Jezioro Bystrzyckie zapora wodna
Atrakcja turystyczna,  Dolnośląskie,  Góry Sowie,  Sudety

Jezioro Bystrzyckie i zapora wodna w Zagórzu Śląskim. Miejsce na spacer i kajaki na Dolnym Śląsku.

Jezioro Bystrzyckie to malowniczo położone jezioro na Dolnym Śląsku w Górach Sowich. Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim to popularna atrakcja turystyczna i świetne miejsce na weekendowy spacer z całą rodziną. Jezioro Bystrzyckie to świetne miejsce na wypoczynek nad wodą i miejsce gdzie można popływać kajakiem czy rowerem wodnym. Wypoczynek nad Jeziorem Bystrzyckim to nie tylko okazja na relaks na łonie natury ale też możliwość zobaczenia wielu ciekawych zabytków, które znajdują się w jego bezpośredniej okolicy. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki nad Jezioro Bystrzyckie z Zagórza Śląskiego. Znajdziecie tu też informacje na temat szlaków prowadzących nad Jezioro Bystrzyckie, tras spacerowych oraz atrakcji w okolicy jeziora, które warto zwiedzić. Zapraszamy!

Jezioro Bystrzyckie – dojazd i parkingi

Jezioro Bystrzyckie położone jest w miejscowości Zagórze Śląskie, w powiecie Wałbrzyskim na Dolnym Śląsku. Do Zagórza Śląskiego można dojechać własnym samochodem, autobusem oraz pociągiem. Dojazd autem do Zagórza Śląskiego odbywa się zwykle od strony Świdnicy lub Wałbrzycha. Czas dojazdu samochodem nad Jezioro Bystrzyckie z różnych rejonów Polski wygląda następująco: z Wrocławia – ok. 1 godz. 30 min., z Kielc – ok. 5 godzin, z Warszawy – ok. 4 godz. 30 min., z Gdańska – ok. 6 godzin, z Krakowa – ok. 4 godziny. Do Zagórza Śląskiego dojeżdżają też autobusy linii nr. 5 z Wałbrzycha oraz linii nr. 330 ze Świdnicy. Jeżeli chodzi o pociągi to do Zagórza Śląskiego kursują pociągi Kolei Dolnośląskich na trasie Wrocław Główny – Kudowa Zdrój. Stacja kolejowa, na której należy wysiąść nosi oczywiście nazwę „Zagórze Śląskie”. Ceny biletów na pociąg KD z Wrocławia do Zagórza Śląskiego wynoszą około 20-25 zł.

Szlaki nad Jezioro Bystrzyckie

Szlak nad Jezioro Bystrzyckie z Zagórza Śląskiego przez Zamek Grodno to najlepsza opcja na całodniową wycieczkę dla całej rodziny. Wędrówkę rozpoczynamy przy ul. Głównej w Zagórzu Śląskim, gdzie swój początek ma ścieżka prowadząca na Zamek Grodno. Po zwiedzaniu Zamku Grodno kontynuujemy marsz za żółto-czerwonym szlakiem, który zaprowadzi was prosto nad Jezioro Bystrzyckie. Dojście spod Zamku Grodno nad Jezioro Bystrzyckie zajmuje około 15 minut. Żółto-czerwony szlak zaprowadzi was pod most na Jeziorze Bystrzyckim. Po zwiedzaniu mostu ruszamy dalej brzegiem jeziora nad kolejną atrakcję – zaporę wodną na Jeziorze Bystrzyckim. Po zwiedzaniu zapory warto obejść całe jezioro dookoła a następnie wrócić po własnych śladach do Zagórza Śląskiego. Bardziej szczegółowy opis wycieczki znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyZagórze Śląskie ul. Główna
Odległość do celuok. 1,50 km.
Długość całej trasyok. 8,20 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT14

