo wypożyczalni rowerów, w których za niewielką opłatą (ok. 50 zł / osobę) możecie wypożyczyć rower na cały dzień. Korzystanie z trasy rowerowej Velo Dunajec jest całkowicie darmowy.
Godziny otwarcia:
- Trasę rowerową Velo Dunajec można pokonywać całą dobę.
21. Ścieżki historyczne w Krościenku Nad Dunajcem
Ostatnią atrakcją w naszym zestawieniu, którą chcemy wam polecić są Ścieżki historyczne w Krościenku Nad Dunajcem. Atrakcja ta zainteresuje przede wszystkim pasjonatów historii oraz osoby uwielbiające długie spacery połączone z odkrywaniem ciekawych miejsc. W Krościenku Nad Dunajcem powstała trasa szlaku „Śladami Historii”. Cała wycieczka rozpoczyna się na rynku w Krościenku Nad Dunajcem, skąd wyrusza się na poszukiwania 12 stacji historycznych. Podczas wycieczki zwiedzicie zabytkowy budynek drugiego ratusza z lat 30-tych XIX wieku, zobaczycie jak niegdyś wyglądał rynek w Krościenku Nad Dunajcem, dowiecie się gdzie znajdował się Dom Zajezdny, Wielka Karczma i kasyno. Czeka was też zwiedzanie starego cmentarza z 1788 roku czy miejsca po dawnej drewnianej synagodze z XVIII wieku. Stacje historyczne można odnaleźć na terenie całego Krościenka Nad Dunajcem jak i przy brzegu Dunajca wędrując zielonym szlakiem turystycznym w stronę szczytu Sokolica. Jeżeli lubicie takie odkrywcze wyprawy to ścieżka historyczna w Krościenku Nad Dunajcem na pewno się wam spodoba. Zwiedzanie Ścieżki historycznej w Krościenku Nad Dunajcem jest darmowe.
Godziny otwarcia:
- Ścieżka historyczna w Krościenku Nad Dunajcem jest dostępna całą dobę.
Szczawnica – mapa atrakcji turystycznych
Na koniec mamy dla was mapę z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami w Szczawnicy i okolicy, które opisaliśmy powyżej. Na mapie dodatkowo zaznaczyliśmy kilka miejsc parkingowych, gdzie będziecie mogli pozostawić wasze auto na czas zwiedzania. Mapę atrakcji w Szczawnicy możecie śmiało wykorzystać jako gotowy przewodnik dodając ją do waszej mapy Google w telefonie komórkowym. Życzymy wam przyjemnego zwiedzania Szczawnicy i zachęcamy was do podzielenia się waszymi wrażeniami z wycieczki w komentarzu.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.