Karkonosze,  Sudety

Wielki Szyszak w Karkonoszach. Wycieczka ze Szklarskiej Poręby na Wielki Szyszak.

Wielki Szyszak to drugi co do wysokości szczyt w polskich Karkonoszach i świetny cel na całodniową wycieczkę pieszą dla każdego. Wielki Szyszak wznosi się na wysokość 1509 m. n.p.m. co czyni go czwartym najwyższym szczytem całych Sudetów. Wielki Szyszak znajduje się w zachodniej części Śląskiego Grzbietu tuż obok wielkiej atrakcji turystycznej, Śnieżnych Kotłów. Na sam szczyt Wielkiego Szyszaka legalnie można wejść jedynie zimą gdy z uwagi na zagrożenie lawinowe zamykany jest czerwony szlak biegnący po jego zboczu. W zastępstwie szlaku otwierana jest wtedy specjalna zimowa trasa turystyczna, która przebiega dokładnie przez kopułę szczytową Wielkiego Szyszaka i pozwala ominąć niebezpieczne odcinki szlaku zagrożone lawinami. Wyprawa na Wielki Szyszak dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwali wam odkryć mnóstwo ciekawych miejsc w Karkonoszach. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki na Wielki Szyszak ze Szklarskiej Poręby w Karkonoszach. Zapraszamy!

Wielki Szyszak w Karkonoszach – dojazd i parkingi

Wycieczka na Wielki Szyszak w Karkonoszach rozpoczyna się w centrum Szklarskiej Poręby. Do samej Szklarskiej Poręby możecie dojechać własnym autem, autokarami oraz pociągami Kolei Dolnośląskich. Najciekawszą i najlepszą naszym zdaniem opcją dojazdu do Szklarskiej Poręby jest podróż pociągiem Kolei Dolnośląskich. Pociągi te kursują na relacji Wrocław Główny – Szklarska Poręba Górna i jeżdżą na tej trasie kilkanaście razy dziennie. Wybierając się do Szklarskiej Poręby autem kierujcie się w stronę Jeleniej Góry a następnie wjedźcie na drogę krajową nr. 3. Czas dojazdu samochodem do Szklarskiej Poręby z różnych rejonów Polski prezentuje się następująco: z Wrocławia: 2 godziny, z Warszawy: 5,5 godziny, z Krakowa: 4,5 godziny. Po dotarciu do Szklarskiej Poręby wędrówkę na Wielki Szyszak w Karkonoszach możecie rozpocząć albo w centrum miasta przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Dworcowej i Jedności Narodowej lub na jednym z parkingów nieopodal wodospadu Kamieńczyka. Dla tych z was, którzy na wycieczkę wybierają się autem poniżej zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów w Szklarskiej Porębie, z których warto skorzystać:

Szlaki na Wielki Szyszak

Trasa na Wielki Szyszak ze Szklarskiej Poręby to propozycja na całodniowy wypad w Karkonosze dla całej rodziny. Wycieczka rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Dworcowej i Jedności Narodowej skąd należy ruszyć czerwonym szlakiem turystycznym w stronę wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego przy rozdrożu pod Kamieńczykiem. W tym wariancie wycieczki na Wielki Szyszak czerwony szlak przeprowadzi was obok kilku wyjątkowych atrakcji Karkonoszy jak Wodospad Kamieńczyka, Schronisko na Hali Szrenickiej, Trzy Świnki w Karkonoszach oraz Śnieżne Kotły. Po minięciu Śnieżnych Kotłów w letnim wariancie wycieczki szlak poprowadzi was specjalnie przygotowaną kamienną ścieżką zboczem Wielkiego Szyszaka na ulokowany pod szczytem punkt widokowy. W wariancie zimowym będziecie mogli wejść na samą kopułę szczytową Wielkiego Szyszaka specjalnie wytyczoną do tego celu ścieżką. Więcej szczegółów na temat wycieczki na Wielki Szyszak znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowySzklarska Poręba – ul. Sikorskiego
Odległość do celuok. 10,70 km.
Długość całej trasyok. 20,00 km.
Czas przejściaok. 7 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT29

Wielki Szyszak – startujemy ze Szklarskiej Poręby

Naszą wycieczkę na Wielki Szyszak w Karkonoszach rozpoczynamy w centrum Szklarskiej Poręby. Ze Szklarskiej Poręby będziemy wędrować czerwonym szlakiem turystycznym, który jest jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego: długodystansowego szlaku pieszego w Sudetach. Wędrując na Wielki Szyszak czerwonym szlakiem będziecie mieli też okazję zwiedzić wiele wspaniałych miejsc w Karkonoszach, które od lat przyciągają w te góry turystów z całej Polski. Pierwszą ciekawą atrakcją na trasie wycieczki na Wielki Szyszak ze Szklarskiej Poręby jest wodospad Kamieńczyka. Wodospad Kamieńczyka to miejsce gdzie wody potoku Kamieńczyk opadają trzema kaskadami z wysokości 27 metrów i wpadają do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Po zwiedzaniu wodospadu czeka was około dwu i pół kilometrowe podejście na Halę Szrenicką gdzie czeka na was przepiękne schronisko górskie. Całe podejście pod górę kończy się pod szczytem Szrenica na skrzyżowaniu szlaków o nazwie Graniczna Łąka. Na Granicznej Łące ścieżka, która zaprowadzi was pod Wielki Szyszak biegnie już po zdecydowanie łagodniejszym terenie a przy okazji przeprowadzi was ona przez kolejne ciekawe miejsce w Karkonoszach, którymi są Trzy Świnki. Po minięciu Trzech Świnek rozpoczyna się już główny etap całej wędrówki czyli dwu i pół godzinny marsz grzbietem Karkonoszy w stronę Śnieżnych Kotłów, nad którymi góruje cel naszej dzisiejszej wycieczki czyli Wielki Szyszak.

Maszerowanie odcinkiem czerwonego szlaku po grzbiecie Karkonoszy w stronę Śnieżnych Kotłów to praktycznie sama przyjemność. Przez cały czas będą wam tu towarzyszyły przepiękne widoki na Szklarską Porębę oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską. W drodze na Śnieżne Kotły miniecie skrzyżowanie szlaków Česká budka skąd wychodzą szlaki prowadzące do hotelu górskiego Labská bouda w czeskich Karkonoszach oraz przejdziecie przez Łabski Szczyt. Szczyt ten leży pomiędzy Szrenicą a Śnieżnymi Kotłami i wznosi się na wysokość 1470 m. n.p.m. Za Łabskim Szczytem szlak wyprowadzi was na Równie pod Śnieżnymi Kotłami. Będąc na Równi pod Śnieżnymi Kotłami ze szlaku będziecie mieli okazje pooglądać sporo ciekawych widoków zwłaszcza na Szklarską Porębę czy leżące obok Piechowice. W oddali można również dostrzec Jelenią Górę a przy dobrej pogodzie doskonale widać całą Kotlinę Jeleniogórską. Na końcu Równi pod Śnieżnymi Kotłami znajduje się budynek Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego (RTON) „Śnieżne Kotły”. Po minięciu budynku RTON rozpoczniecie zwiedzanie Śnieżnych Kotłów w Karkonoszach, za którymi czeka na was już sam Wielki Szyszak.

Wielki Szyszak – jak wejść na sam szczyt?

Po zwiedzaniu Śnieżnych Kotłów ruszamy w dalszą drogę czerwonym szlakiem na Wielki Szyszak. Na sam szczyt Wielkiego Szyszaka nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny, jednak da się na niego wejść wąską ścieżką od strony Czarnej Przełęczy. Ważne jest aby pamiętać że wycieczkę na Wielki Szyszak dzielimy tu na wariant letni oraz wariant zimowy. Najpierw omówimy sobie letni wariant wycieczki na Wielki Szyszak: wybierając się na Wielki Szyszak latem wejście na sam punkt szczytowy nie jest legalne. W przypadku przyłapania was przez straż Karkonoskiego Parku Narodowego zostaniecie albo zawróceni z powrotem albo otrzymacie mandat karny. Latem wybierając się na Wielki Szyszak wędrujemy zatem po czerwonym szlaku turystycznym, który biegnie po zboczu Wielkiego Szyszaka do Przełęczy Pod Śmielcem i dalej na Czarną Przełęcz gdzie znajduje się punkt widokowy. To właśnie z tego punktu widokowego będziecie mieli najlepsze widoki na cały szczyt. Sytuacja z wejściem na kopułę szczytową Wielkiego Szyszaka diametralnie zmienia się w okresie zimowym. Wtedy czerwony szlak prowadzący przez Śnieżne Kotły jest zamykany z uwagi na zagrożenie lawinowe oraz duże ryzyko upadku z wysokości. W zastępstwie dla zamkniętego czerwonego szlaku turystycznego wytyczane jest specjalne zimowe obejście, które przebiega właśnie przez szczyt Wielkiego Szyszaka.

My Wielki Szyszak pokonywaliśmy w okresie letnim i obchodziliśmy kopułę szczytową czerwonym szlakiem turystycznym. Na powyższym zdjęciu możecie zobaczyć jak wygląda Wielki Szyszak od strony Przełęczy pod Śmielcem. Po prawej stronie na zdjęciu widoczny jest czerwony szlak turystyczny (Główny Szlak Sudecki), którym przychodziliśmy ze Śnieżnych Kotłów i którym legalnie można się poruszać na Wielkim Szyszaku w okresie letnim. Po stronie prawej widoczna jest ścieżka prowadząca na sam szczyt Wielkiego Szyszaka wraz z wysokimi drewnianymi tyczkami, które wyznaczają trasę obejścia zimowego. Dla tych z was, którzy w zimie raczej siedzą w domu pod ciepłą kołderką mamy króciutki opis ciekawostek jakie znajdują się na szczycie Wielkiego Szyszaka: Przede wszystkim na Wielki Szyszak warto wejść dla roztaczających się stamtąd fantastycznych widoków na zimowe Śnieżne Kotły oraz całe Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Oprócz widoków na szczycie Wielkiego Szyszaka znajdziecie ruiny pomnika Wilhelma I, które jednak nie są tak bardzo atrakcyjne same w sobie. Zatem jeżeli na Wielki Szyszak wybieracie się latem to po obejściu szczytu koniecznie wybierzcie się na punkt widokowy pod Czarną Przełęczą. Tamtejsze widoki zarówno na Wielki Szyszak jak i całą okolicę góry naprawdę zapierają dech w piersiach.

Wielki Szyszak – powrót do Szklarskiej Poręby

Po zwiedzaniu punktu widokowego na Czarnej Przełęczy pora na zejście z Karkonoszy i powrót do Szklarskiej Poręby. Podstawową opcją na powrót z Wielkiego Szyszaka jest oczywiście zejście z gór po własnych śladach przez wszystkie wcześniej wymienione atrakcje prosto do Szklarskiej Poręby. Jest jednak opcja nieco skrócić sobie drogę i przy okazji zobaczyć kilka dodatkowych, ciekawych miejsc. Opcją tą jest odbicie na żółty szlak turystyczny na Równi pod Śnieżnymi Kotłami, który to zaprowadzi was do Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Wybierając ten wariant powrotu do Szklarskiej Poręby można skrócić całą drogę powrotną o jakieś cztery kilometry. Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem świetnie sprawdzi się jako baza wypadowa na dłuższe wycieczki po całych Karkonoszach. Jeżeli macie zamiar pobuszować trochę po tutejszych szlakach to warto pomyśleć nad zarezerwowaniem tu noclegu. Ze Schroniska pod Łabskim Szczytem żółty szlak zaprowadzi was już prosto do centrum Szklarskiej Poręby na główny deptak miejski. A jeżeli po zdobyciu Wielkiego Szyszaka nie chcecie jeszcze schodzić z gór, czujecie się na siłach i macie ochotę na naprawdę dużą przygodę to zawsze możecie ruszyć czerwonym szlakiem w dalszą drogę przez całe Karkonosze aż do samej Śnieżki. To już jest jednak temat na zupełnie osobny artykuł na temat pokonywania karkonoskiego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego. Artykuł ten oczywiście znajdziecie na naszej stronie i jest on dostępny tutaj: GSS Dzień 2. Etap: Szklarska Poręba – Dom Śląski pod Śnieżką.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze