Napis zakopane
Przewodnik,  Tatry

Zakopane: atrakcje, które warto zobaczyć. 26 najlepszych atrakcji. Przewodnik turystyczny.

Zakopane to zimowa stolica Polski leżąca u podnóża Tatr w woj. małopolskim. Miasto to od lat przyciąga uwagę turystów, zapewniając wiele rozrywek oraz piękne widoki na najwyższe polskie szczyty. Zakopane zwykle kojarzy się z górskimi wędrówkami i wysokimi szczytami. Oprócz gór znajdziecie tu również szereg ciekawych atrakcji, które możecie zwiedzić pomiędzy waszymi wycieczkami w Tatry. Zakopane to miejsce, które świetnie sprawdzi się na wypoczynek zarówno latem jak i zimą. Oprócz licznych szlaków turystycznych, przepięknych malowniczych dolin, górskich stawów oraz wysokich szczytów, każdego roku powstają tu nowe atrakcje, które urozmaicą wam czas spędzony w tym popularnym mieście. W tym wpisie przedstawimy wam 26 najciekawszych naszym zdaniem atrakcji, które warto zwiedzić podczas pobytu w Zakopanem. Znajdziecie tu również informacje na temat dojazdu do Zakopanego, wskazówki na temat lokalnej komunikacji miejskiej oraz mapę, na której nanieśliśmy wszystkie wymienione atrakcje. Zapraszamy!

Dojazd do Zakopanego

Zakopane to miasto leżące w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Do Zakopanego można dojechać pociągami PKP, autokarami oraz własnym samochodem. Jeżeli chodzi o dojazd do Zakopanego pociągiem: Do Zakopanego kursują liczne pociągi wyjeżdżające z krakowskiego dworca PKP. Dziennie można spokojnie złapać około 5-6 połączeń kolejowych o różnych porach dnia. Średni czas podróży pociągiem z Krakowa to od 2 do 4 godzin w zależności od wybranego przez was połączenia kolejowego. Połączenia kolejowe do Zakopanego znajdziecie na tej stronie: rozkład.pkp.pl. Do stolicy polskich Tatr możecie również dojechać z pomocą autokarów: Jest to obecnie jedna z wygodniejszych form dojazdu komunikacją zbiorową do Zakopanego. Istnieje wiele bezpośrednich połączeń z wielu miast w całej Polsce. W celu znalezienia najlepszego połączenia z waszej okolicy polecamy wam skorzystać ze strony e-podróżnik.pl. Najczęściej turyści wybierają się jednak do Zakopanego własnym autem: jadąc do Zakopanego od strony Krakowa możecie wjechać do miasta znaną i “lubianą” przez kierowców Zakopianką – drogą S7 z Krakowa przez Nowy Targ, która następnie przechodzi w DK47 przez Biały Dunajec i Poronin. Druga opcja, nieco lepsza to wjazd do Zakopanego od strony Czarnego Dunajca i Chochołowa. Czas dojazdu nieco się wydłuża ale zwykle są tu o wiele mniejsze korki. Wiele osób pyta również, gdzie najlepiej zatrzymać się podczas wizyty w Tatrach. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: noclegi Zakopane mają największy wybór obiektów, blisko atrakcji. Tańszych noclegów należy szukać w okolicznych miejscowościach. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Zakopanego:

Komunikacja lokalna w Zakopanem

Zwykle turyści spędzający wakacje w Zakopanem poruszają się po mieście własnym pojazdem. Jest to wygodne, jednak obecne ceny za parkowanie w Zakopanem potrafią przysporzyć bólu głowy i poważnie uszczuplić portfel. Dlatego też polecamy wam korzystać z lokalnie kursujących prywatnych busów. Busy te dowiozą was w najbardziej popularne miejsca w Tatrach. Głównym węzłem przesiadkowym jest Dworzec PKP w Zakopanem (obecnie w remoncie – na czas remontu wyznaczono tymczasowy dworzec autobusowy). Z dworca dojedziecie np. do Kuźnic, na Morskie Oko, do Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Kościeliskiej. Po drodze można swobodnie wysiadać oraz wsiadać na wielu przystankach na trasie przejazdu busa. Szczegółowy rozkład jazdy busów znajdziecie na dworcu PKP oraz na przystankach w Zakopanem i Kościelisku. Koszt takiego przejazdu waha się od 5 zł -7 zł po Zakopanem do 15 zł na Morskie Oko. My na ostatnim wyjeździe do Zakopanego poruszaliśmy się praktycznie wyłącznie busami i pieszo i udało nam się oszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy.

Po Zakopanem najlepiej poruszać się lokalnymi busami

Atrakcje w Zakopanem czyli co warto zobaczyć?