Jezioro Bystrzyckie – szlak spod Zamku Grodno

Wycieczka nad Jezioro Bystrzyckie to świetna opcja na całodniowy wypad za miasto dla całej rodziny. Wyprawę rozpoczynamy w Zagórzu Śląskim na ulicy Głównej gdzie zlokalizowany jest niewielki parking samochodowy. Przy parkingu tym przebiega łączony szlak w kolorze żółto-niebiesko-zielony, który zaprowadzi was prosto na Zamek Grodno. Zamek Grodno to przepiękna zabytkowa twierdza położona na szczycie góry Choina w Zagórzu Śląskim. Szlak prowadzący nad Jezioro Bystrzyckie przebiega praktycznie obok bramy wejściowej na Zamek Grodno, ogromną stratą byłoby więc ominięcie tej arcyciekawej atrakcji. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na terenie Polski a podczas jego zwiedzania poznacie fascynującą historię żyjących niegdyś w twierdzy rycerzy. Na naszej stronie znajduje się już szczegółowy artykuł na temat zwiedzania Zamku Grodno, który możecie przeczytać tutaj: Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Po zwiedzaniu Zamku Grodno wystarczy wyjść z powrotem przez zamkową bramę i wejść na czerwono-żółty szlak turystyczny, który zaprowadzi was prosto nad Jezioro Bystrzyckie.

Żółtym szlakiem nad Jezioro Bystrzyckie

Po zwiedzania Zamku Grodno pora ruszyć w stronę głównej atrakcji dnia czyli nad Jezioro Bystrzyckie. Nad Jezioro Bystrzyckie z Zamku Grodno zaprowadzi was żółto-czerwony szlak turystyczny, który rozpoczyna się tuż obok kamiennych stopni przy bramie zamku. Aby nie pomylić drogi przy ścieżce umieszczony został spory drogowskaz z napisem „Do Jeziora Bystrzyckiego”. Zejście nad brzeg Jeziora Bystrzyckiego spod Zamku Grodno zajmuje około 15 minut i schodzi się tutaj po dość wąskiej, kamienistej ścieżce. Jeżeli zatem planujecie wybrać się nad Jezioro Bystrzyckie z malutkimi dziećmi to zalecamy wam zabranie ze sobą chusty do noszenia dzieci – wózek dziecięcy niestety odpada. Po około 10 minutach marszu żółtym szlakiem natkniecie się na niewielką wychodnię skalną, które służą tu za punkt widokowy. Świetnie widać z niej zachodnią część Jeziora Bystrzyckiego wraz z ruinami Zamku Grodno. Po zwiedzaniu punktu widokowego czeka was jeszcze króciutkie zejście po skałach i po chwili będziecie już na ulicy Spacerowej gdzie znajduje się wejście na Most na Jeziorze Bystrzyckim.

Most na Jeziorze Bystrzyckim

Most na Jeziorze Bystrzyckim to lokalna i dość oryginalna atrakcja turystyczna. Most na Jeziorze Bystrzyckim (a właściwie kładka dla pieszych) w Zagórzu Śląskim łączy oba brzegi Jeziora Bystrzyckiego i jest obecnie najdłuższą wiszącą kładką pieszą w Polsce o konstrukcji wieloprzęsłowej. Cała kładka powstała z ponad 1000 ton betonu i osadzona jest na dwóch podporach brzegowych oraz jednej podporze pośredniej. Całkowita długość mostu na Jeziorze Bystrzyckim wynosi prawie 126 metrów. Na moście tym zamontowano falowane ławki z multimedialnym wyposażeniem, modułami dźwiękowymi i podświetleniem. Dodatkowo na moście zamontowana jest luneta, która pozwala na obserwowanie pięknych krajobrazów i przyrody wokół jeziora. Most na Jeziorze Bystrzyckim często jest celem wycieczek turystów, którzy zdobywają odznakę „Znam Góry Sowie”. Odznaka turystyczna „Znam Góry Sowie” powstała dzięki Stowarzyszeniu Turystycznemu Gmin Gór Sowich oraz Oddziałowi PTTK Ząbkowice Śląskie i ma na celu propagowanie turystyki górskiej na terenie Gór Sowich. Most na Jeziorze Bystrzyckim jest jedną z atrakcji, które należy odwiedzić w celu zdobycia tej odznaki. Więcej na temat odznaki możecie przeczytać tutaj: „Odznaka Znam Góry Sowie”.

