Radostowa
Góry Świętokrzyskie,  Świętokrzyskie

Radostowa: szczyt w Górach Świętokrzyskich. Szlaki z Masłowa i Świętej Katarzyny.

Góra Radostowa to niewysoki szczyt Gór Świętokrzyskich położony w zachodniej części Łysogór. Radostowa wznosi się na wysokość 451 m. n.p.m. i znajduje się na terenie Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Szczyt ten zaliczany jest do Korony Gór Świętokrzyskich. Przez Górę Radostową przechodzi czerwony szlak turystyczny, który pozwala na zaplanowanie łatwej i przyjemnej wycieczki z możliwością oglądania pięknego krajobrazu Gór Świętokrzyskich. Góra Radostowa to nie tylko świetny cel na pieszą wycieczkę w góry dla całej rodziny ale również dobre miejsce na zimowy wypad na narty. W tym artykule przygotowaliśmy opisy wycieczki pieszej na Radostową z miejscowości Masłów Pierwszy oraz Święta Katarzyna. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do obu tych miejscowości, parkingów w okolicy oraz szczegółowy opis wycieczki na Radostową w Górach Świętokrzyskich. Zapraszamy!

Radostowa – dojazd i parkingi

Góra Radostowa położona jest nieopodal wsi Ciekoty w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. My jednak polecamy wam wybrać się na Radostową z Masłowa Pierwszego lub ze Świętej Katarzyny. Zarówno do Masłowa Pierwszego jak i do Świętej Katarzyny najłatwiej będzie wam dojechać własnym autem. Masłów Pierwszy położony jest około 15 minut jazdy autem od stolicy woj. świętokrzyskiego – miasta Kielce. Jeżeli chodzi o Świętą Katarzynę to jest ona oddalona od Kielc o około 30 minut drogi. Na wycieczkę na Radostową możecie również wyruszyć autobusem z Kielc: Zarówno do Masłowa jak i do Świętej Katarzyny kursują autobusy miejskie i prywatne busy, które odjeżdżają z przystanków w centrum Kielc. Do Masłowa Pierwszego dojedziecie autobusem miejskim linii nr. 12 a do Świętej Katarzyny zabiorą was prywatni przewoźnicy (busy), którzy odjeżdżają z Dworca Autobusowego Kielce D.A. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów i busów do obu miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. Dla osób wybierających się na wycieczkę samochodem poniżej zamieściliśmy linki z zaznaczonymi parkingami dla obu tras wycieczkowych na Radostową:

Szlaki na Radostową

Wycieczka na Radostową z Masłowa Pierwszego to jedna z ciekawszych tras wycieczkowych w naszym zestawieniu. Wędrówkę na Radostową z Masłowa Pierwszego rozpoczynamy albo na parkingu przy kościele w Masłowie albo z ulicy Północnej w Masłowie. Na Radostową z Masłowa zaprowadzi was czerwony szlak turystyczny, który jest jednocześnie jednym z odcinków Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Trasa na Radostową z Masłowa Pierwszego świetnie sprawdzi się na całodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie dla całej rodziny. Jej zaletą jest możliwość odwiedzenia dodatkowego szczytu pasma masłowskiego: Klonówki. Podczas wycieczki na Radostową z Masłowa Pierwszego czeka na was trochę pięknych widoków, ciekawe atrakcje turystyczne i przede wszystkim fantastyczna przygoda. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyMasłów Pierwszy – kościół
Odległość do celuok. 7,70 km.
Długość całej trasyok. 15,30 km.
Czas przejściaok. 5 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT17

Trasa na Radostową ze Świętej Katarzyny sprawdzi się dla osób, które szukają nieco krótszego wariantu wycieczki na ten szczyt. Wędrówkę na Radostową ze Świętej Katarzyny możecie rozpocząć albo na niewielkim parkingu w ciągu drogi wojewódzkiej 752 przed Krajnem-Pierwszym albo w samej Świętej Katarzynie przy parkingu na Łysicę. Na tej trasie na Radostową również pzaprowadzi was czerwony szlak turystyczny, który tak jak w przypadku trasy z Masłowa jest jednym z odcinków Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. W tym wariancie wycieczki czerwony szlak przeprowadzi was pięknymi świętokrzyskimi polami przez malownicze wsie. Na trasie wycieczki czeka na was też jeszcze jeden szczyt Gór Świętokrzyskich. Wycieczka na Radostową ze Świętej Katarzyny sprawdzi się w roli łatwego, kilkugodzinnego spaceru z dziećmi. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyŚwięta Katarzyna – parking
Odległość do celuok. 4,80 km.
Długość całej trasyok. 9,60 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT13