Czas na najważniejszą część wpisu czyli listę najciekawszych naszym zdaniem atrakcji w Zakopanem. Na terenie miasta znajdziecie liczne, bardzo ciekawe miejsca i atrakcje, które urozmaicą wam czas podczas deszczowych dni czy jako odpoczynek od górskich wycieczek. W tym wpisie wspomnimy o licznych muzeach, galeriach sztuki, czy miejscach gdzie warto wybrać się z dziećmi, aby spędzić wyjątkowe chwile w rodzinnym gronie. Zapraszamy was zatem to zapoznania się z naszą propozycją 26 najciekawszych miejsc w Zakopanem i okolicy, które warto odwiedzić:

Kulig w Zakopanem to atrakcja, która pozwoli Wam zrelaksować się i odpocząć, a jednocześnie dostarczy Wam wrażeń. Przejażdżka po malowniczych dolinach, z kubkiem grzańca w ręku, w rytm regionalnej muzyki pozwoli poczuć prawdziwy, góralski klimat. Zimowy Magiczny Kulig, to przejażdżka 10 lub 12-osobowymi saniami. Uczestnicy dostaną miejsce w saniach wyściełane owczą skórą, pochodnie do ręki i kubek grzańca lub herbaty z prądem. Godzinna przejażdżka po polanach Bachledzkiego Wierchu kończy się huczną biesiadą w szałasie przy akompaniamencie kapeli góralskiej. Podczas biesiady podawane są tradycyjne, regionalne potrawy i ciepłe napoje serwowane bez limitów! Warto dodać, że malownicza przejażdżka po Zakopanem jest możliwa również w sezonie letnim. Wtedy zamiast do sań, uczestnicy wsiadają do wozów góralskich. Organizatorem takiej atrakcji od wielu lat jest Magiczny Kulig.

Ceny biletów:

 • Bilet dla osoby dorosłej – 140 zł.
  *w sezonie wysokim (26.12-02.01) – 160 zł.
 • Bilet dla osoby dorosłej – 120 zł.
  *w sezonie wysokim (26.12-02.01) – 140 zł.
Kulig w Zakopanem

2. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Naszą listę otwieramy wątkiem sakralnym. Pierwszą ciekawą atrakcją w Zakopanem jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Zakopiańskich Krzeptówkach. Sanktuarium to wybudowane zostało jako wotum dziękczynne za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Jest to piękna konstrukcja i bardzo popularne miejsce na mapie atrakcji Zakopanego. Na terenie sanktuarium znajduje się kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej, który został wzniesiony w latach 1987-1992. We wnętrzu kościoła znajduje się przepiękny ołtarz, a na ścianach umieszczono liczne różańce i pamiątki po Janie Pawle II. Obok kościoła znajduje się kaplica z figurką Matki Boskiej, kapliczka Jana Pawła II, w której można zapalić świeczkę i złożyć ofiarę oraz Park Fatimski. Sanktuarium jest chętnie odwiedzane zarówno przez lokalnych mieszkańców jak i licznych turystów odwiedzających Zakopane. W sanktuarium regularnie odbywają się msze święte.

Wstęp do Sanktuarium jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

 • Dni powszednie – od 7:00 do 19:00
 • Niedziele i święta – od 7:00 do 19:00
Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem
Wnętrze Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej

3. Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku

Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku to kolejny ciekawy zabytek sakralny w okolicy Zakopanego. Kościół ten powstał na bazie projektu zakopiańskiego architekta, ucznia Witkacego inżyniera Eugeniusza Wesołowskiego. Świątynia znajduje się przy ulicy Nędzy Kubińca w Kościelisku. Kościół ten zbudowano na planie krzyża z wydzielonymi dwiema kaplicami i zakrystią. Wnętrze kościoła jest bardzo bogato zdobione. Na turystów czekają tu liczne witraże, które wyszły spod ręki Stefana Matejki – bratanka Jana Matejki. Znajdują się tu również dwa obrazy Jezusa, z których jeden wykonany został przez Adama Hyłę – malarza, który stworzył obraz znajdujący się w sanktuarium w Łagiewnikach. Drugi obraz wyszedł spod pędzla włoskiego malarza, który był więźniem w Oświęcimiu. Obraz ten przedstawia Jezusa w pasiaku. Zarówno w konstrukcji kościoła, jak i w stylu wykończenia można znaleźć wiele elementów charakterystycznych dla zakopiańskiego stylu ludowego.

Wstęp do kościoła jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

 • Kościół otwarty jest tylko w czasie mszy św.
 • Niedziele i święta – 7:00, 9:00, 11:00, 19:00
 • Dni powszednie – 07:00 i 18:00
Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku

4. Muzeum Figur Woskowych EXPO

Muzeum Figur Woskowych EXPO w Zakopanem to ciekawe miejsce, które umili wam spacer w okolicach Krupówek. W Muzeum Figur Woskowych możecie zobaczyć mnóstwo realistycznych figur woskowych, z którymi swobodnie możecie robić sobie zdjęcia. Spotkacie tu na przykład Jasia Fasolę, Adama Małysza czy Justynę Kowalczyk. Spotkacie tu również kultowe postacie z komiksów, filmów czy gier. W muzeum figur woskowych w Zakopanem znajdziecie też znane osobistości ze świata nauki, polityki i innych interesujących dziedzin. Wystawa ta składa się z ponad 60 różnych figur wykonanych w skali 1:1. Jest to ciekawe miejsce, które urozmaici wam spacer po Zakopanem. Miejsce to będzie również świetną rozrywką zarówno dla dorosłych jak i rodzin z dziećmi. Jest to świetna atrakcja na deszczowy dzień w Zakopanem.