Zapora na Jeziorze Bystrzyckim

Po zwiedzaniu Mostu na Jeziorze Bystrzyckim ruszamy w dalszą drogę nad kolejną atrakcję turystyczną czyli na zaporę wodną na Jeziorze Bystrzyckim. Aby dojść nad zaporę wodną na Jeziorze Bystrzyckim wystarczy zejść ze zwiedzanego przed chwilą mostu i ruszyć w dalszą drogę żółtym szlakiem turystycznym. Szlak ten przeprowadzi was obok Hotelu Maria Antonina i wypożyczalni sprzętu wodnego i wprowadzi was na wąską, gruntową ścieżkę. Od tego momentu czeka was około trzydziestominutowy spacer nad zaporę wodną brzegiem Jeziora Bystrzyckiego. Wędrówka żółtym szlakiem brzegiem Jeziora Bystrzyckiego to praktycznie sama przyjemność. Po waszej lewej stronie będzie towarzyszyć wam zbocze wzniesienia i duże skalne ściany. Nad waszymi głowami od wiosny do jesieni będziecie mieli dach z zielonych liści a po waszej prawej stronie piękny widok na Jezioro Bystrzyckie. Niektóre odcinki ścieżki są tutaj ubezpieczona starymi, metalowymi barierkami ochronnymi, zalecamy jednak zachować tu nieco ostrożności aby nie wpaść do wody.

Odcinek żółtego szlaku prowadzącego nad zaporę wodną na Jeziorze Bystrzyckim

Po 30 minutach spaceru wzdłuż brzegu Jeziora Bystrzyckiego docieramy do zapory wodnej. Zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim powstała w 1914 roku w korycie rzeki Bystrzyca i była budowana przez trzy lata. Kamienna konstrukcja zapory ma 44 metry wysokości a jej długość w koronie wynosi 230 metrów. Pozwoliło to na spiętrzenie wody i powstanie Jeziora Bystrzyckiego, które w niektórych miejscach ma prawie 30 metrów głębokości. Tak właściwie Jezioro Bystrzyckie powinno być nazywane Zalewem Bystrzyckim gdyż po wzniesieniu zapory wody rzeki Bystrzyca zatopiły tu ostatnie budynki dawnej wsi Schlesiertal, która znajdowała się pod Zamkiem Grodno. Zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim była wielokrotnie remontowana a ostatni remont przeszła w 2016 roku, kiedy to ze zbiornika spuszczono prawie całą wodę. Można było wtedy zobaczyć pozostałości starej wsi, które wciąż zalegają na dnie Jeziora Bystrzyckiego. Zaporę wodną na Jeziorze Bystrzyckim można zwiedzać bez żadnych ograniczeń. Prezentuje się ona naprawdę okazale a ze szczytu jej korony będziecie mieli okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich. Tak jak most na Jeziorze Bystrzyckim tak i ta zapora wodna zaliczana jest do obiektów, które należy odwiedzić aby zdobyć odznakę „Znam Góry Sowie”.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Paulina
Gość
Paulina
9 miesięcy temu

Gdzie można zdobyć pieczątkę mostu i zapory na jeziorze bystrzyckim ?

Ola
Gość
Ola
11 miesięcy temu

Miałam okazję jakiś czas temu odwidzic zaporę. I przyznam, ze robi wrażenie. Na żywo wydaje się o wiele większym miejscem niż na zdjęciach.