Zamek Grodno
Sudety,  Warto zwiedzić

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Ciekawa atrakcja turystyczna nieopodal Gór Sowich. Godziny otwarcia, zwiedzanie, dojazd, cennik.

Trochę o Zamku Grodno

Poszukując ciekawych miejsc do zwiedzenia na Dolnym Śląsku trafiliśmy w rejony Walimia i do znajdującego się tam Zamku Grodno. Jest to warownia położona w Górach Czarnych, które są częścią Gór Wałbrzyskich. Jak na twierdzę przystało, znajduje się on na szczycie góry Choina, która wznosi się na wysokość 450 m. n.p.m. i położona jest na lewym brzegu rzeki Bystrzycy. Zamek wzniesiono z kamienia na szczycie wzgórza i początkowo był jednym z największych zamków Śląska. Otoczono go blankowanym murem, który w narożnikach został wsparty skarpami. Twierdza ta na przestrzeni dziejów była wielokrotnie rozbudowywana, przechodziła też pod panowanie różnych władców. Obecnie Zamek Grodno służy jako ciekawa atrakcja turystyczna oraz na terenie której organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Na zamek prowadzą trzy szlaki turystyczne: Szlak Zamków Piastowskich do Grodźca – szlak zielony, PKP Wałbrzych Główny przez Zagórze Śląskie do Wrocławia – szlak żółty oraz Europejski Długodystansowy Szlak Pieszy E3 – szlak niebieski.

Historia zamku

Zamek Grodno to dawna siedziba Piastów Śląskich a dzieje zamku sięgają zamierzchłych czasów. Podania mówią że zamek ten powstał już w 800 roku. Ponoć pierwszą twierdzą powstałą na szczycie góry Choina była czworoboczna drewniana warownia założona na wzgórzu przez angielskiego rycerza. Fortyfikacje tą według legend rozbudował dalej książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca. Pierwsze zachowane dokumenty mówiące o Zamku w Grodnie pochodzą z 1315 roku, które mówią o zamku o nazwie Kinsberg. Powszechnie budowę zamku przypisuje się księciu Bolkowi I Surowemu, który pochodził z dynastii Piastów Śląskich. W pierwszej połowie XIV wieku powstał zamek górny, dobudowano wieżę obronną, dwa kamienne budynki jako pomieszczenia dla załogi zamku, wieżę bramną, drewniane zabudowania gospodarcze oraz duży dziedziniec. Całość otoczono grubym obronnym murem. To właśnie w tym okresie Zamek Grodno przybrał wygląd, który w obecnych czasach mamy możliwość podziwiać.

W 1392 roku po śmierci żony księcia Bolka II, księżnej Agnieszki, zamek przeszedł we władanie Korony Czeskiej. W XV wieku był już w posiadaniu rodzin rycerskich, które w czasach wojny husyckiej zajmowały się rozbojem. Od 1465 r. Zamek Grodno stał się własnością rodu Czettritzów. W 1553 r. zamek nabył Krzysztof I von Hochberg z Książa, a w 1545 r. na zlecenie cesarza Ferdynanda I warownia przeszła na własność Macieja von Logau. W czasie wojny trzydziestoletniej został on zajęty i częściowo zniszczony przez Szwedów. W drugiej połowie XVIII w. zamek był oblegany w czasie rozruchów chłopskich. Ostatnimi właścicielami opuszczonego od 1774 roku zamku byli von Zedlitzowie. W 1789 roku osunęło się częściowo skrzydło południowe zamku górnego, jednak już w 1824 roku z inicjatywy profesora Büschinga, ówczesnego właściciela zamku, podjęto prace remontowo-zabezpieczające. Dalsze zabiegi konserwatorskie miały miejsce po II wojnie światowej. Od 2008 roku zamek jest własnością gminy Walim, która doprowadziła do zamku wodociąg, a 24 kwietnia 2018 uruchomiła w nim hotel i restaurację.