Wstęp do Muzeum Figur Woskowych jest płatny:

 • Bilet normalny – 35 zł
 • Bilet ulgowy – 25 zł

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek – niedziela – od 10:00 do 22:00
Muzeum Figur Woskowych EXPO Zakopane

5. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego to miejsce, które realizuje działalność edukacyjną poprzez wystawy czasowe o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody. Podczas zwiedzania Centrum Edukacji Przyrodniczej zobaczycie największą w Polsce makietę Tatr wraz z ciekawą prezentacją multimedialną na jej temat. Obejrzycie tu filmy przyrodnicze na temat tatrzańskiej przyrody, które wyświetlane są w kinie w technologii 4D. W trakcie zwiedzania będziecie mogli zajrzeć do jaskini, w której cały czas sączy się lodowata woda. Na wasze dzieci czeka sala odkryć, gry komputerowe uczące orientacji w terenie, ćwiczące pamięć oraz spostrzegawczość. Oprócz zabaw multimedialnych wokół Centrum Edukacji Przyrodniczej przygotowano ścieżkę dydaktyczną, na której znajdziecie liczne rzeźby zwierząt oraz ciekawostki edukacyjne. Spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje około godzinę czasu. Jest to ciekawa atrakcja, która pozwoli wam lepiej poznać Tatry i tatrzańską przyrodę.

Wstęp do Centrum Edukacji Przyrodniczej jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

 • Od poniedziałku do soboty – od 8:00 do 16:30 (ostatnie wejście o 15:30).
 • W niedzielę nieczynne.
Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

6. Skocznia Narciarska Wielka Krokiew

Skocznia Narciarska Wielka Krokiew w Zakopanem to duża skocznia narciarska zlokalizowana na północnym stoku góry Krokiew. Jest to największa skocznia narciarska w Polsce i jeden z dwóch dużych obiektów narciarskich w naszym kraju. Na obiekcie tym odbyło się wiele zawodów sportowych w tym zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. W okresie letnim służy on nie tylko jako obiekt sportowy ale również jako atrakcja turystyczna, która jest chętnie odwiedzana przez turystów spędzających urlop w Zakopanem. Wielką Krokiew można oglądać z trybun. Oprócz tego można również wjechać na jej szczyt wyciągiem krzesełkowym, na specjalnie przygotowany punkt widokowy. Z punktu widokowego na Wielkiej Krokwi można oglądać piękną panoramę Zakopanego i Podhala. W okresie letnim możecie również zjechać ze skoczni na specjalnym pontonie. Więcej szczegółów na temat Wielkiej Krokwi znajdziecie w innym naszym wpisie: Wielka Krokiew w Zakopanem – kliknij.

Wstęp na Wielką Krokiew jest płatny.

W cenie biletu jest wjazd wyciągiem krzesełkowym na punkt widokowy:

 • Bilet normalny – 15 zł
 • Bilet ulgowy – 10 zł

Godziny otwarcia:

 • Sezon zimowy – od 9:00 do 16:00
 • Sezon letni – od 08:30 do 19:00
Skocznia Narciarska Wielka Krokiew

7. Muzeum Oscypka Zakopane

Muzeum Oscypka w Zakopanem to kolejna ciekawa atrakcja na mapie Zakopanego. W Muzeum Oscypka będziecie mogli własnoręcznie wytworzyć największy podhalański przysmak – ser oscypek. Podczas pobytu w muzeum obejrzycie pokazy wyrobu oscypka, realizowane przez wykwalifikowanych, autentycznych baców. Będziecie mogli zapoznać się z wszystkimi etapami produkcji sera zgodnie z tradycyjną, góralską recepturą. Następnie wszyscy uczestnicy pokazu będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia własnego oscypka. Podczas warsztatów własnoręcznie zrobicie swój własny serek w dowolnie wybranym przez wasz kształcie. Oprócz tego w Muzeum Oscypka zlokalizowany jest sklepik, w którym można zakupić oryginalne, certyfikowane oscypki z okolicznych bacówek. Aby zwiedzić Muzeum Oscypka wymagana jest wcześniejsza rezerwacja!

Wstęp do Muzeum Oscypka jest płatny:

 • bilet normalny – 30 zł
 • bilet ulgowy – 25 zł
 • dzieci do lat 5 – wstęp darmowy

Godziny otwarcia:

 • Od poniedziałku do piątku – jeden raz o 16:00
 • W sobotę – dwa razy o 12:00 i 16:00
Muzeum Oscypka Zakopane

8. Podwodny Świat Zakopane

Podwodny Świat Zakopane to atrakcja rekomendowana dla rodzin z dziećmi oraz jako odskocznia od górskich wędrówek i góralskiego klimatu. Jest to miejsce, w którym można zobaczyć wszystkie ryby polski oraz te, które przybyły do Zakopanego w ramach introdukcji lub przypadkiem. W ponad 30 dużych zbiornikach możecie podziwiać ryby krajowe oraz niektóre gatunki ryb tropikalnych. Większość udostępnionych do zwiedzania akwariów to betonowe konstrukcje wzmocnione metalowymi belkami, z zamontowanymi dużymi szybami. Oprócz zbiorników wodnych w podwodnym świecie znajduje się również Strefa Amazonii, w której podziwiać można ryby pochodzące z okresu sprzed nastania dinozaurów. Zwiedzanie Podwodnego Świata w Zakopanem polecamy wam podczas deszczowych dni lub gdy chcecie odpocząć od górskich wypraw.