Radostowa – wycieczka z Masłowa Pierwszego

Wycieczka na Radostową z Masłowa Pierwszego to wycieczka, która jest naszym osobistym faworytem. Podczas wędrówki na Radostową z Masłowa Pierwszego będziecie mieli okazję zdobyć aż dwa szczyty Korony Gór Świętokrzyskich. Dodatkowo zwiedzicie też kilka ciekawych miejsc. Szlak na Radostową z Masłowa Pierwszego przeprowadzi przez szczyt Klonówka oraz przez Diabelski Kamień – miejsce, z którym związana jest arcyciekawa, regionalna legenda. Podejście na Klonówkę i dalej na Radostową od strony Masłowa Pierwszego jest na tyle łatwe że możemy je osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w górskich wędrówkach. O samym podejściu na Klonówkę nie będziemy się tu rozpisywać. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj: Klonówka i Diabelski Kamień. Po zdobyciu Klonówki i zwiedzaniu Diabelskiego Kamienia czerwony szlak sprowadzi was zboczem Klonówki na przełom Lubrzanki. Lubrzanka to niewielka rzeka, który przepływa od wsi Brzezinki aż do Cedzyny tworząc piękny zalew. Rzeka ta przepływa też pomiędzy szczytami Klonówka i Radostowa tworząc tu tzw. „przełom Lubrzanki”. Po zejściu na przełom Lubrzanki czerwony szlak biegnie asfaltową drogą w stronę wsi Ciekoty. Po przejściu około 600 metrów tuż przed granicą wsi należy odbić w w prawo i przejść na drugą stronę ulicy na ścieżkę prowadzącą w las. Tutaj czeka na was wiatka turystyczna, metalowy mostek nad rozpięty nad rzeką Lubrzanka i początek właściwego podejścia na Radostową.

Po dotarciu pod wiatkę turystyczną przy moście nad Lubrzanką polecamy wam chwilę odpocząć i złapać krótki oddech przed dalszą wędrówką. Przy wiatce turystycznej ustawiona jest tablica informacyjna o opisami szlaków turystycznych gminy Masłów wraz z mapą całej okolicy. Tutaj też krzyżują się szlak czerwony, którym przychodziliśmy pod Radostową z Masłowa Pierwszego i szlak niebieski prowadzący z Cedzyny do Krajna-Zagórze. My na szczyt Radostowej będziemy podchodzili dalej szlakiem czerwonym. Zostawiamy zatem za sobą drewnianą wiatkę, przechodzimy na drugą stronę rzeki po metalowym mostku i rozpoczynamy właściwe podejście na Radostową. Z przełomu Lubrzanki czeka was około 35-cio minutowa wspinaczka na szczyt w cieniu wysokich drzew i gęstych krzewów. Mniej więcej w połowie drogi na Radostową natkniecie się też na drogowskaz mówiący o przebiegającej po szlaku drodze krzyżowej. Są to najprawdopodobniej pozostałości po trasie drogi krzyżowej w intencji trzeźwości, która organizowana była w 2018 roku przez lokalną parafię kościoła w Bęczkowie. Podchodząc na Radostową od strony Masłowa Pierwszego przez większość czasu nie będziecie mieli okazji oglądać niestety żadnych pięknych widoków, da się to jednak nadrobić już po zdobyciu samego szczytu.

Radostowa – szlak ze Świętej Katarzyny

Szlak na Radostową od strony Świętej Katarzyny to wariant wycieczki dla osób, które szukają pięknych widoków. Trasa na Radostową ze Świętej Katarzyny jest dużo krótsza niż trasa z Masłowa Pierwszego. Dzięki temu może ona świetnie sprawdzić się jako trasa na na weekendową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie z dziećmi. Marsz na Radostową ze Świętej Katarzyny można rozpocząć albo na dużym parkingu samochodowym przy drodze wojewódzkiej nr. 752 tuż przy wsi Krajno Pierwsze. Jeżeli macie ochotę na nieco dłuższy trekking to możecie też rozpocząć wędrówkę na parkingu pod Łysicą. Na początku wyprawy czeka was około kilometrowy marsz przez wieś Krajno Pierwsze. Czerwony szlak będzie prowadził was tu asfaltową drogą aż do miejsca gdzie asfalt ustąpi miejsca polnej drodze dojazdowej. Od tego momentu zaczyna się najbardziej widokowa część wycieczki. Na Radostową od strony Świętej Katarzyny najlepiej wybrać się w okresie letnim na przykład w wakacje. Dlaczego akurat w lecie? Otóż wtedy wszystkie okoliczne pola pokryte są dywanem złotych kłosów falujących na wietrze. Wokół szlaku na krzewach rosną krzewy truskawek a łąki ozdobione są kolorowymi, polnymi kwiatami. Całość dopełniają wspaniałe widoki ze szlaku na otaczające wam z każdej strony Góry Świętokrzyskie. Na wycieczkę na Radostową od strony Świętej Katarzyny latem koniecznie zabierzcie ze sobą kilka butelek zimnej wody gdyż na tutejszych polach w pełnym słońcu bywa dość gorąco.

Po minięciu świętokrzyskich pól czeka was jeszcze pokonanie kilku mniejszych wzniesień pod Radostową. Jednym z nich jest góra Wymyślona o wysokości 415 m. n.p.m. Pod Wymyśloną znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego świetnie widać Łysicę i inne szczyty Gór Świętokrzyskich. Po zdobyciu Wymyślonej czerwony szlak poprowadzi was dalej ścieżką otoczoną wysokimi drzewami rosnącego tu lasu liściastego. Za Wymyśloną, w drodze na Radostową będziecie musieli pokonać jeszcze dwa dość długie podejścia a najdłuższe z nich ma około kilometr długości. Czeka was tu zatem około 30 minut większego wysiłku. Wspominaliśmy że na szlak na Radostową od strony Świętej Katarzyny możecie wybrać się na rodzinną wycieczkę z dziećmi. Warto tu dodać że trasa na Radostową ze Świętej Katarzyny jest bardziej dla dzieci, które dobrze radzą sobie już z maszerowaniem w terenie i nie straszne im będzie pokonanie kilku wzniesień. Jeżeli na Radostową planujecie wybrać się z malutkim dzieckiem to pamiętajcie że szlaki prowadzące na ten szczyt nie są przystosowane do wózka dziecięcego. Lepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą na przykład specjalnej chusty do noszenia dzieci lub turystycznego nosidełka.

Szczyt Radostowa w Górach Świętokrzyskich

Pora na kilka słów na temat samego szczytu Radostowa i ciekawostek, które tu na was czekają. Na Radostowej czeka na was wkopany w ziemię metalowy znak pomiarowy oraz pozostałości dawnej wieży triangulacyjnej. Obok resztek wieży triangulacyjne ustawiony jest nowy słupek z nazwą szczytu oraz tablicą informacyjną. Na tablicy tej zamieszczono kilka przydatnych informacji na temat samej Radostowej oraz atrakcji w jej najbliższej okolicy. Radostowa to szczyt porośnięty wysokimi drzewami, z którego niestety nie będziecie mieli okazji pooglądać żadnych ciekawych widoków. Niegdyś Radostowa często odwiedzała była przez polskiego pisarza Stefana Żeromskiego, który nazywał ten szczyt swoją „Górą Domową”. Oprócz znaku pomiarowego i pozostałości po wieży triangulacyjnej na Radostowej zamontowany jest ogromny drewniany krzyż, który został wniesiony na szczyt w 2018 roku przez mieszkańców okolicznej wsi Bęczków. Krzyż ten oprócz miejsca na modlitwę służy też jako ostatnia stacją drogi krzyżowej w intencji trzeźwości. Po zdobyciu Radostowej polecamy wam odpocząć w niewielkiej drewnianej wiatce zlokalizowanej około 200 metrów od krzyża na zboczu góry, gdyż czeka was jeszcze powrót do punktu startowego całej wycieczki. Jeżeli po zejściu z gór będziecie mieli dalszą ochotę na zwiedzanie tajemnic województwa świętokrzyskiego to listę ciekawych atrakcji w okolicy znajdziecie tutaj: Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskim.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze