Sarnia Skała
Tatry,  Tatry Zachodnie

Sarnia Skała w Tatrach, wycieczka z Zakopanego. Szlaki, trasy, parkingi.

Sarnia Skała to doskonałe miejsce na rozpoczęcie swojej przygody z polskimi Tatrami. Szczyt ten jest chętnie odwiedzany przez turystów szukających łatwych wycieczek w Tatry Zachodnie. Sarnia Skała wznosi się na wysokość 1378 m. n.p.m. i leży pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną Białego. Skała ta od wielu lat przyciąga do siebie wielu turystów, głównie za sprawą roztaczających się z niej szczytu przepięknych widoków. Po wejściu na Sarnią Skałę można podziwiać północną ścianę Giewontu oraz wspaniałą panoramę Podhala. Na podejściu na Sarnią Skałę nie uświadczycie wielkich przepaści czy uzbrojonych w łańcuchy stromych podejść, ale i tak można tu przeżyć fantastyczną przygodę. W tym wpisie umieściliśmy garść przydatnych informacji, które pozwolą wam zaplanować waszą wycieczkę na ten szczyt. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu i parkingów pod Sarnią Skałą, ceny biletów wstępu oraz krótki opis całej wycieczki. Zapraszamy!

Szlaki na Sarnią Skałę

Zacznijmy od tras i szlaków, które prowadzą na Sarnią Skałę. Proponujemy wam dwie trasy wycieczkowe, które pozwolą wam wejść na ten szczyt. Obie trasy są w miarę łatwe do pokonania i polecamy je zarówno dla początkujących turystów, jak i górskich wyjadaczy. Na obu proponowanych przez nas trasach napotkacie miejsca, gdzie czeka na was odrobina większego wysiłku, ale nie jest to coś, co powinno sprawić wam wielką trudność. Poniżej znajdziecie proponowane przez nas trasy wycieczkowe na szczyt Sarniej Skały:

Trasa przez Dolinę Białego
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 10 km. Suma podejść: 688 m.

Trasa na Sarnią Skałę przez Dolinę Białego to jedna z najczęściej wybieranych przez turystów tras wycieczkowych. Wędrówka rozpoczyna się przy wejściu do Doliny Białego, skąd należy podążyć żółtym szlakiem turystycznym. Szlak ten przeprowadzi was przez całą Dolinę Białego aż do Ścieżki nad Reglami, gdzie szlak żółty krzyżuje się ze szlakiem czarnym. Następnie na tym skrzyżowaniu należy skręcić w prawo i Ścieżką nad Reglami podążyć pod górę aż do Czerwonej Przełęczy. Po dotarciu na Czerwoną Przełęcz będziecie mieli możliwość odpocząć po męczącym podejściu na jednej ze znajdujących się tu drewnianych ławeczek. Ostatni odcinek tej trasy to podejście na samą Sarnią Skałę, które realizujemy również czarnym szlakiem turystycznym. Po zdobyciu Sarniej Skały powrót do Zakopanego realizujemy po własnych śladach przez Dolinę Białego.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyZakopane, Wielka Krokiew
Odległość do celuok. 5 km.
Długość całej trasyok. 10 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT17

Trasa przez Dolinę Strążyską
Czas: 3 godziny. Dystans: 7,6 km. Suma podejść: 490 m.

Trasa na Sarnią Skałę przez Dolinę Strążyską to ciekawa alternatywa dla osób, które nie lubią wracać z wycieczki po własnych śladach. Wędrówkę rozpoczynamy wchodząc na czerwony szlak turystyczny, który przeprowadzi was przez całą Dolinę Strążyską. Na końcu doliny dotrzecie do miejsca, gdzie znajduje się wejście na czarny szlak prowadzący na Ścieżkę nad Reglami. Od tego momentu czeka was dość długie i lekko strome podejście skalnymi stopniami aż na Czerwoną Przełęcz pod Sarnią Skałą. Kiedy dojdziecie już na Czerwoną Przełęcz, będziecie mogli chwilę odpocząć na ustawionych tam drewnianych ławeczkach. Następnie ponownie należy odnaleźć szlak czarny, którym wejdziecie na szczyt Sarniej Skały. Powrót realizujemy żółtym szlakiem przez Dolinę Białego prosto do Zakopanego, gdzie czekają na was kolejne atrakcje.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyDolina Strążyska – parking
Odległość do celuok. 3,4 km.
Długość całej trasyok. 7,6 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT14

Dojazd i parkingi na Sarnią Skałę

Do miejsca gdzie rozpoczynają się szlaki prowadzące na Sarnią Skałę można dojść pieszo, dojechać jednym z busów kursujących po Zakopanem oraz dotrzeć własnym autem. Zacznijmy od opcji pieszej: Do szlaków prowadzących na Sarnią Skałę można spokojnie dojść z Zakopanego. Dotrzecie tam czarnym szlakiem Drogą Pod Reglami. Stopień trudności tego szlaku oceniamy na bardzo łatwy. Odcinek, który trzeba pokonać jest bardzo krótki (ok. 900 metrów z Zakopanego do wejścia do Doliny Białego). Opcja dojazdu busem może wam się przydać, jeżeli planujecie rozpocząć wycieczkę na Sarnią Skałę przez Dolinę Strążyską. Wtedy złapcie busa jadącego z Zakopanego na parking przy wejściu do Doliny Strążyskiej (koszt przejazdu na osobę to ok. 5 zł). Jeżeli wybieracie się na miejsce własnym autem to na pewno zainteresują was dostępne miejsca parkingowe. Poniżej przedstawiamy listę parkingów dopasowanych do proponowanych przez nas tras wycieczkowych:

Ruszamy z Zakopanego

Naszą wycieczkę na Sarnią Skałę rozpoczęliśmy w Zakopanem przy Wielkiej Krokwi. Zdecydowaliśmy się na wejście na szczyt przez Dolinę Białego, do której doszliśmy czarnym szlakiem po Drodze pod Reglami. Będąc przy Wielkiej Krokwi szukajcie wąskiego przejścia między budynkami w postaci bramki z drewnianych bali. Do słupków bramki przymocowane są liczne tabliczki wskazujące kierunek marszu na czarny szlak turystyczny, wiodący Drogą pod Reglami do różnych dolin w Tatrach Zachodnich. My wybieramy się do Doliny Białego i od momentu wejścia na czarny szlak w Zakopanem musimy przejść około 900 metrów. Przejście tego dystansu nie powinno zająć wam więcej niż 20 minut. Wiele osób wybiera się na Drogę Pod Reglami w ramach łagodnego, popołudniowego rodzinnego spaceru. Spodziewajcie się więc tutaj sporych tłumów. Po przejściu krótkiego odcinka Drogi pod Reglami docieramy do wejścia do Doliny Białego, gdzie rozpoczyna się nasza przygoda ze zdobywaniem szczytu Sarniej Skały.

Wejście na czarny szlak w Zakopanem

Wchodzimy do Doliny Białego

Wędrując czarnym szlakiem Drogą pod Reglami nie sposób przeoczyć wejścia do Doliny Białego. To właśnie tą doliną będziemy podchodzić na Sarnią Skałę. Po przejściu 900 metrów z Zakopanego docieramy do stacjonarnego punktu sprzedaży biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tutaj musimy zakupić bilety, aby kontynuować naszą wycieczkę. Koszt biletów do TPN w czasie naszej wycieczki wynosił 8 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy. Po zakupieniu biletów wchodzimy na żółty szlak turystyczny, który przeprowadzi nas przez całą Dolinę Białego. Odcinek żółtego szlaku, którym należy wędrować ma około 2,6 km. Przechodzi się go w około 1,5 godziny bardzo spokojnym tempem. Nie ma tu wielkich przewyższeń terenu a cały szlak otaczają ciekawe, wysokie formacje skalne i bujny las liściasto-iglasty. Dolina Białego prezentuje się naprawdę wspaniale, jest to jednak temat na osobny wpis, który znajdziecie na naszej stronie. Na końcu żółtego szlaku przechodzącego przez Dolinę Białego dotrzecie do miejsca, gdzie należy skręcić na czarny szlak biegnący wzdłuż Ścieżki nad Reglami. Od tego momentu zaczyna się podejście na Sarnią Skałę, o którym przeczytacie w dalszej części wpisu.

Szlak przez Dolinę Białego
Dolina Białego prezentuje się naprawdę ciekawie

Na końcu Doliny Białego na skrzyżowaniu szlaków odbijamy w prawo i naszym oczom ukazują się kamienne stopnie. W tym miejscu wielu turystów przysiada na sporej wielkości głazach rozsianych wokół skrzyżowania, aby nabrać nieco sił przed mozolną wspinaczką. Warto również zaznaczyć, że w tym miejscu wchodzimy na tzw. Ścieżkę nad Reglami – szlak łącznikowy prowadzący z Kalatówek do Doliny Chochołowskiej. Całkowita długość Ścieżki nad Reglami wynosi około 9,6 km. my jednak będziemy pokonywać tylko niewielki jej fragment od Doliny Białego do Czerwonej Przełęczy. Odcinek, którym przyjdzie wam wędrować ma około 500 metrów długości. Na tym dystansie będzie trzeba podejść do góry jakieś 86 metrów. Nie jest to jakieś wyjątkowo strome podejście, ale można złapać tu lekką zadyszkę. Na takie momenty polecamy zabierać ze sobą kijki trekkingowe, które znacząco ułatwiają pokonywanie wszelkiego rodzaju podejść. Kijki takie pomagają również podczas schodzenia, ale to również jest temat na osobny artykuł.

Wejście na kamienne schodki przy skrzyżowaniu szlaków
Ścieżka nad Reglami prowadząca na Czerwoną Przełęcz

Wspinaczka na Sarnią Skałę

Po około pół godzinie wspinania się kamiennymi schodami docieramy do Czerwonej Przełęczy. Tutaj będzie w końcu okazja, aby dać odpocząć zmęczonym nogom. Na przełęczy, na potrzeby turystów przygotowano liczne drewniane ławeczki. Z Czerwonej Przełęczy będziemy za chwilę podchodzić ostatnim odcinkiem czarnego szlaku na Sarnią Skałę. Łapiemy zatem głęboki oddech, posilamy się niesionymi w plecakach kabanosami i batonami energetycznymi i ruszamy w dalszą drogę na szczyt. Odcinek szlaku z Czerwonej Przełęczy na szczyt Sarniej Skały ma około 300 metrów długości. Podejście odbywa się po wykonanych ze skalnych odłamków schodach. Jak strome są te schody? Można powiedzieć że mają podobny stopień trudności do tych, które pokonywaliśmy od skrzyżowania szlaków na końcu Doliny Białego do Czerwonej Przełęczy. Czeka na was tu więc kolejna porcja lekkiego wysiłku. Po około 10-15 minutach wspinaczki, docieramy na szczyt Sarniej Skały i przychodzi czas na oglądanie wspaniałych widoków.

Pod Sarnią Skałą

Przy dobrej pogodzie widoki z Sarniej Skały są fenomenalne. Ze szczytu świetnie widać północną ścianę Giewontu oraz szczyt Suchego Wierchu. Nieco po prawej będziecie mogli zobaczyć turystów przemierzających szlak Czerwonych Wierchów. Kiedy odwrócicie się za siebie, będziecie mogli oglądać przepiękną panoramę Zakopanego i Podhala. Warto wspomnieć, iż podczas brzydkiej, deszczowej pogody wchodzenie na Sarnią Skałę może być dość niebezpieczne. Skały na podejściu są wtedy bardzo śliskie. Jeżeli zdecydujecie się więc na podejście podczas deszczu stawiajcie stopy bardzo ostrożnie. Po zdobyciu Sarniej Skały wracamy na Czerwoną Przełęcz tą samą drogą, którą podchodziliśmy na szczyt i ruszamy w drogę powrotną do Zakopanego.

Widok z Sarniej Skały na północną ścianę Giewontu
Widok na Zakopane z Sarniej Skały

Powrót z Sarniej Skały można zrealizować po własnych śladach przez Dolinę Białego. Drugą ciekawą opcją jest zejście czarnym szlakiem w stronę Doliny Strążyskiej. Jest to dodatkowa, przepiękna dolina, którą będziecie mogli zwiedzić podczas wycieczki na Sarnią Skałę. Zejście do Doliny Strążyskiej ma bardzo podobny stopień trudności do podejścia od strony Doliny Białego, także ponownie czeka was schodzenie po skalnych stopniach. Tym razem będzie to odcinek o długości około 1,1 km. Po pół godzinie ostrożnego skakania ze stopnia na stopień znajdziecie się na czerwonym szlaku w Dolinie Strążyskiej. Miejsce to opisaliśmy w innym naszym wpisie, który znajdziecie na naszej stronie. Tutaj zakończymy zatem naszą wspólną wycieczkę na Sarnią Skałę. Mamy nadzieje że wpis ten wam się podobał i znaleźliście w nim wiele przydatnych informacji. Dziękujemy wam za uwagę i do zobaczenia na szlaku!


Zapraszamy was również na nasz kanał Youtube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – Sarnia Skała – Tatry Zachodnie | Dolina Białego, Ścieżka nad Reglami, Dolina Strążyska. 🙂


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze