Wysoka Kopa w Górach Izerskich, szlaki ze Szklarskiej Poręby.
Wysoka Kopa to wzniesienie, które znajduje się w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich. Wysoka Kopa wznosi się na wysokość 1127 m. n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Izerskich, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów. Pod względem wysokości plasuje się na 10 miejscu na liście szczytów Korony Gór Polski. Na Wysoką Kopę wchodzi się, wędrując po jednym z najdłuższych szlaków długodystansowych w Polsce, po Głównym Szlaku Sudeckim. Co ciekawe, szlak ten nie przechodzi przez dokładny punkt szczytowy, właściwy szczyt Wysokiej Kopy znajduje się głębi gęstego lasu i prowadzą do niego liczne wąskie ścieżki odchodzące od GSŚ. W tym wpisie zabierzemy was na wspólną wycieczkę na Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby. Jest to jedna z najłatwiejszych tras prowadzących na ten szczyt Korony Gór Polski. Podpowiemy wam również jak dojechać do Szklarskiej Poręby i jakie atrakcje czekają na was na szlaku. Zapraszamy!
Szlaki na Wysoką Kopę
Trasa ze Szklarskiej Poręby Górnej
Czas: 5 godz. 40 min. Dystans: 18,1 km. Suma podejść: 704 m.
Trasa ze Szklarskiej Poręby Górnej to najczęściej wybierana przez turystów trasa wycieczkowa na Wysoką Kopę. Wycieczka rozpoczyna się nieopodal dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna, skąd należy ruszyć czerwonym szlakiem turystycznym w stronę Hutniczej Górki (771 m. n.p.m.). Następnie szlak przeprowadzi was przez Rozdroże pod Wysokim Kamieniem i przez ulicę Schroniskową. Tutaj rozpoczyna się podejście na Wysoki Kamień (1058 m. n.p.m.) – punkt widokowy, z którego świetnie widać Karkonosze. Po wejściu na Wysoki Kamień czerwony szlak zaprowadzi was w głąb Gór Izerskich. Po drodze czeka na was wiele ciekawych miejsc, takich jak Zwalisko czy Kopalnia Kwarcu Stanisław. Przez większość czasu szlak na Wysoką Kopę biegnie po dość płaskim terenie. Trasa ta będzie więc idealna dla początkujących turystów, rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Szklarska Poręba Górna |
Odległość do celu | ok. 9 km. |
Długość całej trasy | ok. 18,1 km. |
Czas przejścia | ok. 5 godz. 40 min. |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 22 |
Jak dojechać do Szklarskiej Poręby
Do Szklarskiej Poręby można dojechać własnym autem, autokarem oraz pociągiem. Zacznijmy od dojazdu do Szklarskiej Poręby własnym samochodem: Do miasta dojeżdża się drogą krajową nr. 3 przez Jelenią Górę. DK3 przecina Szklarską Porębę, prowadzi do Jakuszyc i dalej do Czech. Dojazd do Szklarskiej Poręby samochodem z Wrocławia zajmuje ok. 2 godziny, z Warszawy jest to jakieś 5 i pół godziny a z Krakowa czas podróży autem wynosi jakieś 4-5 godzin. Do Szklarskiej Poręby można również dojechać autobusem. W naszym przypadku, ruszając z Wrocławia mamy do wyboru kilka połączeń autobusowych dziennie. Wielką furorę robi obecnie podróż do Szklarskiej Poręby pociągiem Kolei Dolnośląskich. Koleje ponownie uruchomiły bardzo popularne niegdyś połączenie kolejowe między Wrocławiem a Szklarską Porębą. Pociągi kursują kilkanaście razy dziennie i są pełne spragnionych górskich wędrówek turystów.
Ruszamy Głównym Szlakiem Sudeckim
Na Wysoką Kopę wybieramy się ze Szklarskiej Poręby. Szlak, którym wchodzimy na ten szczyt Korony Gór Polski to odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego, który prowadzi ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Do Szklarskiej Poręby postanowiliśmy wybrać się pociągiem Kolei Dolnośląskich. Po około 2 godzinach podróży dotarliśmy do stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna, skąd od razu ruszamy na szczyt. Po przejściu około 300 metrów od dworca czerwony szlak zakręca między domy i prowadzi na pierwszy szczyt na tej trasie, na Hutniczą Górkę (771 m. n.p.m.). Po pokonaniu tego niewielkiego szczytu mijamy kilka bloków mieszkalnych i wchodzimy na ulicę Schroniskową. Tutaj na drzewie zawieszony jest drogowskaz, który skieruje was w kierunku pierwszego ciekawego miejsca na tej trasie – na Wysoki Kamień. Około 100 metrów za drogowskazem odnajdziecie dużą łąkę, która jest świetnym punktem widokowym na Szklarską Porębę i Karkonosze.
Podejście na Wysoki Kamień rozpoczyna się na końcu ulicy Spółdzielczej. Nie jest ono ani strome ani wymagające, jest jednak dość długie więc przygotujcie się tu na lekki wysiłek. Na szczęście jest to jedyne bardziej strome podejście na całej trasie wycieczki na Wysoką Kopę. Podejście to ma długość około 1800 metrów a różnica wysokości wynosi około 285 metrów. Odcinek od ulicy Spółdzielczej do Wysokiego Kamienia pokonuje się w około godzinę czasu, a nagrodą za cały włożony wysiłek będą fantastyczne widoki na całą okolicę.
Wysoki Kamień w Górach Izerskich
Jednym z ciekawszych miejsc, które odwiedzicie podczas tej wycieczki jest Wysoki Kamień. Jest to szczyt położony w Wysokim Grzbiecie tuż nad Szklarską Porębą na wysokości 1058 m. n.p.m. Wędrując na Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby dojdziecie tu po około półtorej godzinie spokojnego marszu. Na szczycie znajduje się prywatne schronisko górskie „Wysoki Kamień” oraz kamienna wieża widokowa. Miejsce to zachwyca nie tylko widokami ale i ciekawą historią rodziny Schaffgotschów, którzy byli właścicielami tych terenów w 1837 roku. Schaffgotschowie wybudowali tu schronisko Hochsteinbaude, które było pierwszym schroniskiem górskim w Sudetach. Niestety schronisko to spłonęło i po jego odbudowaniu nie oferowało już dla turystów noclegów. Po II wojnie światowej schronisko upadło i zostało rozebrane. Dopiero w 1996 roku teren zakupiła rodzina ze Szklarskiej Poręby, która wybudowała nowe schronisko. Obecnie (2022 rok) schronisko to jest nadal w budowie ale działa w nim już bufet, w którym można kupić napoje i pamiątki. Kamienna wieża widokowa nadal jednak nie jest dostępna dla turystów.
Pomimo braku możliwości wejścia na wieżę widokową ze szczytu Wysokiego Kamienia rozpościerają się fantastyczne widoki. Po wejściu na szczyt będziecie mogli zobaczyć cudowną panoramę Karkonoszy wraz z leżącą u ich stóp Szklarską Porębą. Świetnie widać stąd również Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Pogórze Izerskie. Na Wysokim Kamieniu znajdują się dwa tarasy widokowe. Pierwszy, niższy taras widokowy zlokalizowany jest obok schodów, którymi wchodzi się na szczyt. Drugi, wyższy taras widokowy znajduje się na skale w centralnym punkcie Wysokiego Kamienia. Wchodzi się na niego po kamiennych schodkach naprzeciwko budynku Schroniska „Wysoki Kamień”. W weekendy Wysoki Kamień przeżywa prawdziwe oblężenie i jest pełny turystów spragnionych górskich widoków. My po spędzeniu na Wysokim Kamieniu około 30 minut na podziwianiu widoków ruszamy w dalszą drogę w stronę kolejnego punktu wycieczki, którym jest Zwalisko.
Zwalisko
Kolejnym ciekawym punktem na trasie na Wysoką Kopę jest Zwalisko, bardziej znane jako Wieczorny Zamek. Pierwszymi oznakami, że zbliżacie się do Zwaliska będą pojawiające się przy szlaku coraz liczniejsze formacje skalne. Zwalisko zlokalizowane jest między Wysokim Kamieniem a Izerskimi Garbami na wysokości 1047 m. n.p.m. Występujące tu formacje skalne nazywane są terminologią zamkową: znajdziecie tu na przykład Skalną Bramę, Skarbki czy Wieczorny Zamek. Zwłaszcza ostatnia ze skał swoim zarysem przypomina właśnie ruiny starego zamczyska. Wędrując czerwonym szlakiem turystycznym z Wysokiego Kamienia na Zwalisko dotrzecie po około 45 minutach marszu. Oprócz skał przypominających zamki, wieże i baszty natkniecie się tu również na kilka wychodni skalnych. Z ich szczytu będziecie mogli podziwiać piękne widoki na Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. Wystarczy tylko zejść na chwilę z Głównego Szlaku Sudeckiego na odbijające w bok wąskie ścieżynki i po przejściu paru metrów wyjdziecie na punkty widokowe.