Wstęp do Podwodnego Świata jest płatny.

 • Bilet normalny – 21 zł
 • Bilet ulgowy -18 zł

Godziny otwarcia:

 • Codziennie od 10:00 do 19:00
Podwodny Świat Zakopane

9. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem to obowiązkowa pozycja w naszym zestawieniu atrakcji w Zakopanem. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego znajduje się tuż przy samych Krupówkach. Dzięki tej lokalizacji jest ono chętnie odwiedzane przez turystów zwiedzających ten najsłynniejszy deptak na Podhalu. Już sam budynek, w którym mieści się muzeum to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany według planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego możecie zwiedzać liczne wystawy stałe: historyczne, etnograficzne oraz przyrodnicze. Wystawy te ukazują historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala. Jeżeli macie nieco wolnego czasu, to warto zejść na chwilę z Krupówek i odwiedzić Muzeum Tatrzańskie. Na pewno będziecie zadowoleni i dowiecie się wiele ciekawych rzeczy na temat podhalańskiej kultury.

Wstęp do Muzeum Tatrzańskiego jest płatny.

 • bilet normalny – 12 zł
 • bilet ulgowy – 8 zł
 • w niedziele wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek, środa, czwartek, niedziela – od 10:00 do 18:00
 • piątek, sobota – od 11:00 do 19:00
 • wtorek – nieczynne

Muzeum Tatrzańskie filie w Zakopanem:

 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba” 
 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich
 • Galeria Władysława Hasiora
 • Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (obecnie nieczynna do odwołania)
 • Muzeum Kornela Makuszyńskiego
 • Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza” 
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Jedna z wystaw stałych w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem

10. Iluzja Park Zakopane

Iluzja Park Zakopane to bardzo ciekawa i stosunkowo nowa atrakcja, która zainteresuje zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Iluzja Park znajduje się tuż obok Krupówek vis a vis gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego. Podczas pobytu w tej atrakcji będziecie mogli przekonać się, co to naprawdę jest iluzja. Podczas zwiedzania Iluzja Parku będziecie mogli na własnej skórze przekonać się jak mocno wieje wiatr halny, jaką moc ma uderzający piorun i odkryjecie wiele innych ciekawych zjawisk. Zobaczycie tu deszcz padający do góry nogami, efekt lewitacji czy efekt znikania. Jak sama nazwa wskazuje w Iluzja Parku zetkniecie się z licznymi iluzjami optycznymi, których będziecie częścią. Wszystkie iluzje można swobodnie fotografować a to wszystko na powierzchni 650 metrów². Jest to naprawdę oryginalna i ciekawa atrakcja w Zakopanem, którą warto odwiedzić przy okazji wycieczki na Krupówki oraz w deszczowe dni, gdy nie wybieracie się w góry.

Wstęp do Iluzja Parku jest płatny.

 • bilet normalny – 40 zł
 • bilet ulgowy – 35 zł

Godziny otwarcia:

 • Codziennie od 10:00 do 21:00
Iluzja Park Zakopane

11. Willa Koliba

Willa Koliba w Zakopanem służy obecnie jako jedna z filii Muzeum Tatrzańskiego. Jest to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. Obecnie w Willi Koliba znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. W pięciu pokojach najstarszej części willi urządzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami, jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze. Podczas zwiedzania muzeum zobaczycie wiele eksponatów związanych z kulturą Tatr i Podhala, oraz liczne projekty, rysunki i szkice Stanisława Witkiewicza. Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Polecamy wam zwiedzić tą atrakcję przy okazji wyjścia na Krupówki.

Wstęp do muzeum jest płatny.

 • bilet normalny -17 zł
 • bilet ulgowy – 10 zł
 • w niedzielę zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • wtorek – czwartek, niedziela: od 10:00 do 18:00
 • piątek – sobota: od 11:00 do 19:00
Willa Koliba
Zbiory w muzeum Willa Koliba

12. Chałupa Gąsieniców Sobczaków

Chałupa Gąsieniców Sobczaków to atrakcja, w której mieści się w filia Muzeum Tatrzańskiego – Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje. Chałupa Gąsieniców Sobczaków to stara chałupa góralska z gankiem, składająca się w części ekspozycyjnej z sieni i dwóch izb, wyposażona w toaletę, osobne pomieszczenie obsługi z kasą i sklepikiem dla odwiedzających. Ta zabytkowa góralska chata zbudowana została około 1830 roku przez góralską rodzinę Gąsieniców-Sobczaków. Chata ta jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem, a także jedną z najstarszych zachowanych do dziś budowli drewnianych w mieście. Warto odwiedzić to miejsce, aby na własne oczy zobaczyć, jak niegdyś żyli i mieszkali ludzie w Zakopanem. Jest to idealna atrakcja na deszczowe dni oraz jako uzupełnienie wystaw oglądanych w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego.

Wstęp do muzeum jest płatny.

