data-srcset

Dolina Strążyska – opis szlaku, ciekawe miejsce na rodzinny spacer w Tatrach.

Dolina Strążyska to dolina w polskich Tatrach Zachodnich położona pomiędzy Doliną Ku Dziurze a Doliną za Bramką. Jest to łatwo dostępne miejsce i jest częstym celem turystów w każdej grupie wiekowej. Dolinę tę porastają lasy a po obu jej stromych zboczach można podziwiać skaliste turnie a dnem doliny płynie Strążyski Potok.

Szlaki Doliny Strążyskiej

Do Doliny Strążyskiej prowadzi jeden główny szlak, z którego następnie można dostać się na Giewont, Sarnią Skałę, Ścieżkę nad Reglami oraz Silkawicę w Dolinie Strążyskiej, dlatego właśnie dolina ta jest tak popularnym miejscem wycieczek turystów. Opisy szlaków znajdziecie poniżej.

Dolina StrążyskaZakopane
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 2 km.
Czas przejściaokoło 40 minut
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT4

Główny czerwony szlak z Zakopanego, prowadzący na Polanę Strążyską.

To właśnie ten szlak poprowadzi was przez tą piękną dolinę. Jest to spacerowa trasa, idealna dla rodzin z dziećmi oraz turystów w każdym wieku i nie wymaga żadnego przygotowania. Na całej długości szlaku będziecie spacerować dobrze utrzymaną drogą gruntową, spokojnie można wybrać się na ten szlak z wózkiem dziecięcym.

Szlaki odchodzące od Doliny Strążyskiej

Siklawicaod Doliny Strążyskiej
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 400 m.
Czas przejściaokoło 15 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT1

Żółty szlak z Doliny Strążyskiej do wodospadu Siklawica.

Krótki szlak prowadzący do pięknego wodospadu Siklawica. Wodospad ten opada z dwóch prawie pionowo nachylonych ścian a jego łączna wysokość wynosi 23 metry. Pomiędzy górną i dolną jego częścią znajduje się skalna półka, w której w skale wymyte zostało siłą uderzenia wody i niesionych przez nią odłamków skalnych wgłębienie wypełnione wodą.

Ścieżka nad Reglamiz Doliny Strążyskiej
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 4,7 km.
Czas przejściaokoło 2,5 godziny
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT11

Ścieżka nad Reglami, czarny szlak z Doliny Strążyskiej.

Ścieżka nad Reglami przebiega przez kilka przełęczy należących do tzw. pseudosynkliny reglowej. W niektórych miejscach turystom odsłaniają się widoki, m.in. na Kotlinę Zakopiańską, masyw Giewontu i Czerwone Wierchy. Z Doliny Strążyskiej tym szlakiem dojdziecie na Sarnią Skałę oraz do Drogi Brata Alberta przy Hotelu Górskim PTTK “Kalatówki”.

Szlak na Giewontz Doliny Strążyskiej
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 3,6 km.
Czas przejściaokoło 2,5 godziny
Stopień trudnościŚrednio trudny
Punkty GOT11

Czerwony szlak prowadzący na Wyżnią Kondracką Przełęcz pod Giewontem.

Jest to średnio trudny szlak z uwagi na to, że wędruje się cały czas pod górę po skalnych stopniach a w wyższych partiach szlak staje się bardziej skalisty i śliski. Miejscami trzeba również pokonać ostre wzniesienia i skalne ściany. Widoki z tego szlaku są wspaniałe, jest on jednak dość męczący i wymaga on pewnej dozy ostrożności. Jest on często wybierany przez turystów schodzących z Giewontu.


Szczegółowy opis szlaku do Doliny Strążyskiej

Na początku przywita was kasa biletowa Tatrzańskiego Parku Narodowego (aby wejść na szlaki TPN trzeba kupić bilet). W kasie znajdziecie również pieczątkę do książeczek GOT oraz różne pamiątki i gadżety takie jak magnesy, odznaki TPN itp. Przy wejściu znajdują się również toalety.

Wędrując szlakiem będziecie mogli podziwiać widoki na zbocza doliny oraz płynący po lewej stronie Potok Strążyski. Po drodze będziecie również mijać wiele ciekawych miejsc, takich jak Kapliczka na Skale czy Tablicę Pamiątkową Edwarda Jelinka.

Szlak na całej długości delikatnie wznosi się do góry, jednak nie będzie sprawiał wam żadnych trudności podczas jego pokonywania. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej jest to typowy szlak spacerowy idealny na relaksującą wycieczkę. Po drodze natkniecię się również na źródełko, z którego śmiało możecie napić się świeżej górskiej wody.

Na Polanie Strążyskiej znajdziecie dużo miejsca na odpoczynek zarówno na ławeczkach jak i na trawie. Przy okazji możecie skorzystać z oferty Bufetu w Dolinie Strążyskiej i wypić gorącą herbatę czy zjeść ciepły posiłek przed dalszą wędrówką. Na Polanie Strążyskiej znajduje się również tzw. Głaz Sfinks, przy którym turyści uwielbiają robić sobie zdjęcia.

Tutaj możecie zakończyć wycieczkę, ale zachęcamy do pokonania dodatkowych 400 metrów i wybranie się nad Wodospad Siklawica żółtym szlakiem z Polany Strążyskiej. Warto go zobaczyć na własne oczy, ostrzegamy że ruch turystyczny jest na tym szlaku bardzo duży a kamienie są dość śliskie.

Po 15 minutach dodatkowego marszu będziecie na miejscu. Wielu turystów robi sobie pod wodospadem pamiątkowe zdjęcia i zawsze są tam dość duże tłumy ale warto zobaczyć to miejsce na własne oczy, bo zdjęcia nigdy nie oddadzą widoku na żywo.


Informacje dodatkowe:

Parkingi i dojazd

Przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się kilka prywatnych parkingów, na których możecie zaparkować oczywiście w różnym przedziale cenowym. My wybraliśmy ten przy samym wejściu do parku, koszt całodniowego parkowania wynosi 15 zł. Poniżej znajdziecie linki do mapy google wraz z podaną ceną na poszczególnych parkingach:

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety możecie zakupić w kasie biletowej przy wejściu na szlak lub online. Bilety zakupione online najlepiej zapisać na urządzeniu by potem przy kasie pokazać kod QR do zeskanowania.

Informacje na temat cen biletów do TPN znajdziecie tutaj – link do cennika TPN.


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.