Twierdza Kłodzko, system obronny z XVIII wieku i ciekawa atrakcja turystyczna. Zwiedzanie, ceny, opis atrakcji.
Wybierając się na Dolny Śląsk na piesze wycieczki warto uwzględnić w swoich planach dodatkowe atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Twierdza Kłodzko – dobrze zachowana, duża twierdza znajdująca się w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Z wyższych partii Twierdzy Kłodzko tzw. Twierdzy Głównej, można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór. Wewnątrz Twierdzy można zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca, a w podziemnych labiryntach – poczuć grozę walki minerskiej. Twierdza Kłodzko posiada bogatą ofertę zwiedzania. Twierdzę można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem, który ubrany jest w historyczny mundur. Trasa zwiedzania prowadzi przez najważniejsze miejsca w Twierdzy – rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim i prowadzi Bastionem Alarmowym przez Lazaret, Bastion Wieżowy oraz Donżon. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów.
Dojazd i parkingi
Pod Twierdzą Kłodzko jest kilka miejsc, w których możecie pozostawić wasz samochód. Dla zwiedzających indywidualnie proponujemy te parkingi:
- Parking przy Twierdzy Kłodzko – ul. Zofii Stryjeńskiej 9
- Parking pod Twierdzą Kłodzko – ul. Czeska
- Parking „Nowy Świat” – Dla Szkół i Firm darmowy parking dla autobusów. Na terenie Twierdzy znajduję się bezpłatny parking dla autokarów. Grupę należy wysadzić na przystanku na ulicy Traugutta (wjazd od ulicy Noworudzkiej), lub na Dworcu Głównym PKS. Po wysadzeniu grupy kierowca przejeżdża na parking dla autokarów na terenie Twierdzy (50˚26’N, 16˚39’E).
Ceny biletów do Twierdzy Kłodzko
Ceny biletów wstępu do Twierdzy Kłodzko wahają się w zależności od wybranej trasy zwiedzania oraz dodatkowych atrakcji. Koszt biletu dla grup szkolnych wynosi: część górna + korytarze kontrminowe (30 zł/os); tylko część górna Twierdzy (20 zł/os); tylko korytarze kontrminowe (20 zł/os). Opiekunowie grup (1 opiekun na 10 uczniów) nie płacą biletu wstępu. Bilety dla całej grupy kupuje opiekun! Szczegóły i formularz rezerwacji dostępne tutaj: REZERWACJA. Poniżej znajdziecie aktualne ceny biletów do Twierdzy Kłodzko
Oferta zwiedzania Twierdzy Kłodzko
Główna Trasa Turystyczna – Zwiedzanie górnej części Twierdzy Kłodzko gdzie zapoznacie się z historią obiektu poczynając od wieku X kończąc na XX stuleciu. Przewodnicy opowiedzą jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, zaprezentują jedną z armat, oprowadzą po kazamatach i bastionach. Z górujących nad miastem bastionów zobaczycie zarówno Kłodzko jak i najwyższe szczyty pasm górskich otaczających ziemię kłodzką – Turystyczne Hrabstwo Sudetów. Korytarze Kontrminowe – Zwiedzając korytarze kontrminowe przeniesiecie się do XVIII wieku, pokonując kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy. Wysokość korytarzy waha się od 180 do 90 cm. Do czego służyły i w jaki sposób zostały zbudowane, dowiecie się od przewodników. Planując wycieczkę do podziemi pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu.
Nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko – Istnieje możliwość zwiedzania Twierdzy Kłodzko nocą. Możecie wziąć udział w oblężeniu Twierdzy i pomóc żołnierzom w jej obronie. Więcej na ten temat znajdziecie pod tym adresem: Nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Wystrzał z armaty – Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko jest możliwość wykupienia wystrzału z repliki XVIII-wiecznej armaty. Będziecie mieli okazję uczestniczyć w krótkim szkoleniu artyleryjskim aby poczuć zapach czarnego prochu oraz usłyszeć niesamowity huk. Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem. Oferta edukacyjna dla szkół – Dla dzieci i młodzieży szkolnej w okresie „sezonu niskiego” (listopad – marzec) przygotowaliśmy ofertę lekcji muzealnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wychowawców nasi przewodnicy przedstawiają historię w sposób dostosowany do wieku odwiedzających nas grup szkolnych. Lekcja muzealna nawiązuje do wystawy W kleszczach armii, podczas której uczniowie dowiedzą się jak wyglądało życie żołnierza twierdzy na przełomie XVIII-XIX wieku, posłuchają przy prezentacji multimedialnej o Wojnach Śląskich, zobaczą bardzo ciekawe epokowe eksponaty, zyskają olbrzymia dawka merytorycznej wiedzy podana w przystępny i niezwykle ciekawy sposób. Lekcję prowadzi przewodnik Twierdzy Kłodzko i jednocześnie członek grupy rekonstrukcji historycznej.
Godziny zwiedzania Twierdzy Kłodzko
W zależności od pory roku godziny zwiedzania Twierdzy Kłodzką mogą się różnić. Poniżej zamieszczamy informacje o godzinach zwiedzania: Listopad – Marzec w godz. 9:00 – 15:00; Kwiecień – Październik w godz. 9:00 – 18:00. Zwiedzanie w okresie listopad -marzec: Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia Twierdzy i labiryntu o godzinie 14.00, po godzinie 14.00 zwiedzanie tylko jednej części obiektu. O godzinie 16.00 zamknięcie bram Twierdzy. Zwiedzanie w okresie kwiecień – październik: Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia Twierdzy i labiryntu o godzinie 17.00, po godziny 17.00 zwiedzanie tylko jednej części obiektu. O godzinie 19.00 zamknięcie bram Twierdzy. Zwiedzanie części górnej i podziemnych labiryntów – około 2,5 godziny. Część górna – około 1,5 godziny (w okresie zimowym 1 godzina). Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. Po wcześniejszej rezerwacji możliwość zwiedzania w języku angielskim i niemieckim. Obowiązuje całkowity zakaz zwiedzania podziemnych labiryntów osobom cierpiącym na klaustrofobię, choroby kręgosłupa, stawów, choroby serca, układu krążenia oraz kobietom w zaawansowanej ciąży. W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C (zalecany strój sportowy). Do podziemnych labiryntów mogą wejść dzieci od 5 roku życia. Na terenie obiektu obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.