Góra Ciosowa w Paśmie Tumlińskim w Górach Świętokrzyskich. Kamieniołom Ciosowa.
Góra Ciosowa pod Kielcami to super cel na łatwą wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Ciosowa Góra to niewielkie wzniesienie we Wzgórzach Tumlińskich pod Kielcami, które wznosi się na wysokość 365 m. n.p.m.. Jedną z głównych atrakcji turystycznych Góry Ciosowej jest znajdujący się tu nieczynny już kamieniołom. Na południowym zboczu Ciosowej Góry zlokalizowane jest odsłonięcie geologiczne czerwonego piaskowca tumlińskiego, które przyciąga na Ciosową Górę zarówno turystów jak i wspinaczy skałkowych. Dzięki swojej lokalizacji Ciosowa Góra jest chętnie wybierana przez mieszkańców Kielc i okolic jako miejsce na weekendowy spacer na świeżym powietrzu. W tym artykule przygotowaliśmy dla was kilka przydatnych informacji, które przydadzą wam się podczas planowania waszej wycieczki na Ciosową Górę. Znajdziecie tu też wskazówki na temat dojazdu i parkingów pod Górą Ciosową, propozycję trasy wycieczkowej na szczyt oraz szczegółowy opis całej wycieczki. Zapraszamy!
Dojazd i parkingi pod Górą Ciosową
Góra Ciosowa zlokalizowana jest pod Kielcami obok miejscowości Miedziana Góra. Do Miedzianej Góry można dojechać albo własnym samochodem albo autobusami ZTM Kielce. Do samych Kielc z różnych rejonów Polski można dotrzeć z pomocą kolei lub autokarem. Szczegółowe rozkłady jazdy pociągów lub autokarów do Kielc z waszych miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. Będąc już w Kielcach należy następnie odnaleźć przystanek ZTM „Dworzec Autobusowy Kielce” i złapać autobus linii 9 do Ćmińska lub linii 32 do Samsonowa. Z autobusu należy wysiąść na przystanku Miedziana Góra – Ciosowa. Autobusy linii 9 oraz 32 z Kielc odjeżdżają w kierunku Ciosowej mniej więcej co półtorej godziny. Jeżeli w podróż na Górę Ciosową wybieracie się własnym autem to w Kielcach kierujcie się na ul. Łódzką, którą dojedziecie do Kostomłotów Drugich i skręćcie do wsi Ciosowa. W Ciosowej będziecie mogli pozostawić wasz samochód na poboczu drogi tuż przy samym szlaku. Zaraz za skrętem z ulicy Łódzkiej znajduje się niewielka zatoczka i to właśnie na niej możecie zostawić wasze auto na czas wycieczki na Górę Ciosową (lokalizacja zatoczki tutaj).
Trasy wycieczkowe na Górę Ciosową
Szlak na Górę Ciosową z Miedzianej Góry
Czas: 2 godz. 30 min. Dystans: 8,10 km. Suma podejść: 350 m.
Szlak na Górę Ciosową z Miedzianej Góry to najłatwiejsza opcja wycieczki na ten niewielki szczyt. Wycieczka na Ciosową rozpoczyna się w miejscowości Miedziana Góra pod Kielcami. Na szczyt Ciosowej zaprowadzi was czerwony szlak turystyczny, który jest jednym z odcinków Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Początkowy odcinek szlaku na Ciosową prowadzi wzdłuż ulicy Łódzkiej z Kielc. Po przejściu około 600 metrów szlak ten odbija w ulicę Ciosową i zaprowadzi was on dalej prosto do wejścia na teren Rezerwatu Przyrody Góra Ciosowa. Tutaj czerwony szlak odbija w prawo w las i po krótkim marszu wyprowadzi was prosto do Kamieniołomu Ciosowa oraz dalej na szczyt Ciosowej. Po zwiedzaniu kamieniołomu jak i szczytu Ciosowa warto wrócić po własnych śladach na ul. Łódzką i ruszyć na jeszcze szczyt – Wykieńska. Bardziej szczegółowy opis całej wycieczki znajdziecie w dalszej części artykułu.
Kolor szlaku | |
Punkty startowy | Miedziana Góra, ul. Łódzka |
Odległość do celu | ok. 1,40 km. |
Długość całej trasy | ok. 8,10 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godz. 30 min. |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 12 |
Szlaki na Górę Ciosową
Góra Ciosowa to wyjątkowe miejsce w Górach Świętokrzyskich, na którą wchodzi się czerwonym szlakiem turystycznym. Na szczyt ten można wejść w ramach króciutkiej i bardzo łatwej wycieczki od strony Kielc jak również od strony wsi Porzecze. My Ciosową Górę zdobywaliśmy właśnie od strony Porzecza gdy wędrowaliśmy Głównym Szlakiem Świętokrzyskim pokonując pasmo Tumlińskie w Górach Świętokrzyskich. Czerwony szlak turystyczny, który prowadzi na Ciosową Górę jest łatwy do pokonania i spokojnie możecie zabrać na tą wycieczkę wasze dzieci. Wspinaczka na Ciosową Górę – czy to od strony Porzecza czy Miedzianej Góry -nie zajmuje dużo czasu. Zwykle wystarczy poświęcić tu około 30 minut aby dotrzeć do kamieniołomu lub na szczyt Ciosowej. Wybierając się na wycieczkę na Ciosową Górę polecamy wam najpierw wejść na sam jej szczyt gdzie czeka na was wysunięty, skalny taras widokowy. Będziecie mogli stamtąd zobaczyć cały kamieniołom Ciosowa oraz cyknąć sobie tu pamiątkowe zdjęcia z wycieczki. Następnie po zwiedzaniu szczytu Góry Ciosowej czerwonym szlakiem wystarczy zejść łagodnym zboczem na teren dawnego Kamieniołomu Ciosowa, gdzie czekają na was kolejne atrakcje.