 • bilet normalny – 10 zł
 • bilet ulgowy – 6 zł
 • w niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

 • wtorek – czwartek, niedziela: od 10:00 do 18:00
 • piątek – sobota: od 11:00 do 19:00
Chałupa Gąsieniców Sobczaków

13. Tatrzański Park Edukacyjny

Tatrzański Park Edukacyjny to prywatna inicjatywa mająca na celu stworzenie szczególnego miejsca dla osób odwiedzających Podhale. Jest to ciekawa atrakcja, podczas zwiedzania której możecie zobaczyć zwierzęta występujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oprócz tego znajdują się tu gatunki zwierząt hodowlanych, które towarzyszą ludności podhalańskiej od wielu lat. Jest to świetna atrakcja na mapie Zakopanego, która zainteresuje zarówno dorosłych jak i najmłodszych. Tatrzański Park Edukacyjny zlokalizowany jest obok skoczni Wielka Krokiew. Podczas zwiedzania Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego możecie nie tylko wiele się dowiedzieć na temat mieszkających tu zwierząt, ale także możecie ich dotknąć. W parku będziecie mieli okazję pokarmić majestatycznego jelenia szlachetnego, na własne oczy zobaczyć tatrzańskiego świstaka czy ogromnego, pięknego orła. Dodatkowo organizowane są tu ciekawe prelekcje, z których wyniesiecie ciekawą wiedzę. Każdy może z bliska zobaczyć, nakarmić i dowiedzieć się masy ciekawych rzeczy na temat zwierząt podczas takich zajęć jak “Spotkanie ze świstakiem” czy “Pokaz sokolniczy”.

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego jest płatny.

 • bilet normalny – 25 zł
 • bilet ulgowy – 20 zł

Godziny otwarcia:

Tylko w okresie letnim. W okresie zimowym nieczynne.

Tatrzański Park Edukacyjny w Zakopanem
Można tutaj dotknąć i nakarmić prawdziwego jelenia

14. Gubałówka

Gubałówka to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Zakopanem. Wielu turystów wręcz nie wyobraża sobie wyjazdu do Zakopanego bez odbycia wycieczki na Gubałówkę. Na ten szalenie popularny szczyt można dostać się wjeżdżając koleją linowo – terenową z Zakopanego lub wchodząc pieszo po wytyczonych szlakach turystycznych. Z grzbietu wzniesienia rozpościera się wspaniała panorama polskich Tatr i Zakopanego. Turyści odwiedzający Gubałówkę mogą również podziwiać wspaniałe widoki na Podhale, Pieniny, Gorce czy Beskid Żywiecki. Na Gubałówce czeka na was wiele ciekawych atrakcji, mnóstwo pamiątek, wiele okazji do spróbowania pysznego jedzenia a przede wszystkim cudowne widoki. Najciekawsze atrakcje, które na pewno was zainteresują to: Zjeżdżalnia Grawitacyjna czy wyciąg narciarski na Polanie Szymoszkowej. Oprócz tego na Gubałówce znajdziecie mnóstwo mniejszych atrakcji, które na pewno zachwycą wasze dzieci. Zimą Gubałówka zamienia się w śnieżne centrum Zakopanego. Więcej na temat wycieczki na Gubałówkę znajdziecie w jednym z naszych wpisów: Gubałówka Zakopane. Kolejka na Gubałówkę. Wycieczka na Gubałówkę. 

Wstęp na Gubałówkę jest bezpłatny.

Ceny biletów na kolej linowo terenową znajdziecie w naszym wpisie.

Kolejka na Gubałówkę
Gubałówka

15. Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to jedna z najsłynniejszych polskich nekropolii, która jest bardzo ciekawą atrakcją turystyczną na mapie Zakopanego. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to pierwsza zakopiańska nekropolia, która została założona w drugiej połowie XIX wieku przez księdza Józefa Stolarczyka. Z uwagi na znajdujące się tu liczne zabytki oraz grobowce znanych osobistości, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku jest chętnie odwiedzany przez całe tłumy turystów. Wejście na cmentarz znajduje się nieopodal Krupówek, będzie więc ciekawym urozmaiceniem wycieczki dla osób, które wybierają się na tą kultową zakopiańską promenadę. Jest to miejsce pełne historii, wyjątkowej atmosfery i pięknych zabytków, który w całości tworzy zespół obiektów sakralnych na zakopiańskim szlaku architektury drewnianej. Więcej na temat Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku dowiecie się w jednym z naszych wpisów, który jest dostępny tutaj: Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Wstęp na Cmentarz na Pęksowym Brzyzku jest płatny.

 • bilet normalny – 3 zł
 • bilet ulgowy – 1,50 zł

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – niedziela: od 08:00 do 17:00

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

16. Kolej Linowa na Kasprowy Wierch

Kolej Linowa na Kasprowy Wierch to całoroczna kolej linowa w Kuźnicach ora jedna z z największych atrakcji w Zakopanem. Każdego roku z jej usług korzystają dziesiątki tysięcy turystów, którzy pragną wjechać na Kasprowy Wierch. Jest to jedyna w Polsce kolej wysokogórska, która w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przejazd koleją linową na Kasprowy Wierch to świetna atrakcja i ciekawy dodatek do planów zwiedzania Tatr. Przejazd wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Dzięki zastosowaniu w wagonikach panoramicznych szyb turyści mogą podziwiać mijane po drodze szczyty oraz wspaniałą tatrzańską przyrodę. Wjazd koleją linową na Kasprowy Wierch można połączyć z wycieczką na Czerwone Wierchy lub na Świnicę. A po długim dniu wędrówki po górskich szlakach, nic nie jest tak relaksujące jak komfortowe noclegi Zakopane, z widokiem na majestatyczne Tatry. Więcej szczegółów na temat zakupu biletów na kolej linową na Kasprowy Wierch oraz na temat samej kolei znajdziecie pod tym linkiem: Kolej linowa na Kasprowy Wierch.

Wjazd i zjazd koleją linową na Kasprowy Wierch jest płatny.

 • Więcej szczegółów na temat cen biletów znajdziecie w naszym wpisie.

Godziny otwarcia:

 • Zależnie od sezonu i dostępności biletów.
Kolej Linowa na Kasprowy Wierch
Dolna Stacja Kolei Linowej na Kasprowy Wierch

17. Papugarnia Egzotyczne Zakopane

Papugarnia Egzotyczne Zakopane jest największą papugarnią w województwie małopolskim i polecaną atrakcją w Zakopanem. Położona jest z dala od hałaśliwych Krupówek i stanowi świetną alternatywę na spędzenie czasu wolnego w deszczowe dni lub jako urozmaicenie czasu wolnego. W Papugarni Egzotyczne Zakopane zobaczycie liczne gatunki pięknych, kolorowych papug, od najmniejszych Lorys Górskich po Wielkie Ary. W Papugarni Egzotyczne Zakopane będziecie mieli również mieli okazję być w bliskim kontakcie z innymi zwierzętami, takimi jak Wiewiórki Kanadyjskie czy Susły Richardsona. Papugarnia znajduje się na piętrze i zajmuje całe piętro budynku. Jako jedyna papugarnia posiada Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Zakopane. Szczegółowe informacje na temat wycieczki do Papugarni Egzotyczne Zakopane znajdziecie w jednym z naszych wpisów: Papugarnia w Zakopanem.

Wstęp do papugarni jest płatny.

 • bilet normalny – 19 zł
 • bilet ulgowy – 15 zł

Godziny otwarcia:

 • Codziennie od 10:00 do 19:00
papugarnia zakopane
Papugarnia Egzotyczne Zakopane

18. Kaplica w Jaszczurówce

Jaszczurówka to część Zakopanego położona przy drodze Oswalda Balzera prowadzącej do Łysej Polany i Morskiego Oka. Jedną z atrakcji, która przyciąga ogromne tłumy turystów jest znajdująca się tu Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce. Jest to miejsce, które będzie świetnym urozmaiceniem wyjazdu do Zakopanego, jest to również doskonały punkt do wyjścia na krótką wycieczkę w Tatry. Nazwa Jaszczurówka wzięła się od słowa „jaszczur”, gdyż często można tu spotkać jaszczurki – salamandry plamiste. Wycieczka do Jaszczurówki to nie tylko salamandry, tatrzańskie szlaki i piękne widoki ale również okazja do zobaczenia budowli architektury drewnianej w stylu zakopiańskim oraz zapoznanie się z historią występujących tu cieplic czyli źródeł termalnych. Więcej informacji na temat tej wycieczki znajdziecie tutaj: Jaszczurówka w Zakopanem.

Wstęp do Kaplicy w Jaszczurówce jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

 • Czynne całą dobę 7 dni w tygodniu.
Jaszczurówka
Kaplica w Jaszczurówce

19. Myszogród Zakopane

Myszogród Zakopane to atrakcja, która zaciekawi zarówno dzieci jak i dorosłych. Jeżeli popsuła wam się pogoda i nie macie jak wyjść na górskie szlaki, do tego nie macie pomysłu co jeszcze można by zobaczyć w Zakopanem to mamy dla was propozycje, która powinna zapewnić wam dobrą zabawę. W Myszogrodzie Zakopane przeniesiecie się w bajkowy, magiczny i miniaturowy świat pełny maleńkich gryzoni. Można tu oglądać myszki większe, mniejsze, białe, brązowe, łaciate, a nawet całkiem łyse myszki skinny. Wszystkie myszki żyją w specjalnie zaaranżowanych terrariach, w której stworzono różne krajobrazy. I tak znajdziecie tu stok narciarski w zimowym mieście, piracki statek na pełnym morzu czy serowe królestwo. Koniecznie dodajcie Myszogród do waszej listy zwiedzania, na pewno spędzicie miłe chwile w rodzinnym gronie a wasze dzieci będą zachwycone całą atrakcją. Pod tym linkiem znajdziecie garść przydatnych informacji na temat Myszogrodu: Myszogród Zakopane.

Wstęp do Myszogrodu jest płatny:

 • bilet normalny – 21 zł
 • bilet ulgowy – 18 zł

Godziny otwarcia:

 • Codziennie od 10:00 do 19:00
Myszogród Zakopane
Myszogród w Zakopanem

20. Krupówki

Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce będący jednocześnie reprezentacyjną ulicą Zakopanego i jego najbardziej znaną atrakcją. Krupówki rozpoczynają się na skrzyżowaniu z ul. Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe aż do ul. Tytusa Chałubińskiego. Wzdłuż deptaka znajdziecie wiele sklepów, restauracji, straganów, urząd Poczty Polskiej oraz bardziej rozpoznawalne i ciekawe atrakcje jak: Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, Neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny na Krupówkach czy Park Iluzja. Tradycyjnie Krupówki nazywa się również ulicą Zamoyskiego. Mówi się, że przyjeżdżając pierwszy raz do Zakopanego trzeba koniecznie przejść się po Krupówkach, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat tego deptaku. Jedni mówią że jest to miejsce, w którym czuć ducha Zakopanego. Drudzy że jest to miejsce pełne tandety, tłumów i nic poza tym. Dajcie nam znać w komentarzu co myślicie na temat Krupówek.

Wstęp na Krupówki jest bezpłatny.

Na Krupówki można wybrać się przez całą dobę.

Krupówki w Zakopanem
Pomnik Władysława Zamoyskiego w Zakopanem

21. Butorowy Wierch

Butorowy Wierch to najwyższe wzniesienie pasma Gubałowskiego, które znajduje się tuż obok jednego z najbardziej popularnych miejsc w Zakopanym – Gubałówki. Butorowy Wierch leży na Pogórzu Gubałowskim pomiędzy Palenicą Kościeliską a Gubałówką i wznosi się na wysokość 1160 m. n.p.m. Na szczyt Butorowego Wierchu prowadzi malowniczy szlak turystyczny, który jest chętnie wybierany przez turystów w ramach odpoczynku od trudniejszych tatrzańskich szlaków. Szczyt ten dumnie góruje się nad miejscowością Kościelisko, przez którą przechodzi widokowy odcinek Szlaku Papieskiego. Oprócz pieszej wycieczki na Butorowy Wierch możecie dostać się uruchomioną w 1978 roku koleją krzesełkową „Butorowy Wierch”, która jest jedną z większych atrakcji w okolicy. Zarówno podczas marszu jak i podczas wjazdu wyciągiem krzesełkowym będziecie mieli okazję podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, Zakopanego oraz Kościeliska. Więcej informacji na temat Butorowego Wierchu znajdziecie tutaj: Butorowy Wierch.

Wstęp na Butorowy Wierch jest bezpłatny.

Cennik wyciągu na Butorowy Wierch znajdziecie w naszym wpisie.

wyciąg na butorowy wierch
Wyciąg krzesełkowy na Butorowy Wierch

22. Galeria Sztuki XX wieku w wilii Oksza

Willa Oksza to jeden z najpiękniejszych zabytków Zakopanego. Willa ta została zaprojektowana przez samego Stanisława Witkiewicza. W jej wnętrzu Muzeum Tatrzańskie urządziło Galerię Sztuki, na której prezentowana jest wystawa stała “Artyści i Sztuka w Zakopanem” oraz ciekawe wystawy czasowe. W Willi Oksza będziecie mieli okazję podziwiać pracę wybitnych twórców takich jak: Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Zofii Stryjeńskiej i wielu innych. Szczególnym miejscem w Willi Oksza jest Sala Witkacego, w której prezentowane są prace tego wyjątkowego twórcy. Muzeum Tatrzańskie jest w posiadaniu największej w Polsce kolekcji dzieł Witkacego, w tym licznych, wykonanych przez niego fotografii. Jednym z bohaterów ekspozycji jest sam Stanisław Witkiewicz jak i miasto Zakopane: miasto inspirujące nie tylko do tatrzańskich eksploracji, ale i do artystycznych poszukiwań.

Wstęp do muzeum jest płatny.

 • bilet normalny – 17 zł
 • bilet ulgowy – 10 zł

Godziny otwarcia:

 • wtorek – czwartek, niedziela: od 10:00 do 18:00
 • piątek – sobota: od 11:00 do 19:00
Galeria Sztuki XX wieku w wilii Oksza

23. Aquapark Zakopane

Aquapark Zakopane to obiekt rekreacyjno-sportowy i kompleks basenów z wodami termalnymi, basenami sportowymi i rekreacyjnymi. Jest to idealne miejsce na odpoczynek po długich wycieczkach po tatrzańskich szlakach. W Aquaparku Zakopane znajdziecie taras z basenem zewnętrznym i placem zabaw dla dzieci, liczne zjeżdżalnie i atrakcje wodne. Oprócz tego na terenie aquaparku znajduje się Świat Saun, Grota Solna, Kręgielnie oraz Fitness Klub. Zakopiański aquapark dysponuje czteroma basenami: basenem rekreacyjnym z torami do pływania, zewnętrznym basenem termalnym, basenem rekreacyjnym dostosowanym dla dzieci oraz brodzikiem dla najmłodszych. Oprócz tego jak na aquapark przystało nie zabrakło tu również licznych zjeżdżalni. Dobrą zabawę zapewni wam tutaj aż 5 udostępnionych dla odwiedzających zjeżdżalni o różnej długości i prędkości zjazdu. Aquapark Zakopane to atrakcja, która świetnie sprawdzi się na deszczowe dni oraz jako miejsce na odpoczynek po długich wędrówkach po tatrzańskich szlakach.

Wstęp do AquaParku jest płatny.