Zwiedzanie zamku Grodno

Zamek Grodno możecie zwiedzać codziennie. W dni robocze zwiedzanie zamku odbywa się w obecności przewodnika. W soboty, niedzielę i święta zamek zwiedza się samodzielnie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o historii powstawania zamku i jego wnętrzu istnieje możliwość wypożyczenia audio przewodnika. Co będziecie zwiedzać w Zamku Grodno? Na trasie zwiedzania znajdują się budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. W zamku znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” i salą kinową. Zwiedzanie terenu zamku trwa około 1 godzinę.

Dojazd, parking, godziny zwiedzania

Zamek Grodno znajduje się na terenie gminy Walim. Do Walimia najłatwiej dojechać ze Świdnicy drogą wojewódzką DW 379 wyjeżdżając ze Świdnicy ul. Bystrzycką w stronę Bystrzycy Górnej. Jeżeli wybieracie się na wycieczkę od strony Wałbrzycha to do Walimia zaprowadzi was droga wojewódzka DW 381. Będąc już w Walimiu najlepiej usytuowany parking znajdziecie przy ul. Głównej obok znajdującego się tam przystanku autobusowego. Nie jest tu łatwo o wolne miejsce parkingowe dlatego w razie gdyby zabrało wolnych miejsc nieco dalej w ciągu ul. Głównej znajdziecie drugi nieco większy parking, na którym powinniście spokojnie znaleźć jakieś wolne miejsce. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną trasą dojazdu do Walimia oraz mapkę z zaznaczonym parkingiem:

Godziny otwarcia Zamku Grodno różnią się nieco w zależności od sezonu, w jakim będziecie wybierać się na jego zwiedzanie. Poniżej zamieszczamy szczegółowe dane dotyczące godzin zwiedzania:

W miesiącach od października do kwietnia:

 • od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00,
 • w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.

W miesiącach od maja do września:

 • od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
 • w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.

Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII. W dni robocze zamek zwiedza się z przewodnikiem, pierwsze wejście z jest o 10:00. W soboty, niedziele i święta zamek zwiedza się tylko samodzielnie (bez przewodnika).

Ceny biletów wstępu na Zamek Grodno

Aby zwiedzić Zamek Grodno należy wykupić bilet wstępu. Bilety możecie zakupić na dolnym dziedzińcu w drewnianym budynku obok Wielkiej Lipy. Zakupicie tam również pamiątkowe pocztówki, odznaki, książeczki itp. Uwaga! Kasa biletowa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem zamku. Ceny biletów wstępu są następujące:

 • Bilet normalny – 24 zł
 • Bilet ulgowy* – 19 zł
 • Z kartą dużej rodziny – zniżka na bilet 2 zł (nie dotyczy biletu łączonego)
 • Audio przewodnik – wypożyczenie – 4 zł (języki polski, angielski, niemiecki, czeski)
 • Sesja zdjęciowa ślubna – 100 zł
 • Ognisko dla grup zorganizowanych – 70 zł

* – Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, osobom z grupami inwalidzkimi. Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.

Dodatkowe atrakcje na Zamku Grodno

Zamek Grodno ma w swojej ofercie kilka dodatkowych atrakcji dla grup zorganizowanych, firm oraz osób pragnących wstąpić w związek małżeński:

 • Istnieje możliwość rezerwacji terminu zwiedzania dla grupy zorganizowanej – Jeżeli wybieracie się na zwiedzanie zamku zorganizowaną grupą (powyżej 15 osób) warto skontaktować się z obsługą nieco wcześniej i zarezerwować dogodny dla was termin. Na grupę będzie czekał przewodnik wliczony już w cenę biletu. Rezerwacja grup odbywa się telefonicznie lub poprzez e-mail. Zdarzają się sytuacje że zgłasza się tak dużo grup zorganizowanych na zwiedzanie że w danym dniu nie można zwiedzać go indywidualnie.
 • Na terenie zamku istnieje możliwość zorganizowania ogniska – Jeżeli chcielibyście dla swojej grupy zorganizować ognisko to istnieje taka możliwość aby zorganizować je właśnie na terenie Zamku Grodno. Wystarczy skontaktować się z obsługą i poinformować ich o tym z wyprzedzeniem. Pracownicy zamku przygotują dla was palenisko, drewno oraz zadaszone miejsca do odpoczynku i jedzenia.
 • Na terenie Zamku Grodno możecie zorganizować sobie sesję ślubną – Na terenie zamku możecie mieć niepowtarzalną ślubną sesję fotograficzną. Istnieje możliwość użycia drona po uzyskaniu zgody dyrekcji Centrum Kultury i Turystyki. Po więcej szczegółów zachęcamy do kontaktu z pracownikami zamku.
 • Można zorganizować własną imprezę na terenie Zamku Grodno – Karczma Rycerska, znajdująca się na terenie zamku oferuje organizację różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Karczma przygotowuje bankiety, komunie, przyjęcia i rodzinne spotkania. Zapewniają też organizację jubileuszy, rocznic i urodzin. W swojej ofercie karczma posiada również nocne zwiedzanie obiektu wraz z wieczorną biesiadą. Organizują także wesela i śluby w dawnej zamkowej kaplicy. Po więcej szczegółów należy skontaktować się z obsługą restauracji Karczma Rycerska.

Dane kontaktowe Zamku Grodno:

 • Tel.: 74 845 33 60
 • Kom.: 723 973 354
 • E-mail: biuro@zamekgrodno.pl

Dane kontaktowe Karczmy Rycerskiej:

 • Tel.: 74 845 33 20
 • Kom.: 517 671 525
 • E-mail: karczma@zamekgrodno.pl

Trasa zwiedzania Zamku Grodno

Aby rozpocząć zwiedzanie Zamku Grodno, najpierw będziecie musieli do niego dojść z parkingu w Walimiu. Zamek znajduje się na szczycie góry Choina czeka was więc około 700 metrów pieszej wędrówki z parkingu do bramy zamkowej. Niebiesko-zielony szlak, którym będziecie wędrować na szczyt wznosi się do góry bardzo łagodnie, nie powinniście mieć więc żadnych większych problemów z jego przejściem. Po około 15 minutach spokojnego marszu dojdziecie do pięknie zdobionej bramy zamkowej. Możecie śmiało wejść do środka, kasa biletowa znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu na który wstęp jest bezpłatny. Na dziedzińcu znajduje się restauracja Karczma Rycerska, sklepik z pamiątkami oraz różne stragany z artykułami spożywczymi własnej produkcji. Na przeciwko restauracji znajduje się drewniany budynek, w którym znajduje się kasa biletowa i sklep z pamiątkami. Tutaj możecie zakupić bilety wstępu na zwiedzanie dalszej części zamku. Wejście na górny zamek znajduje się obok wielkiej lipy, o jej historii dowiecie się więcej podczas zwiedzania z przewodnikiem.

Pierwszym przystankiem na trasie zwiedzania Zamku Grodno będzie wieża bramna. Przewodnik opowie wam historię jej powstania oraz przybliży dzieje twierdzy. Na terenie zamku możecie swobodnie robić zdjęcia. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest połączenie stylów architektury z czasów Bolesława Krzywoustego ze stylem z XVIII wieku. Szczególnie rzucają się w oczy bogato zdobione portale zdobiące bramy zamku. Część zamku posiada bogato zdobione tynki z późniejszego okresu, które mocno kontrastują z surowym kamieniem użytym do budowy murów twierdzy w XIV wieku. Po krótkiej opowieści o dziejach zamku przewodnik przeprowadzi was przez bramę do wnętrza gdzie rozpoczniecie dalszy etap zwiedzania.

Kolejnym ciekawym punktem na trasie zwiedzania zamku Grodno jest sala tortur oraz znajdujący się nieopodal loch głodowy. W czasach średniowiecza stosowano wiele okrutnych metod i narzędzi wobec skazańców, głównie do zadawania im bólu w celu wymuszania zeznań. Zachowane narzędzia tortur możecie oglądać właśnie w lochach zamku Grodno. Wspomniany loch głodowy również był stosowany jako tortura, na terenie zamku znajduje się kilka takich lochów, w jednym z nich znajduje się ludzki szkielet, z którym związana jest ciekawa legenda. Legendę tą opowie wam już na miejscu przewodnik, nie chcemy psuć wam niespodzianki.

Przewodnik przeprowadzi was przez kilka bardzo ciekawych sal i komnat, w których biesiadowali rycerze i władcy zamku. Poznacie dokładnie historię całego zamku, jego dzieje, jak był rozbudowywany oraz związane z zamkiem legendy. Dodatkowo będziecie też mieli okazję poznać okolicę Walimia dzięki multimedialnej interaktywne wystawie, na którą wstęp macie zagwarantowany w cenie biletu. Na koniec zwiedzania obejrzycie film przedstawiający region Zagórza Śląskiego i zwiedzicie górny dziedziniec zamku, na którym znajduje się studnia wykuta w skale. Na zakończenie przewodnik opowie ostatnią ciekawą legendę związaną właśnie ze studnią. Po zwiedzaniu jeżeli szukacie fajnego i smacznego miejsca na obiad w rodzinnym gronie to zachęcamy was do skorzystania z oferty restauracji Karczma Rycerska, znajdującej się na dolnym dziedzińcu Zamku Grodno.

Na koniec wskażemy wam jeszcze jedno ciekawe miejsce nieopodal samego zamku, które warto odwiedzić. Jest to punkt widokowy, z którego rozciąga się bardzo ładny widok na Bystrzycę i znajdujące się nieopodal Jugowice. Ścieżka prowadząca na punkt widokowy biegnie wzdłuż murów zamku i dalej schodzi lekko w dół. Pomiędzy drzewami na pewno dostrzeżecie metalowe barierki punktu widokowego. Po zwiedzeniu punktu widokowego czasu wrócić na parking. Aby z powrotem dojść na ul. Główną należy udać się po własnych śladach pod główną bramę wejściową do zamku i niebiesko-zielonym szlakiem zejść na parking. Tu kończy się wycieczka i zwiedzanie Zamku Grodno. Mamy nadzieję że tak jak nas i tak i was zachwyci on swoją niepowtarzalną architekturą i historią.

Podsumowanie

Zamek Grodno to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna znajdująca się nieopodal Gór Sowich. Może być świetnym dodatkiem do waszych planów wycieczkowych jeżeli planujecie wyjazd na Wielką Sowę czy zwiedzacie akurat inne atrakcje w rejonie Zagórza Śląskiego. Ceny biletów są bardzo przystępne, w cenie dostajemy możliwość zwiedzenie całego zamku wraz z przewodnikiem, który opowie o historii zamku i związanymi z nim legendami. Czas zwiedzania nie jest ani za długi ani za krótki, w godzinę poznacie wszystkie sekrety kryjące się za murami tej starej acz świetnie zachowanej warowni. Po zakończonym zwiedzaniu będziecie mogli odpocząć i zjeść pyszny obiad w znajdującej się na terenie zamku restauracji. Dla grup zorganizowanych Zamek Grodno przygotował wiele ciekawych dodatkowych atrakcji. Ma on w swojej ofercie organizację imprez okolicznościowych w tym ślubów i ślubnych sesji zdjęciowych. Zamek Grodno to miejsce godne polecenia i powinno obowiązkowo znaleźć się na waszej mapie podróży turystyczno-krajoznawczych. Polecamy!


Chcecie być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy was do polubienia naszej witryny na Facebooku. Jesteśmy również dostępni na Instagramie oraz Twitterze.

Jeżeli spodobał się wam nasz artykuł, zachęcamy was do komentowania i dzielenia się naszym artykułem z waszymi znajomymi.

Zapraszamy was również do naszej grupy na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i zdjęciami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.