Kamieniołom Ciosowa
Główną atrakcją turystyczną na Ciosowej Górze jest odsłonięcie geologiczne czerwonego piaskowca w kamieniołomie Ciosowa. Obecnie cała Ciosowa Góra jest uznawana za pomnik przyrody nieożywionej. Odsłonięty został tutaj unikatowy dolnotriasowy piaskowiec tumliński, który niegdyś był tutaj pozyskiwany do produkcji różnego rodzaju materiałów budowlanych. W Kamieniołomie Ciosowa można podziwiać skalną ścianę z piaskowca o długości ok. 20 metrów i wysokości dochodzącej aż do 70 metrów. Wyjątkowy kolor tutejszych piaskowców bierze się z wysokiej zawartości żelaza w skale. Co ciekawe zwiedzając teren kamieniołomu będziecie mogli podejść praktycznie pod same skały. W ścianach kamieniołomu Ciosowa odnajdziecie też wbite liczne haki i pozostałości metalowych elementów, co wskazuje na to że miejsce to jest uczęszczane przez wspinaczy skałkowych. Sprawdziliśmy i rzeczywiście w Internecie można znaleźć informacje, iż w latach 90-tych XX wieku Kamieniołom Ciosowa był istnym centrum wspinaczki skałkowej pod Kielcami. Obecnie z uwagi na utworzony tu pomnik przyrody nieożywionej można wspinać się tylko na wędkę lub na asekuracji własnej. Na Ciosowej Górze znajdziecie ponad 20 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności, więc wspinacze skałkowi na pewno nie będą się tutaj nudzić.
Podejście na Górę Wykieńska
Jako że wycieczka na Górę Ciosową nie zajmuje dużo czasu, warto zastanowić się nad zdobyciem drugiego szczytu w okolicy. Szczytem tym jest Góra Wykieńska, która wznosi się na wysokość 401 m. n.p.m. Tak jak na Górę Ciosową tak i na Wykieńską wchodzi się czerwonym szlakiem turystycznym z Miedzianej Góry. Szlak prowadzący na Górę Wykieńska jest równie łatwy jak ten prowadzący na Ciosową i poprowadzi on was przez piękny las iglasty, w którym w lecie zakwitają wrzosy. Podczas wejścia na Wykieńską miniecie jeszcze jeden szczyt, Kamień Miedzianogórski (399. m. n.p.m.) zwany również Kamieniem Piekło. Na Kamieniu Piekło odbijamy za czerwonym szlakiem turystycznym w lewo i po około 30 minutach marszu będziecie już na szczycie Wykieńskiej. Dodatkową atrakcją, którą koniecznie musicie odwiedzić pod Górą Wykieńską jest Kamieniołom Wykień. Kamieniołom Wykień to najmłodszy ze wszystkich podkieleckich kamieniołomów, w którym eksploatowano piaskowce tumlińskie. Od 2003 roku kamieniołom ten objęty jest ochroną jako stanowisko dokumentacyjne. Główną atrakcją jest tutaj znajdujący się w centralnej części kamieniołomu betonowy słup wysoki na ok. 10 metrów z płytą piaskowca umieszczoną poziomo na szczycie.
Po zdobyciu szczytu Wykieńskiej oraz zwiedzaniu Kamieniołomu Wykień ruszamy w drogę powrotną do wsi Ciosowa i do Kielc. Tutaj mamy dla was taką małą wskazówkę – jeżeli na wycieczkę przyjechaliście autobusem i nie chcecie wracać po własnych śladach to polecamy wam udać się czerwonym szlakiem do wsi Tumlin. Szlak wyprowadzi was tu z lasu na asfaltową drogę, na której wystarczy skręcić w lewo aby dotrzeć w okolicę Toru Kielce i na przystanek autobusowy. Stamtąd odjeżdżają już autobusy linii 9 oraz 32 do Kielc. My w Tumlinie zatrzymywaliśmy się na nocleg po przejściu pierwszego odcinka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego z Kuźniaków. Tutaj też zlokalizowana jest kolejna ciekawa atrakcja turystyczna, którą warto odwiedzić i jest to Rezerwat Przyrody „Kręgi Kamienne”. To już jest jednak temat na osobny artykuł, który oczywiście znajdziecie na naszym blogu. Podsumowując, jeżeli szukacie celu na jednodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie dla całej rodziny to wybierzcie się w pasmo tumlińskie na Górę Ciosową i do Kamieniołomu Ciosowa oraz zastanówcie się nad zdobyciem dodatkowo Wykieńskiej Góry.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.