Kopalnia Kwarcu Stanisław
Zaraz za Zwaliskiem czeka na was jedna z największych atrakcji turystycznych na trasie tej wycieczki: Kopalnia Kwarcu Stanisław. Jest to nieczynna już kopalnia odkrywkowa w Górach Izerskich, położona na wysokości 1050 m. n.p.m. Eksploatowano tu kwarc ze złoża żyłowego, który był wykorzystywany w przemyśle szklarskim, hutniczym i elektronicznym. Dzisiaj miejsce to odwiedzane jest przez turystów wędrujących na Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby. Na terenie kopalni znajduje się szczyt Izerskie Garby, który przed wydobyciem miał wysokość 1080 m. n.p.m. Obecnie można na niego wejść ścieżką, która okrąża całą kopalnię. Kopalnię Kwarcu Stanisław zwiedza się na własną odpowiedzialność, gdyż obiekt ten nie jest przystosowany do ruchu turystycznego. Kopalnie zwiedza się chodząc po ścieżkach dawnego wyrobiska, z których można podziwiać skalne ściany kamieniołomu oraz piękne widoki na Góry Izerskie i Pogórze Kaczawskie. Wiele osób poszukuje tu również kamieni półszlachetnych – ametystów oraz licznie występujących tu pozostałości różnych minerałów. Jeżeli macie trochę więcej czasu to przy odrobinie szczęścia może uda wam się znaleźć jakąś fajną pamiątkę.
Wysoka Kopa – Korona Gór Polski
Opuszczamy teren Kopalni Kwarcu Stanisław i Szklarską Drogą ruszamy w stronę Wysokiej Kopy. Do szczytu pozostaje nam już tylko jakieś 1,5 kilometra drogi, którą pokonujemy w około 40 minut. Od kopalni szlak prowadzi częściowo leśną ścieżką, by tuż pod Wysoką Kopą wyjść na szeroką drogę podobną do tej przed Wysokim Kamieniem. Mijamy jeszcze niewielką, drewnianą wiatkę turystyczną i docieramy na szczyt. Czeka na nas tutaj tabliczka z nazwą szczytu i nieco widoków na Pogórze Kaczawskie i Góry Kaczawskie. Właściwy szczyt Wysokiej Kopy znajduje się w głębi lasu i prowadzi na niego kilka ścieżek. Z uwagi jednak na ochronę występujących tu cietrzewi, ścieżki te są zamknięte dla ruchu turystycznego. Znak wyznaczający punkt szczytowy został przeniesiony na Główny Szlak Sudecki, aby turyści nie niepokoili swoją obecnością tych objętych ochroną ptaków. Jeżeli zbieracie pieczątki Korony Gór Polski to nie zapomnijcie zabrać ze sobą książeczki KGP. Na Wysokiej Kopie pieczątkę znajdziecie w skrzyneczce, która przymocowana jest do znaku na szczycie góry. My po podbiciu książeczki odpoczęliśmy chwilę na szczycie i ruszyliśmy w drogę powrotną do Szklarskiej Poręby po własnych śladach, aby zdążyć złapać jeszcze pociąg do Wrocławia.
Wędrowanie po Górach Izerskich to czysta przyjemność. Czekają na was tutaj łatwe i niewymagające szlaki turystyczne oraz mnóstwo pięknych widoków. Jeżeli po zdobyciu Wysokiej Kopy będziecie mieli ochotę na dalszą wędrówkę, to polecamy wam wybrać się na leżące nieopodal Sine Skałki. Leżą one około 1,5 kilometra od Wysokiej Kopy i rozpościerają się z nich fantastyczne widoki na Góry Izerskie i Świeradów Zdrój. Dla wytrwałych polecamy wybrać się również do Chatki Górzystów, która słynie ze swoich legendarnych naleśników z jagodami! No i oczywiście warto wspomnieć o przechodzącym przez Góry Izerskie odcinku Głównego Szlaku Sudeckiego, który nam udało się już pokonać. Warto również przyjechać w Góry Izerskie aby usiąść na chwilę na krawędzi jednego z tutejszych wzniesień i po prostu zapomnieć o troskach dnia codziennego, delektując się bliskością natury i pięknymi widokami. Polecamy, bo naprawdę warto!.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – WYSOKA KOPA – GÓRY IZERSKIE.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.