 • Cały dzień: normalny – 79 zł, ulgowy – 59 zł.
 • 2,5 godziny: normalny – 55 zł, ulgowy – 39 zł
 • 1 godzina: normalny – 29 zł, ulgowy – 25 zł

Godziny otwarcia:

 • Codziennie od 09:00 do 22:00
Aquapark Zakopane

24. Muzeum Jana Kasprowicza w Harendzie

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie znajduje się w Willi Kasprowicza. Willa zlokalizowana jest w połowie drogi między Zakopanem a Poroninem przy słynnej zakopiance. Wejście do willi prowadzi przez werandę latem ozdabianą ulubionymi przez Kasprowicza nasturcjami, z której roztacza się wspaniały widok na góry. Dom ten wybudował w 1920 r. Jan Fudala Kluś z przeznaczeniem pod pensjonat. Założenie willi opiera się na wzorach typowej chałupy góralskiej z sienią na osi wejścia, “izbą czarną” po lewej i “izbą białą” po prawej stronie. Oprócz tych pomieszczeń dom mieści jeszcze gabinet, bibliotekę, kuchnie i użytkowe poddasze. W willi na Harendzie można zwiedzać autentyczną góralską jadalnię, salonik i sypialnię i galerię obrazów malarza Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza. Eksponowane w nich są pamiątki po poecie i jego rodzinie: meble, obrazy, książki, fotografie. Wyposażenie jadalni stanowią meble zaprojektowane przez Władysława Jarockiego, a wykonane we Lwowie. Na ścianach można zobaczyć góralskie malowanki na szkle, zbierane przez Jana Kasprowicza, oraz portrety jego żony. Muzeum na Harendzie prowadzone jest od lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

Wstęp do muzeum jest płatny.

 • Cena biletu: 11 zł

Godziny otwarcia:

 • wtorek – niedziela: od 10:15 do 15:15
 • w poniedziałek nieczynne.
Muzeum Jana Kasprowicza w Harendzie

25. Zamoyscy i ich dzieło – Ekspozycja muzealna TPN

Wystawa Tatrzańskiego Parku Narodowego “Zamoyscy i ich dzieło” to ekspozycja, która mieści się w zabytkowym spichlerzu na terenie zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach. Wystawa przedstawia wybitne zasługi Zamoyskich w dziedzinie rozwoju miasta i ochrony unikalnej tatrzańskiej przyrody, oraz pozwala zanurzyć się w atmosferę XIX-wiecznego Zakopanego. Można tu m.in. prześledzić dzieje rodu Zamoyskich i zobaczyć makietę pomnika hrabiego Władysława. Unikatowe zdjęcia przedstawiają Giewont w czasach, gdy nie było na nim jeszcze krzyża, dokumentują słynny spór o Morskie Oko, czy powstanie dworca kolejowego, którego budowa była jedną z cennych inicjatyw hrabiego Władysława Zamoyskiego. Budynek spichlerza, w którym w 2008 roku zorganizowano wystawę, powstał około 1895 roku na zlecenie hrabiego. Przechowywano z nim zboże wykorzystywane przez gospodarstwo w Kuźnicach oraz Szkołę Domowej Pracy Kobiet prowadzoną przez generałową Jadwigę Zamoyską. W 1889 roku hrabia Władysław Zamoyski stał się właścicielem dóbr zakopiańskich. Pokazywał jak mądrze i racjonalnie korzystać z zasobów przyrody i uświadamiał konieczność ochrony środowiska naturalnego.

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • brak informacji
Jedna z chat Muzeum TPN – Zamoyscy i ich dzieło

26. Świecący napis Zakopane

Świecący napis “Zakopane” to miejsce, przy którym każdy powinien zrobić sobie zdjęcie będąc w stolicy polskich Tatr. Ulokowany jest on na Górnej Równi Krupowej i cieszy się olbrzymią popularnością zarówno latem jak i zimą. Piękny widok na Tatry połączony z drewnianym, regionalnym napisem, który wieczorem jest podświetlany, tworzą znakomitą scenerię do zrobienia sobie pamiątki w postaci zdjęcia. Skąd wziął się pomysł na tego typu obiekt? Otóż to potężne liternictwo wykonane przed kilku laty na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, zostało w tym miejscu na stałe, z powodu ogromnej popularności wśród turystów. Równia Krupowa to ulubione miejsce spacerów lokalnych mieszkańców oraz miejsce, gdzie turyści odpoczywają po wędrówkach górskich. Park ten, który jest w praktyce jest łąką słynie z pięknego widoku na Giewont po stronie południowej oraz na Gubałówkę po stronie północnej.

Wstęp na Rówień Krupową jest bezpłatny.

Świecący napis Zakopane można odwiedzać całą dobę.

Świecący napis Zakopane

Mapa atrakcji w Zakopanem

Na zakończenie przedstawiamy wam mapę, na której zaznaczyliśmy wszystkie wymienione powyżej atrakcje. Dzięki niej będziecie mogli zaplanować waszą trasę zwiedzania ciekawych atrakcji w Zakopanem. Zachęcamy do udostępniania mapki waszym znajomym i ściąganie jej na wasz telefon (polecamy wysłać ją sobie na adres e-mail). W ten sposób będziecie mieć ją zawsze przy sobie, aby móc w każdej chwili sprawdzić gdzie zlokalizowane są ciekawe atrakcje na terenie Zakopanego. Tutaj zakończymy nasze wspólne zwiedzanie Zakopanego. Mamy nadzieje że przedstawione tu atrakcje wam się podobały i wpis ten pomoże wam zaplanować waszą wycieczkę po największych atrakcjach w Zakopanem. Dziękujemy wam za uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

4.7 3 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze